Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Wpływ nikotyny na rozwój nowotworu płaskonabłonkowego

Wpływ nikotyny na rozwój nowotworu płaskonabłonkowego
Zobacz więcej zdjęć »
Badania angielskich naukowców z Medical Reserch Council z Queen Mary University of London wykazały, że nikotyna dostarczana w formie doustnej - żucie tytoniu, gumy z dodatkiem nikotyny oraz ssanie pastylek z nikotyną, stymuluje powstanie komórek rakowych w obrębie jamy ustnej.

Nowotwór płaskonabłonkowy jamy ustnej jest najczęściej występującym oraz jednym z najbardziej śmiertelnych na świecie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na temat szkodliwości palenia tytoniu przeprowadzono już wiele badań. Faktem jest, że palenie papierosów to jedna z podstawowych przyczyn wywołujących poważne choroby serca, nadciśnienie tętnicze i udar mózgu. Rak, którego przyczyną jest palenie papierosów, pozostaje poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie. Poziom śmiertelności wśród pacjentów jest bardzo wysoki z powodu braku skutecznych metod leczenia.

Badania nad wpływem genu FOXM1 na rozwój komórek nowotworowych przeprowadziła grupa naukowców z Queen Mary University w Londynie, kierowana przez profesora Muy-Teck Teha.

Wstępne badania wykazały, że obecność nikotyny w jamie ustnej aktywuje rakotwórcze zdolności tego genu i prowadzi do rozwoju komórek rakowych w obrębie jamy ustnej. Okazało się, że nikotyna aktywuje rakotwórczą zdolność genu FOXM1, przyczyniając się do rozwoju raka płaskonabłonkowego. Nikotyna jest obecnie uważana za bezpieczną i nie powodującą raka substancję, która jest często stosowana w tytoniowych terapiach zastępczych, mimo coraz większej liczby dowodów na anty - apoptotyczny efekt jaki wywołuje w komórkach jamy ustnej. Gumy do żucia i pastylki do ssania zawierające nikotynę oraz plastry nikotynowe powodują wysoką koncentrację nikotyny w jamie ustnej i na skórze. Równie niebezpieczne jest serwowanie drinków zawierających nikotynę. Powyższe badania wykazują, że nikotyna bezpośrednio wpływa na aktywację rakotwórczych zdolności genu FOXM1, dlatego należy ponownie rozpatrzeć stosowanie nikotyny w  tytoniowych terapiach zastępczych.

Tytoń, również ten „terapeutyczny" zawarty w gumach do żucia, pastylkach do ssania oraz pieprz betelowy są głównymi czynnikami stymulującymi rozwój nowotworu płaskonabłonkowego. Nowotwór płaskonabłonkowy jest szóstym najczęściej występującym nowotworem na świecie. Średnia śmiertelność na przestrzeni pięciu lat od wystąpienia jest bardzo wysoka (ok. 50%) i nie spadła w ciągu ostatnich 50 lat. Głównym powodem tej sytuacji jest brak efektywnych metod diagnostycznych i prognostycznych, które mogłyby zapewnić odpowiednie metody leczenia we wczesnej fazie rozwoju nowotworu. Leczenie często wymaga przeprowadzenia skomplikowanych i ryzykownych zabiegów operacyjnych. Dlatego wczesne wykrywanie i leczenie zmian nowotworowych jest kluczowe.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik zdrowia
http://poradnik-zdrowia.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »