Firma » Tax

Wierzytelności nieściągalne

Wierzytelności nieściągalne
Zobacz więcej zdjęć »
Od 1 czerwca 2005r. możliwe jest skorygowanie podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w części dotyczącej wierzytelności odpisanej jako nieściągalna, zaliczonej do kosztów uzyskania przychodu z powodu jej nieściągalności.

Zatem do korekty podatku należnego niezbędne jest przede wszystkim spełnienie warunków do zaliczenia wierzytelności nieściągalnej do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo powinny zostać spełnione następujące warunki:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  • dostawa towaru lub świadczenie usług dokonywana jest na rzecz polskiego podatnika VAT czynnego, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji (warto zatem posiadać zaświadczenie US, że kontrahent jest podatnikiem VAT czynnym, warto również sprawdzić sytuację prawną dłużnika w KRS);
  • wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji VAT jako obrót opodatkowany i podatek należy (sprzedaż uwzględniono w deklaracji VAT);
  • w dniu dokonania korekty wierzyciel i dłużnik posiadają status polskiego podatnika VAT czynnego;
  • wierzytelność nie została uregulowana w jakiejkolwiek formie (np. przez potrącenie, potrącenie wielostronne, zapłatę, barter) ani nie została zbyta (nawet warunkowo);
  • od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności (dotyczącej tej własnie sprzedaży) nie upłynęło 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystawiono fakturę;
  • wierzyciel zawiadomił dłużnika (doręczenie za pokwitowaniem z datą, albo list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru) o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych, a dłużnik w ciągu 28 dni od dani otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Jeżeli w określonym przypadku wierzyciel nie posiada podstaw do zaliczenia wierzytelności nieściągalnej w koszty, co z kolei jest warunkiem powstania negatywnych skutków w zakresie podatku VAT u dłuznika, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomimo tego wysłać do dłużnika stosowną informację-wezwanie do zapłaty - blef może być równie skuteczny jak pismo wystosowane zgodnie z ww. procedurą.

 

UWAGA! Wyłączenia

Korekta VAT nie będzie możliwa w przypadku, gdy:

  • wierzytelność powstała przed 1 czerwca 2005r. (liczy się nie data wymagalności (termin zapłaty), ale data powstania wierzytelności),
  • między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy. Związek ten istnieje także, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów. Przez powiązania rodzinne rozumie się małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia. Przez powiązania kapitałowe rozumie się sytuację, w której jedna z osób lub jeden z kontrahentów posiada prawo głosu wynoszące co najmniej 5 % wszystkich praw głosu lub dysponuje bezpośrednio lub pośrednio takim prawem.
Procedura

W celu skorygowania podatku VAT związanego z wierzytelnością nieściągalną:

  1. Wysyłasz do dłużnika oświadczenie o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnej i wzywasz go do jej uregulowania w terminie 28 dni od daty otrzymania zawiadomienia.
  2. Korektę przeprowadzasz za okres następujący po miesiącu, w którym dłużnik twoje pismo otrzymał.
  3. Korygujesz podatek należny w deklaracji VAT-7 albo VAT-7K. Wraz z deklaracją składasz do Naczelnika US informację o korekcie wraz z podaniem kwot korekty podatku należnego.
  4. W terminie 7 dni od daty złożenia deklaracji zawiadamiasz o tym fakcie dłużnika.
  5. Kopię zawiadomienia przesyłasz do US.
  6. Jeżeli dłużnik zapłaci całość lub część wierzytelności, wówczas zwiększasz podatek należy odpowiednio o całość albo część korekty w deklaracji za okres, w którym ta należność lub jej część została uregulowana.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

sp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »