Zdrowie » Medycyna
Z cukrzycą na wakacjach
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wakacje to najprzyjemniejszy okres w roku. Chętnie wybieramy się w nowe miejsca w kraju i za granicą – zwiedzać, odpoczywać, uprawiać sporty, spędzić miło czas z rodziną, znajomymi. Czy osoba chora na cukrzycę musi rezygnować z tych przyjemności? Na szczęście nie! Przy zachowaniu pewnych środków ostrożności i stosowaniu się do zaleceń lekarza świat stanie otworem również dla cukrzyka.
Przed wyjazdem
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, porozmawiaj ze swoim lekarzem. On najlepiej potrafi ocenić twój stan zdrowia i doradzić, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu miejsca na spędzenie urlopu. W razie potrzeby wystawi również zaświadczenie informujące o chorobie. Jeśli planujesz wyjazd za granicę, upewnij się, że zaświadczenie o chorobie masz również w języku angielskim.
Po takiej konsultacji możesz już szukać wymarzonego miejsca i zacząć przygotowywać się do wyjazdu. Na pewno warto sprawdzić, gdzie w miejscu docelowym są gabinety lekarskie, a jeśli zdecydujesz się na wyjazd za granicę, upewnij się, gdzie możesz znaleźć lekarzy mówiących po angielsku. Oczywiście nieocenioną pomocą będzie Internet, ale jeśli wyjazd jest organizowany przez biuro podróży, możesz poprosić ich o sprawdzenie tych informacji przez rezydenta, który jest na miejscu.
Zabierz ze sobą przyjmowane na co dzień leki (najlepiej przechowuj je w dwóch różnych bagażach), dwa glukometry, a jeśli nie masz takiej możliwości, to zabierz przynajmniej zapasowe baterie. Oczywiście odpowiedni zapas pasków i lancetów jest również niezbędny.
Do bagażu podręcznego włóż zaświadczenie od lekarza i inne niezbędne dokumenty, możesz także zaopatrzyć się w bransoletkę z informacją, że chorujesz na cukrzycę – najlepiej po polsku i angielsku. Przed wyjazdem za granicę warto również poszerzyć swoje słownictwo w lokalnym języku – „dzień dobry” i „dziękuję” są zawsze mile widziane, „mam cukrzycę”, „wezwijcie lekarza” może uratować życie.
Jak bezpieczne dojechać na urlop?
Jeżeli planujesz wyprawę samochodem, zaplanuj dość częste przerwy i unikaj podróżowania nocą. Zadbaj o wygodne, przewiewne obuwie, warto też mieć na wierzchu drugą parę na zmianę. Wybierz skarpety z naturalnych włókien. Możesz również rozważyć zainstalowanie tempomatu – w długiej podróży to rozwiązanie z pewnością zwiększy komfort prowadzenia samochodu.
W samolocie zasady dotyczące obuwia i skarpet nie zmieniają się. Przy długim locie należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, jeśli zmieniasz strefy czasowe, nie przestawiaj zegarka. To ułatwi Ci przyjmowanie leków w czasie podróży o wyznaczonych porach.
Sprawdzaj częściej niż zwykle poziom glikemii. Jeśli w samolocie są serwowane posiłki, możesz kilka dni wcześniej zgłosić liniom lotniczym, że prosisz o posiłek dla diabetyka. Jeżeli lecisz tanimi liniami, najlepiej zabierz ze sobą do bagażu podręcznego odpowiednie przekąski (tabletki glukozowe, cukierki do zwalczania objawów hipoglikemii). Pij dużo płynów – co prawda woda mineralna na lotniskach jest dość droga, ale na pewno będą to dobrze wydane pieniądze. Jeżeli podróżujesz samotnie, poinformuj kogoś z obsługi, że chorujesz na cukrzycę.
Po przybyciu na miejsce
Jeżeli zmieniłaś strefy czasowe, to po przylocie przede wszystkim przestaw się na czas lokalny. Przez pierwsze dwa, trzy dni kontroluj poziom cukru we krwi częściej niż zwykle.
