Dom » Budownictwo

Zastosowanie aluminium we współczesnym budownictwie

Zastosowanie aluminium we współczesnym budownictwie
Zobacz więcej zdjęć »
Dzięki swoim właściwościom aluminium znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia człowieka. Stosowane jest do produkcji opakowań, maszyn, a nawet statków. Szerokie zastosowanie znajduje też w budownictwie.

O przydatności aluminium decydują między innymi takie cechy jak odporność na korozję, wysoka przewodność cieplna i elektryczna, mała gęstość, dobra plastyczność i łatwa obróbka hutnicza. Te cechy sprawiają, że w wielu sytuacjach jest lepszym materiałem niż stal. Jedynym poważnym minusem jest jego cena. W najbliższym czasie chyba nie uda się przezwyciężyć tego ograniczenia.

W budownictwie aluminium na dużą skalę użyto po raz pierwszy w 1897 roku do pokrycia dachu kościoła San Gioacchino w Rzymie. Dziś buduje się z niego mosty, statki i konstrukcje budynków, ale duże konstrukcje z aluminium budowane są dość rzadko. Znacznie powszechniejsze są aluminiowe materiały  ozdobne i wykończeniowe.

Pierwszy most z aluminium powstał prawdopodobnie w Pittsburghu (USA) w 1933 roku. Mosty z aluminium powstają głównie w Ameryce Północnej, Skandynawii i północno-wschodniej Europie. W Polsce ciekawym przykładem zastosowania aluminium w budownictwie jest palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Krakowie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Aluminium dość często stosowane jest do budowy kładek dla pieszych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie niemal dowolnych kształtów tego rodzaju obiektów. Wykorzystanie aluminium do budowy mostu jest dużo droższe niż użycie stali. Pewnie dlatego powstało ich dotąd tylko kilkadziesiąt. Aluminiowe przenośne mosty wykorzystywane są natomiast w wojsku.

W 1948 roku w Sunderland w Anglii powstał pierwszy aluminiowy most zwodzony. Za użyciem tego materiału przemawiał między innymi fakt kruchego podłoża, na którym musiała stanąć konstrukcja. We Francji w miejscowości Groslee powstał z kolei most wiszący nad rzeką Rodan. Jednak rzadko powstają mosty w całości lub nawet tylko w większej części zbudowane z aluminium. Częściej wykorzystuje się ten materiał tylko do budowy niektórych elementów mostu. Z aluminium powstają przęsła albo balustrady. Wykorzystuje się profile, pręty aluminiowe i blachy.

Przykładów zastosowania aluminium w szeroko pojętym budownictwie jest znacznie więcej niż przykładów użycia go do budowy mostów. Piękne, aluminiowe, przypominające morskie fale poszycie dachu chroni dworzec kolejowy w Melbourne w Australii. Aluminium może przybierać nadzwyczajne kształty, a mimo to zachowywać zdolności nośne. Przykładem nietuzinkowego wykorzystania aluminium jest przypominające kształtem kowadło Muzeum Soumaya w Meksyku.

Każdy z nas spotyka aluminiowe meble, klamki, okna, czy inne drobne elementy wyposażenia i wykończenia wnętrz. W Polsce dość rzadko natomiast aluminium stosuje się jako główny element konstrukcji dużych obiektów budowlanych. Na świecie takich przykładów jest więcej, a wiele z nich jest doprawdy spektakularnych. Prędzej czy później ten wszechstronny materiał upowszechni się także w naszym kraju.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PK MET - Hurtownia metali nieżelaznych
http://www.pkmet.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »