Gospodarka » Przemysł

Zawody przyszłości są w branży CNC

Zawody przyszłości są w branży CNC
Zobacz więcej zdjęć »
W dobie technologicznego postępu coraz częściej przemysł stawia na bardziej wydajny i precyzyjny sposób obróbki na maszynach sterowanych numerycznie. Dlatego na rynku pracy poszukiwani są specjaliści z branży CNC.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Firma TBI Technology, która dostarcza maszyny CNC dla przemysłu, postanowiła więc wspierać edukację przyszłych kadr i nawiązuje współpracę ze szkołami i uczelniami technicznymi.

W ostatnich latach przemysł wytwórczy przechodzi rewolucję, wprowadzając technologię komputerowego sterowania urządzeniami. Mimo tej zmiany, czynnik ludzki jest nadal bardzo istotny. Skomplikowane procesy obróbcze wymagają odpowiednich kadr specjalistów: programistów, operatorów i serwisantów CNC.

- Sterowanie numeryczne CNC wyznaczyło standardy obsługi maszyn obróbczych na wiele lat. Dlatego śmiało możemy pokusić się o stwierdzenie, że specjaliści z branży CNC jeszcze przez długi czas będą wziętymi zawodami na rynku pracy! Praktycznie cały czas poszukujemy fachowców w dziedzinie automatyki, mechaniki lub elektroniki – mówi Barbara Jacińska, prezes spółki TBI Technology z Raciborza, która dostarcza i serwisuje obrabiarki CNC dla przemysłu energetycznego, motoryzacyjnego, lotniczego i kolejowego.

Specjalistów w branży obrabiarek sterowanych numerycznie brakuje na rynku pracy. Dlatego firma TBI postanowiła wspierać edukację przyszłych kadr, nawiązała współpracę m.in. z miejscową szkołą, która kształci techników mechaników. - Młodzi ludzie wybierają zawody, które są aktualnie popularne. Niewątpliwie zawodem przyszłości, na które składają zapotrzebowanie nie tylko firmy z naszego regionu, ale i z sąsiadujących z nami Czech, jest technik urządzeń sterowanych numerycznie – stwierdza dr Sławomir Janowski, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu.

Jak przyznaje Leszek Kuzdrowski, kierownik „Mechanika” odpowiedzialny za kształcenie zawodowe, nauka na kierunku technik mechanik nie należy do łatwych: - Kształcenie trwa 4 lata. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących, od drugiej klasy zaczynają się też zajęcia praktyczne z obsługi obrabiarek sterowanych konwencjonalnie i numerycznie. Dodatkowo uczniowie mają możliwość udziału w specjalistycznych kursach zawodowych. Zajęć jest więc znacznie więcej niż w szkole zawodowej czy ogólnokształcącej – mówi L. Kuzdrowski. 

Mimo to zainteresowanie tym kierunkiem jest dość spore. Dzięki współpracy z TBI Technology, młodzież ma możliwość poznania realnej pracy w firmie, która jest jednym z liderów branży obrabiarek CNC w Polsce. Ponadto firma zobowiązała się do wypłaty jednorazowego stypendium dla najlepszego ucznia w klasie w danym roku szkolnym. Uczniowie chcą nie tylko ukończyć naukę ze świadectwem i maturą, ale również z ukończonymi kursami zawodowymi i konkretnym już doświadczeniem „na start”: 

- Technologia ciągle się rozwija i specjalista CNC wydaje się być zawodem, z którym zawsze znajdę pracę. Mimo że jestem jedyną dziewczyną w klasie, zdecydowałam się na ten kierunek, bo mogę mieć maturę i konkretny zawód w ręku. Miałam okazję być w TBI i zobaczyć z bliska pracę operatora CNC. Widzę się w tym fachu! – przyznaje Dominika Kolek z Raciborza, uczennica klasy I AT technik mechanik w raciborskim „Mechaniku”. 

Po ukończeniu nauki Dominika i jej koledzy ze szkolnej ławki mogą liczyć nie tylko na zatrudnienie w TBI Technology i w spółkach powiązanych z grupą TBI (m.in. Domgos), ale również na dalsze szkolenia. - Nasze maszyny są bardzo zaawansowane technologicznie, dlatego każdy nowy pracownik objęty jest specjalnym programem szkoleniowym. Nie wymagamy więc ogromnego doświadczenia zawodowego, a warunkiem oczekiwanym jest wykształcenie techniczne w obszarze automatyki, mechaniki lub elektroniki i znajomość oprogramowania CNC – informuje Agnieszka Milanowska, specjalista ds. personalnych w spółce TBI.  