Na urlopie zmieniamy zazwyczaj sposób odżywiania – bo zostajemy dłużej na plaży, jedziemy na wycieczkę, chcemy spróbować różnych lokalnych przysmaków, kuszą nas pyszne lody czy po prostu jesteśmy w hotelu z All Inclusive. Jeśli zastosujesz się do kilku zasad, twój wyjazd będzie udany również od strony kulinarnej. Przede wszystkim musisz częściej badać glikemię, a przy wyborze dań w restauracji zamawiaj te gotowane, grillowane lub pieczone. Przed wyjazdem do krajów naprawdę egzotycznych warto sprawdzić, jakie potrawy dominują w danym regionie i spróbować przeliczyć wymienniki węglowodanowe jeszcze przed podróżą.
Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu – w gorącym klimacie pamiętaj o piciu 2 – 3 litrów płynów dziennie. Zasadą niezmienną, niezależną od stanu zdrowia, jest wybieranie wyłącznie płynów butelkowanych i unikanie napojów z kostkami lodu.
Jeśli twój urlop nie będzie polegał wyłącznie na leżeniu pod gruszą czy palmą, pamiętaj, że wysiłek fizyczny powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi, musisz więc odpowiednio dostosować swoją dietę (najlepiej porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem). Badaj poziom glikemii przed i po każdym większym wysiłku fizycznym. Zadbaj również o stopy – latem łatwiej o otarcia czy skaleczenia, staraj się nie chodzić boso, a jeśli przydarzy ci się uszkodzenie skóry, skontaktuj się z lekarzem.
Przede wszystkim baw się, odpoczywaj, wykorzystaj ten wolny czas najlepiej, jak potrafisz.
Glukometry, które świetnie sprawdzą się w podróży, to Glucomaxx® i Glucosense® pro
Glukometr Glucomaxx® – precyzja i dokładność
Glukometr wraz z paskami testowymi Glucomaxx® to precyzyjny i dokładny system monitorowania glikemii. Jest wyposażony w duży ekran z podświetlanymi cyframi, co gwarantuje czytelność wyniku oraz podświetlaną szczelinę, która ułatwia umieszczenie paska. Dodatkowo ma cztery tryby pomiarów (Gen – ogólny, AC – przed posiłkiem, PC – po posiłku, QC – pomiar kontrolny), które pozwalają kontrolować glikemię w zależności przyjętego posiłku. Jeden przycisk ustawień zapewnia łatwą obsługę.
W 2016 roku firma Genexo Sp. z o.o. otrzymała Złote Godło – Najwyższa Jakość Quality International 2016 w kategorii QI PRODUCT – produkt najwyższej jakości – system do monitorowania glikemii Glucomaxx®. Najwyższa Jakość QI, to projekt którego celem jest wyróżnienie tych firm i ich produktów, które reprezentują najwyższe standardy, gwarantujące klientom i konsumentom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie. Programowi patronują Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Komitet Normalizacyjny oraz Katedra Zarządzania Jakością Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Glukometr Glucomaxx® można otrzymać bezpłatnie u lekarza diabetologa lub nabyć w aptekach w cenie około 79 złotych.
Glucosense® pro – dla osób z cukrzycą typu 2
Glukometr Glucosense® pro to pewność i zaufanie. Dla wygody użytkowników został wyposażony w podświetlany, czytelny wyświetlacz, który gwarantuje komfort użytkowania, a także podświetlaną szczelinę na pasek testowy, która pomaga umieścić pasek we właściwym miejscu. Dodatkowo bateria „mały paluszek” jest uniwersalna i dostępna wszędzie na całym świecie, gdy zajdzie potrzeba jej wymiany. Prosta obsługa umożliwia przyjazne użytkowanie.
Dzięki funkcji oznaczania pomiarów przed i po posiłku (AC/PC) glukometru Glucosense® pro, możemy poznać reakcję organizmu na przyjmowane posiłki, co stanowi drogowskaz do najlepszych decyzji terapeutycznych lekarza.
Glukometr Glucosense® pro można otrzymać bezpłatnie u lekarza POZ lub nabyć w aptekach w cenie około 50 złotych.
Komentarze (0)