Dom » Nieruchomość
Zdolność kredytowa w kredytach mieszkaniowych. Jak zwiększyć swoje szanse?
Zobacz więcej zdjęć » |
Wprowadzenie Rekomendacji T przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego) ograniczyło udzielanie kredytów mieszkaniowych osobom zadłużonym lub nieposiadającym wkładu własnego. Powodem była pogarszająca się sytuacja na rynku finansowym. W zeszłym roku weszła w życie kolejna rekomendacja S II nakazująca obliczanie zdolności kredytowej klientów banku na postawie maksymalnego okresu spłaty, przyjętym na 25 lat, a nie w oparciu o rzeczywisty okres wynoszący 35 lat.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Bank na podstawie miesięcznych dochodów i wydatków klienta szacuje jaka jest jego zdolność kredytowa. Do tego uwzględnia się liczbę osób na utrzymaniu, wydatki na gospodarstwo, dotychczasowe pożyczki i wiek. Banki zakładają, bowiem spłatę kredytu przed osiągnięciem wieku emerytalnego kredytobiorcy.
Ryzyko udzielenia kredytu mieszkaniowego szacowane jest różnie w każdym banku. Jednak są pewne przesłanki, aby zwiększyć swoje szanse:
Jednym z głównych czynników decydujących jest suma zobowiązań kredytowych klienta, która nie może przekroczyć 50 proc. jego dochodów. Odnosi się do osób zarabiających średnią krajową. Zamożniejsi mają podniesiony próg do 65 proc.
Historia dotychczasowych kredytów zaciągniętych przez klienta będzie wzmacniać lub obniżać jego wiarygodność.
Posiadanie konta z debetem obniża zdolność kredytową. Warto się upewnić czy nie jest on przypisany automatycznie, wówczas można zrezygnować i zablokować możliwość otwarcia debetu.
Karty kredytowe nawet, jeśli są nieużywane lub regularnie spłacane również zmniejszają szansę na otrzymanie dobrych warunków kredytowych. Najlepiej z nich zrezygnować.
Czyste konto klienta, a więc nie posiadanie kredytu ani pożyczki.
Komentarze (2)
A jak mocno wpływa bik na zdolność?
Zarobki i tak najbardziej liczą się do zdolności kredytowej