Dom » Architektura

Warto planować budowę domu i ogrodu jednocześnie!

O tym, jak ma wyglądać ogród wielu inwestorów decyduje dopiero po zakończeniu budowy domu, często nie mając świadomości jak wiele prac można wykonać równolegle z pracami budowlanymi, co pozwala znacząco oszczędzić czas i pieniądze w przyszłości.

O czym warto pamiętać!  Jak planować prace?

Usytuowanie budynku na działce

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeśli mamy już działkę i projekt domu ale nie rozpoczęliśmy jeszcze prac budowlanych warto dokładnie przemyśleć usytuowanie budynku, przede wszystkim względem stron świata. Pozwoli to uzyskać funkcjonalną i komfortową przestrzeń w domu i ogrodzie. Należy unikać tworzenia ciasnych korytarzy między domem a granicą działki, ponieważ dużo trudniej je zagospodarować. Jeżeli planujemy taras, to nie umiejscawiamy go przy samym ogrodzeniu, tylko dążymy do tego, aby móc z niego oglądać możliwie największą przestrzeń ogrodu. Ważne jest również zaplanowanie ekspozycji roślin, tak aby dom nie zasłaniał światła i rzucał cień tam, gdzie tego chcemy. Także na tym etapie warto zastanowić się czy w naszym ogrodzie będzie na przykład altanka z grillem, budynek gospodarczy, czy może plac zabaw dla dzieci.

Planujemy prace ziemne

Posiadając projekt domu i ogrodu można ustalić racjonalną kolejność prac wykonywanych w czasie budowy. Zaplanować miejsce składowania ziemi urodzajnej. Wybrać sposób przemieszczania i miejsce gromadzenia ziemi wydobytej z wykopów, a także miejsce składowania materiałów budowlanych. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót z wszystkich miejsc, na których będą prowadzone prace budowlane, a więc tam, gdzie będzie stał dom, tam gdzie będą składowane materiały budowlane oraz tam, gdzie będą jeździć maszyny, trzeba bezwzględnie zdjąć wierzchnią (około 20-centymetrową), urodzajną warstwę ziemi. Urodzajna warstwa ziemi jest bardzo cenna – zniszczonej nie da się w sposób sztuczny naprawić ani odtworzyć. Trzeba ją zastąpić nową ziemią urodzajną. 

Jaki będzie nasz dom i ogród, czyli elementy architektoniczne

Na etapie budowy najlepiej ustalić kształt tarasu, schodów, podjazdu i wejść do domu, wygląd ogrodzenia oraz rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych. Warto zastanowić się nad stylem naszego przyszłego ogrodu, który powinien współgrać z projektem domu. Gdy dom jest już ukończony, rodzaj i kolor materiałów użytych na taras, schody i ogrodzenie ogranicza wybór i kolorystykę materiałów do budowy elementów małej architektury, a także kolorystykę roślin.

Oświetlenie i nawadnianie ogrodu czyli planujemy instalacje

Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie należy zaprojektować ujęcie wody do podłączenia nawadniania i rozprowadzenie kabli do oświetlenia ogrodu. Często pochopnie wybudowany podjazd uniemożliwia doprowadzenie kabli do oświetlenia lub rur nawadniających. Wówczas trzeba go rozbierać lub przeprowadzać instalacje okrężną drogą, co oznacza dodatkowy koszt. Zdarza się, że źle zaplanowana instalacja elektryczna powoduje, iż wszystkie lampy muszą być uruchamiane jednym włącznikiem (uniemożliwia to tworzenie oświetleniem nastroju w ogrodzie i jest nieekonomiczne). Częstym błędem jest także wyprowadzenie wody na zewnątrz budynku rurą o zbyt małym przekroju, co bez kosztownej przeróbki uniemożliwia sprawne działanie automatycznego nawadniania.

A kiedy czas na rośliny?

Na podstawie projektu możemy posadzić rośliny we właściwym miejscu już w czasie budowy albo jeszcze przed jej rozpoczęciem (jeśli nie kolidują z budową). Dotyczy to zwłaszcza drzew i krzewów, które rosną wolno, lub też roślin, które chcemy by osłaniały dom od drogi czy sąsiadujących z naszą działką domostw. Sadząc rośliny zgodnie z planem, zapobiegamy konieczności ich późniejszego przesadzania czy usuwania, jeżeli zostały posadzone zbyt gęsto. Dodatkowo sadzenie roślin etapami zmniejsza koszty, unikamy bowiem kupowania dużej ilości sadzonek jednorazowo. 

Ogród nie musi być tylko nudnym trawnikiem, jego wartość użytkowa jest przecież nieograniczona. To miejsce wypoczynku, zabawy oraz spotkań. Jego styl powinien odzwierciedlać osobowości użytkowników, być dostosowany do ich indywidualnych potrzeb i trybu życia. Należy także pamiętać, że ogród jest integralną częścią domu i musi z nim współgrać. Dlatego tak ważne jest by odpowiednio wcześnie rozpocząć planowanie i realizację działań, które pozwolą ograniczyć koszty obu inwestycji, zyskać na czasie i zagwarantują przyszłym domownikom wiele radości już nie tylko z wymarzonego domu ale i pięknego ogrodu.

źródło: STUDIO Z500,STUDIO ZIELENI
 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Studio Z500 Piotr Zwierzyński
http://www.z500.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »