Kultura, sztuka » Kultura

Zdyscyplinowane ciało na 10. Brave Festival

Zdyscyplinowane ciało na 10. Brave Festival
Zobacz więcej zdjęć »
Gwiazdy światowej choreografii i niezwykłe spektakle po raz pierwszy w Polsce. 4-go lipca ruszy 10. Brave Festival, którego tematem jest „Święte ciało” – odnoszące się do ludzkiej duchowości.

Muzyka, rytuał, teatr - wokół tego, w różnych proporcjach, koncentruje się Brave Festival. W tym roku program silniej niż zwykle nawiązuje do tradycji teatralnych. Widzowie mogą oczekiwać niezwykłych spektakli tańca i obrzędów, a także autentycznych ceremonii, w których ciało odgrywa szczególnie istotną, często niespotykaną nigdzie indziej rolę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Rola ciała

Tematem festiwalu jest „Święte ciało”. Program skupi się na ludzkim ciele z wszelkimi jego kontekstami: od oczywistej cielesności po symboliczne połączenie ciała ze sferą ducha. - Żyjemy w czasach kultu ciała, któremu poświęcamy bardzo dużo uwagi. Zupełnie niepotrzebnie. Ciało się zmienia, a młodości - mimo usilnych prób - nie zatrzymamy – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival. – Ale jest też ciało ukryte pod tą konsumpcyjną powierzchnią, które prowadzi do sensownego życia. Ten inny punkt widzenia chcemy pokazać w czasie festiwalu i prowokować w ten sposób do refleksji.

W dużej części wydarzenia festiwalowe poświęcone będą kulturze i tradycji Indii. W lipcu do Wrocławia przyjadą m.in. mistrzowie jednej z najstarszych indyjskich form teatralno-tanecznych - mudijettu. To będzie pierwsza okazja, by oglądać ich w Polsce. Niezwykłym wydarzeniem będzie również występ jednej z najlepszych tancerek Bharatanatjam, czyli antycznej formy hinduskiego tańca. Nowością będą konfrontacje artystyczne, w czasie których artyści z różnych kultur zaimprowizują wspólny występ albo będą uczestniczyć
w dyskusji o swojej twórczości. Widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnie organizowanych warsztatach artystycznych.

Warto patrzeć

Twarzą tegorocznego festiwalu została hinduska ascetka o imieniu Sabrida. Jako sādhu, poprzez medytację i modlitwę, dąży do oświecenia. Jak się okazuje, jest jedną
z nielicznych kobiet, które zdecydowały się na taką drogę. To ona, uwieczniona na fotografii Laurenta Auxietre’a, uosabia to, na czym skupi się 10. edycja Brave.

- Zamknięte oczy Sabridy mogą oznaczać medytację. W naszym świecie jest coraz mniej rzeczy, na które warto patrzeć. Żyjemy w brudzie, w chaosie, w przemocy, i jeśli nie oczyścimy naszego „wewnętrznego środowiska”, to na zewnątrz nic się nie zmieni – mówi Grzegorz Bral. ­– Pod tym względem tegoroczny Brave Festival będzie szczególnie inspirujący.

10. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 4-17 lipca 2014 r. we Wrocławiu.

 Więcej informacji

Brave Festival jest organizowany od 10 lat we Wrocławiu, ale wydarzenia towarzyszące obejmują również inne miasta. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi – najczęściej artystów głęboko zanurzonych w tradycji, obyczajach i rytuałach swoich ojczystych ziem – z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści pokazują, skąd pochodzą i jakie wartości są dla nich ważne, przekazując w ten sposób swoje dziedzictwo kulturowe i sprawiając, że przez chwilę będzie ono żyło u nas. Dlatego twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Są odważni z jeszcze jednego powodu. Przyjeżdżają z najodleglejszych zakątków ziemi, niekiedy jest to dla nich pierwszy w życiu wyjazd, bo nigdy jeszcze nie oddalili się ze swojej wioski. Wyjęci z kontekstu tamtego otoczenia trafiają do Wrocławia, aby zaprezentować nam swoją kulturę i wartości.

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i, jeśli tego procesu nie zatrzymamy, całkiem zniknie. W ramach Brave Festival odbywa się  także projekt Brave Kids oraz Przegląd Filmowy Brave Festival.

Organizatorem Brave Festivalu jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenia przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA. www.bravefestival.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »