Dom » Budownictwo

Właściwa ochrona przed upadkiem z wysokości

Właściwa ochrona przed upadkiem z wysokości
Zobacz więcej zdjęć »
Bezpieczna praca na wysokości to głównie eliminacja zagrożeń powodujących ryzyko upadku z wysokości. Polega na zastosowaniu takich środków zabezpieczających, które nie dopuszczą do sytuacji, w której pracownik może być narażony na upadek (czyli środki ograniczające dostęp do niebezpiecznych stref).

Takie rozwiązania jeżeli to możliwe, powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności. Jeżeli uwarunkowania na to nie pozwalają stosuje się systemy wyłapujące upadek, które pozwalają na większy zasięg pracy pracowników w niebezpiecznych strefach. Niosą one ze sobą jednak ryzyko upadku, który taki system amortyzuje i wyłapuje.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Chcąc zabezpieczyć obiekt należy najpierw rozważyć zastosowanie środków ochrony zbiorowej w postaci barierek, siatek bezpieczeństwa lub innych rozwiązań zabezpieczających przed dostępem do stref zagrożonych upadkiem. Często jednak z powodów technicznych lub konstrukcyjnych użycie środków ochrony zbiorowej nie jest możliwe. W takich sytuacja pojawia się konieczność zastosowania środków ochrony indywidualnej (SOI) takich jak szelki bezpieczeństwa, linki asekuracyjne z absorberem energii, czy urządzenia samohamowne. Aby były one skuteczne i właściwie spełniały swoją rolę powinny być prawidłowo zakotwiczone.  Gwarancję i pewność bezpiecznego, zgodnego z przepisami zakotwiczenia dają tylko certyfikowane, zgodne z obowiązującymi normami, prawidłowo oznaczone punkty lub systemy kotwiczące (asekuracyjne). Celem takiego rozwiązania jest nie dopuszczenie do upadku lub bezpieczne zatrzymanie spadającej osoby przed uderzeniem w podłoże bądź przeszkodę i złagodzenie nagłej utraty prędkości przez absorber energii.

System asekuracyjny musi być zgodny z odpowiednią normą. W zależności od rodzaju zabezpieczenia (pionowe lub poziome) będzie to inna norma. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć rady fachowca, firmy zajmującej się instalacją tego typu zabezpieczeń.

System składa się co najmniej z trzech podstawowych elementów:
- szelek bezpieczeństwa
- podzespołu łącząco-amortyzującego
- punktu kotwiczenia (w przypadku systemów linowych będzie to lina rozciągnięta między punktami).

Znaczenie systemów asekuracyjnych dla bezpieczeństwa, komfortu czasu pracy na wysokości trudno przecenić. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań może znacznie ułatwić i usprawnić przebieg prac, co w dłuższym okresie przełoży się na mniejsze koszty utrzymania obiektu.

Konsekwencje pracy na wysokości bez odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego mogą być tragiczne. Upadek najczęściej kończy się śmiercią lub w najlepszym przypadku kalectwem.

  Stopka autorska: systemy asekuracyjne zabezpieczające przed upadkiem z wysokości - alpinex.net.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nafros

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »