Dom » Wnętrza
Wanna akrylowa - czy warto ją kupić?
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Użytkownicy wanien akrylowych zgodnie twierdzą, że są one ciepłe w dotyku, gładkie i łatwo się je czyści. Ich niewątpliwą zaletą jest także fakt, że ważą najmniej ze wszystkich rodzajów wanien (np. model o wymiarach 150 x 100 cm – 20 kg). Z tego powodu są bardzo łatwe w transporcie i montażu. Wanny akrylowe lepiej też utrzymują temperaturę wody niż wanny stalowe, chociaż nieco gorzej niż żeliwne. Są również dźwiękochłonne – nalewaniu wody nie towarzyszy hałas, jaki słyszymy w wannie stalowej. Dodatkowo w wannach akrylowych można bez problemu zamontować hydromasaż i naprawić powierzchniowe zarysowania, praktycznie bez pozostawienia śladu po naprawie. Bardzo ważną zaletą jest też cena - wanna akrylowa to najtańsza opcja zakupu wanny.
Zaletą wanien akrylowych, która zasługuje na szczególne podkreślenie, jest ich większa higieniczność w porównaniu do wanien emaliowanych. Te drugie, jeśli są nieodpowiednio czyszczone, np. zbyt żrącymi środkami lub z powodu zbyt mocnego szorowania powierzchni wanny, z czasem matowieją i robią się porowate. Brud osadza się na powierzchni wanny, wchodzi w zagłębienia emalii i bardzo trudno jest go usunąć. Trzeba stosować coraz mocniejsze środki i coraz bardziej szorować, co dodatkowo niszczy wannę. Wanny akrylowe - nawet gdy są zmatowiałe z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji - nadal są łatwe w czyszczeniu. Higieniczność wanien akrylowych zwiększa także ich naturalna odporność na odbarwienia pod wpływem rdzy czy osadu wapiennego z wody, a także właściwości antybakteryjne. Wynikają one z faktu, że akryl w swojej strukturze ma składniki hamujące rozwój bakterii - jony srebra. Wszystko to sprawia, że łatwiej nam zachować czystość w łazience, co docenią zwłaszcza alergicy i osoby o wrażliwej skórze.
Przy zakupie wanny akrylowej warto zdecydować się na sprawdzony produkt, o którym wiemy, że został wykonany z płyty akrylowej spełniającej wymagania i normy europejskie. Popularność wanien akrylowych sprawiła bowiem, że duża część ich produkcji przeniosła się do Chin, w związku z tym na rynku pojawiło się wiele wanien o obniżonej jakości. Praktyka pokazała, że takie wanny łatwo pękają, z czasem żółkną i są mniej odporne na zarysowania. Może się to okazać dużym kłopotem, jeśli obudujemy naszą wannę płytkami. Kiedy straci ona na jakości, jej wymiana będzie kosztowna. Kupując wannę akrylową należy też od razu zakupić właściwy stelaż do jej zamontowania oraz obudowy. Stabilizacja wanny akrylowej jest bowiem powszechnie uważana za jej jedyny większy minus.
Przy pomocy wanny akrylowej - stosując metodę "wanna w wannie" - można także odnowić starą wannę żeliwną lub stalową. Dotyczy to zarówno wanien wolnostojących, jak i tych zabudowanych. Rozwiązanie to nie wymaga kosztownego remontu i zajmuje średnio około 2 godzin. Renowacja polega na osadzeniu w starej i zniszczonej wannie – nowej wanny akrylowej. Elementy są sklejane dwuskładnikową pianą. Akrylowy wkład jest dobrze dopasowany. Dlatego stara wanna jest całkowicie zakryta i pełni wyłącznie funkcję mocnego stelażu. Zaletą „wanny w wannie” jest bardzo duża wytrzymałość na pęknięcia i stabilność. „Wanna w wannie” jest też uznawana za najcieplejszą z wanien, bo dobrze izoluje oraz trzyma temperaturę wody dzięki podwójnym ściankom.Akrylowe wkłady są tłoczone według wzorców ze standardowych wanien. Z tego powodu „wannę w wannie" można zamontować już do około 95 proc. wanien emaliowanych, które są wykorzystywane w Polsce.
Użytkownicy wanien akrylowych powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich użytkowania, dzięki którym będą się mogli cieszyć swoją wanną przez długie lata. Prezentujemy je poniżej.
Nadesłał:
PRS
|
Komentarze (1)
Sama mam wannę akrylową i jestem z niej bardzo zadowolona. Łatwo się czyści, jest ciepła i przyjemna w dotyku. A metoda wanna w wannie zachwyciła mnie swoją prostotą, idealny prezent dla rodziców, których wanna pozostawia wiele do życzenia a o remoncie nie chcą słyszeć.