Rozrywka » Turystyka
Zgierz k. Łodzi. Czy warto odwiedzić to miejsce?
Zgierz uzyskał prawa miejskie w 1288 roku a wkrótce potem stał się miastem Korony Królestwa Polskiego. Odwiedzając Zgierz, spodziewajcie się sporej liczby zabytków a dodatkowo dziesiątek rozrywek dla aktywnych i lubiących spędzać czas wśród natury. Powierzchnia miasta Zgierz to 42 km² a aż 17% spośród tego obszaru to lasy! Nie będziecie mieli problemu, żeby znaleźć hotel w Zgierzu więc już mozecie zacząć planować tam wakacje!
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Co warto zobaczyć w Zgierzu? Jest on częścią aglomeracji łódzkiej, która była nadzwyczajnie ukierunkowana na postęp przemysłu tekstylnego, szczególnie więc w Łodzi jak i w Zgierzu można natknąć się wiele pofabrycznych budynków. Do ważnych zabytków tego miasta należą urbanistyczny układ zgierskiej dzielnicy Nowe Miasto, który pochodzi z XIX w jak oraz drewniane domy tkaczy z tego samego okresu czasu.
Nieopodal Zgierza znajdziecie także park krajobrazowy wzniesień łódzkich oraz wiele malowniczych ścieżek spacerowych oraz rowerowych. Co najważniejsze, bliskość Łodzi pozwoli Wam wybrać się na zakupy czy poznać życie nocne tego ciągle zmieniającego się miasta włókniarzy. Polecamy zacząć oglądanie Zgierza od najlepszego spośród zabytków, które ma do zaoferowania - Łaźni Miejskiej zlokalizowanej na ul. Łęczyckiej 24. Ta unikalna budowla została zbudowana w 1926 dzięki nowoczesnym projektom F. Michalskiego oraz W. Horodeckiego.
Słynną na całą Polskę łaźnię oddano do użytku 5 lutego 1929. Jak na tamten okres, zgierski był wyjątkowo nowatorski. Szczególnie godne podziwu było to, że spełniała wyjątkowo wiele funkcji. W dniu swojego otwarcia Łaźnia była drugim krytym basenem w Polsce, a do użytku odwiedzających było dodatkowo 16 wanien, rosyjska łaźnia parowa czy rzymską łaźnia sucha. Poza tym były tam również gabinety aż do masażu i kabiny natryskowe. Zgierska łaźnia wyposażona była także w nadzwyczajnie nowatorską pralnię mechaniczną a także urządzenie do kąpieli słonecznych. Łaźnia jest w użyteczności aż do dziś, więc wycieczka do tego obiektu ma nie tylko walor historyczny ale także wypoczynkowy.
Pełno w Zgierzu także pozostałości włókienniczej historii, a spośród nich wiele takich które wpisują się w ewidencję zabytków. Do takich miejsc należą: fabryka włókiennicza Meyera na ul. Barlickiego, fabryka sukna Adolfa Gustawa Borsta przy ul. 3 Maja 6, oraz fabryka bawełniana Lorentz & Krusche przy ul. Dąbrowskiego. Fanom odkrywania śladów przeszłości, polecamy obejrzeć także neogotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej usytuowany w centralnym punkcie Zgierza. Życzymy wielu wrażeń na przestrzeni zwiedzania tegoż urokliwego miasta.
Komentarze (0)