Grupa TBI zatrudnia obecnie ponad 70 osób. W najbliższych latach stawia na mocny rozwój, który jest możliwy tylko dzięki zatrudnienie specjalistów. - Stąd postawiliśmy na współpracę ze szkołami i uczelniami technicznymi. Oprócz raciborskiego „Mechanika” nawiązaliśmy również współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu, która kształci inżynierów automatyki. Proponujemy im dofinansowanie do studiów magisterskich – tłumaczy A. Milanowska.

- Wszystkim pracownikom zapewniamy elastyczny i zadaniowy czas pracy, dzięki czemu mogą pogodzić dalsze kształcenie i obowiązki rodzinne z pracą w naszych firmach – dodaje specjalistka ds. personalnych. Aktualnie firma pracuje nad systemem benefitowym dla swoich pracowników, którzy już teraz mogą liczyć na samochód służbowy w przypadku zatrudnienia na stanowisku kierowniczym lub regionalnego inżyniera sprzedaży.

Martin Brzezny pracuje w TBI Technology od 2 lat, jest absolwentem automatyki i robotyki w raciborskiej PWSZ i w Politechnice Śląskiej w Gliwicach. - Pracę w TBI rozpocząłem zaraz po studiach. Bardzo dużo nauczyłem się na samym początku, w trakcie programu wdrożeniowego i nadal uczę się bardzo wiele od doświadczonych operatorów CNC. Niedawno ukończyłem studia magisterskie, które dofinansował mi pracodawca. Cenię sobie świetną atmosferę w pracy i chęć dzielenia się wiedzą przez doświadczonych już pracowników – mówi Martin Brzezny.

Przyszłość dostawcy maszyn CNC z Raciborza to ciągły rozwój! Spółka TBI obchodzi w tym roku 10-lecie, a jej wyróżnikiem konkurencyjnym są detale: - Projektujemy i dostarczamy obrabiarki CNC dla przemysłu, ale zapewniamy też serwis, materiały i narzędzia eksploatacyjne oraz finansowanie w ramach TBI Lease. Bo wiemy – i tak brzmi też nasze hasło promocyjne! – że „postęp to suma detali” – tłumaczy Arlena Skaba, kierownik marketingu TBI Technology.


 
Chcą mieć konkretny zawód

Filip Szymik z Kuźni Raciborskiej, klasa I AT
Mój tata pracuje jako serwisant w firmie TBI Technology i cały czas mi powtarza, że operator obrabiarki CNC to zawód przyszłości. Jest duże zapotrzebowanie na programistów maszyn sterowanych numeryczne, łatwiej będzie znaleźć pracę. Zdecydowałem się na naukę w tym zawodzie, bo praca jest ciekawa i liczę, że będę pracować w tym zawodzie.

Dominika Kolek z Raciborza, klasa I AT
Technologia ciągle się rozwija i wydaje mi się, że ten kierunek to przyszłość. Jest ciekawy, specjaliści są poszukiwani. Dla mnie ważne, że ucząc się na kierunku technicznym, mogę mieć maturę i jednocześnie konkretny zawód. Widziałam, jak wygląda praca w TBI, oglądałam też dużo filmów w internecie i widzę się w tym fachu!

Paweł Gajda z Bolesławia, klasa I AT
Zawsze interesowała mnie mechanika, dlatego wybrałem tę szkołę. Kierunek wybrałem skuszony tą specjalizacją CNC, bo to rozwijająca się branża. Coraz więcej firm potrzebuje takich specjalistów, bo wykorzystuje obróbkę skrawaniem CNC w produkcji. Po nauce w tej szkole będę mieć konkretny zawód w ręku!

 
Poszukują specjalistów
Agnieszka Milanowska, specjalista ds. personalnych w grupie TBI
Aktualnie zatrudniamy ponad 70 pracowników. Aktualne oferty pracy znaleźć można na naszych stronach internetowych: www.tbitech.pl oraz www.domgos.com. Jesteśmy otwarci na kandydatów, którzy nie mają doświadczenia zawodowego. Wynagrodzenie zależy od stanowiska i doświadczenia, dodatkowo pracownicy otrzymują premie i nagrody za wykonane zlecenia produkcyjne lub pracę ponad założony plan.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

INTRO PR
http://www.intropr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »