Gospodarka » Chemia

Zalety i wady malowania techniką proszkową

Zalety i wady malowania techniką proszkową
Zobacz więcej zdjęć »
Wystarczy przejść się kilkoma alejkami najbliższego marketu budowlanego, by natknąć się na wiele opisów produktów zawierających informację typu „stal malowana proszkowo”. Jest to jeden z dowodów na to, że technika proszkowa coraz częściej wypiera metodę wykorzystującą farby rozpuszczalnikowe.

Lakierowanie proszkami ma wiele zalet, ale nie jest także pozbawione wad. Postaramy się im bliżej przyjrzeć.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Najpierw korzyści

Zalety malowania proszkowego najlepiej wskazać poprzez porównanie. Zacznijmy od charakterystyki substancji. Przede wszystkim stosowane w tej technice proszki wolne są od substancji rozpuszczalnikowych, cechujących się wysoką szkodliwością. Rozpuszczalniki zawierają wiele lotnych związków organicznych, zanieczyszczających środowisko naturalne. Pogarszają jakość powietrza oraz przyczyniają się do powstania smogu fotochemicznego. LZO mają też negatywny wpływ na zdrowie ludzi (czyli głównie pracowników firmy stosującej farby i lakiery), wywołując niespecyficzne objawy takie jak bóle głowy, osłabienie, suchość oczu, gardła i skóry, trudności z koncentracją. Część LZO ma działanie mutagenne i kancerogenne.

Proszki są znacznie wydajniejsze od farb - do dokładnego zabezpieczenia danego elementu potrzebna jest cienka warstwa. Nadmiar proszku po prostu się nie osadzi na malowanym przedmiocie, lecz pozostaje w komorze lakierniczej. Może być z powodzeniem wykorzystany w kolejnym cyklu.

Proszek ulega stopieniu i polimeryzacji, tworząc jednolitą i gładką strukturę, wolną od deformacji. A o nie bardzo łatwo w przypadku stosowania mokrych farb - naprawdę ciężko uniknąć zacieków, zmarszczek, nierównomiernego pokrycia. Technologia jest cały czas rozwijana, ale już teraz dzięki proszkom można osiągnąć różne rodzaje faktury - satynowe, matowe, z połyskiem.

Ponieważ warstwa proszkowa na całej powierzchni ma równą grubość i wolna jest od niedoskonałości, stanowi znakomite zabezpieczenie przed korozją wywołaną przez czynniki atmosferyczne, fizyczne i chemiczne. Pokryte proszkiem przedmioty są odporne na działanie wilgoci, słońca i skrajnych temperatur.

Są też wady

Największym ograniczeniem zastosowania metody proszkowej jest wysoka temperatura, w której utwardza się powłokę - sięga ona dwustu stopni Celsjusza. W związku z tym malować proszkowo nie można na przykład drewna, chociaż powoli pojawiają się proszki, dzięki którym staje się to możliwe. Ponadto podłoże pod malowanie proszkowe musi być odpowiednio przygotowane. Pewną niedogodnością jest także fakt, że zmiana koloru po malowaniu proszkowym jest dosyć trudna.

Jeżeli ktoś zdecyduje się na pomalowanie proszkiem swojej balustrady, ramy roweru, rynny czy felg, może wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło typu „malowanie proszkowe" i udać się do lakierni w swojej okolicy.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (5)

  • avatar
    ~marek 2017-10-29 20:38:45

    w rozsiewaczach nawozowych malowanych proszkowo farba odchodzi płatami co wy na to,

  • avatar
    ~Seba38 2017-07-26 18:53:53

    Wad nie widzę, zwłaszcza jak pod lakierowaną powłoką jest ocynk. Zwykłe malowanie na mokro odeszło do lamusa na szczęście.
    ps. Też jeżdżę do Stelco :)

  • avatar
    ~Maciek 2017-03-22 18:26:20

    Jak dla mnie lakierowanie proszkowe jest pozbawione wad - uzyskane powłoki są niezwykle trwałe i prezentują się świetnie. Faktycznie Stelco to najlepsza lakiernia w małopolsce.

  • avatar
    ~mietek 2017-02-15 14:04:45

    Właśnie zastanawiam się nad malowaniem proszkowym, a metodą tradycyjną. Moje felgi samochodowe wymagają całkowitej renowacji od czyszczenia po malowanie. Metoda wydaje się być lepsza w sumie prawie pod każdym względem. Nie płynną farbą, a w proszku. Podobno wtedy jest większa odporność na pękania i zacieki. Szukam dobrej firmy w Małopolsce. Zaciekawiła mnie oferta firmy Alugrip. Co myślicie? Będę wdzięczny za każdą radę!

  • avatar
    ~Bandit 2016-10-30 13:17:14

    Jak dla mnie zalety malowania proszkowego przysłaniają rzekome wady (ja się wad nie dopatrzyłem). W Stelco pod Krakowem znają się na robocie, powłoki przez nich malowane są doskonałe.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »