Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Zmęczenie i przepracowanie – do jakich problemów zdrowotnych jamy ustnej może doprowadzić?

Okres urlopowy powoli dobiega końca. Wraz z nastaniem września wracamy do pracy i codziennych obowiązków związanych z rodziną.

W wirze naszych zajęć nie zauważamy, że przepracowanie, zmęczenie i stres mają wpływ na nasze zdrowie. Organizm daje nam różne sygnały, a jednym z nich są objawy występujące w jamie ustnej. To poważny problem, którego nie należy lekceważyć.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Niepokojące objawy

Ciągłe napięcie nerwowe prowadzi do wielu chorób i dolegliwości, które często bagatelizujemy. W końcu kto dzisiaj się nie stresuje? Uważamy, że bóle brzucha, problemy żołądkowe czy mdłości w końcu kiedyś miną, gdy skończy się nerwowy okres. Niektóre schorzenia zupełnie się nam ze stresem nie kojarzą, jednak mają z nim ścisły związek. Są to objawy mające obraz w jamie ustnej. Szczękościsk, napięcie mięśni twarzy, zgrzytanie zębami, czasami ich kruszenie i pękanie, a także bolesne owrzodzenia błony śluzowej.

Choroba, której nie widać

Jedną z chorób cywilizacyjnych, bezpośrednio związaną ze  stresem i przemęczeniem oraz pobudliwością, jest bruksizm. Objawia się on najczęściej zgrzytaniem zębów podczas snu, ścieraniem powierzchni zgryzowej zębów a czasem pękaniem szkliwa. Większe konsekwencje przewlekłego stresu to dla organizmu objawy odczuwalne w całym ciele: nawracające bóle stawów, szyi, karku, pleców, a nawet bóle głowy, przypominające migrenę.

Bolesne nadżerki

Osoby zapracowane, żyjące pod presją czasu, często zapominają również o właściwej higienie jamy ustnej. Wiele osób zbyt krótko i pobieżnie myje zęby. Co sprawia, że stają się one znacznie bardziej narażone na próchnicę. Szybciej dochodzi również do powstawania kamienia nazębnego, mogą pojawiać się krwawienia z dziąseł oraz bolesne afty na błonie śluzowej jamy ustnej. Chcąc leczyć te objawy najlepiej korzystać z aptecznych żeli (jak Sachol Aftigel), które nie tylko odizolują zmiany od czynników drażniących i wspomogą regeneracje błony śluzowej, ale również zmniejszą dokuczliwy ból.

Suchość w ustach

Silne napięcia nerwowe i przewlekły stres powodują, że nasze gruczoły ślinowe produkują mniej śliny.  Ciężki egzamin na studiach? Presja czasu i goniące terminy w pracy? Chyba każdy zna takie sytuacje i wie, jak potrafi być wtedy sucho w ustach. W przypadku sporadycznych incydentów to nic groźnego. W momencie, gdy stres towarzyszy nam długotrwale, a objawy nie ustają, powinniśmy udać się do specjalisty w celu diagnozy w kierunku zaburzeń wydzielania ślinianek prowadzących do kserostomii. Następstwem schorzenia mogą być zakażenia grzybiczne, infekcje czy próchnica.

Warto pamiętać, że permanentny stres jest niezwykle szkodliwy dla całego naszego organizmu.  Żadnych objawów ze strony naszego ciała nie powinno się lekceważyć.  Warto zasięgnąć opinii lekarza,  który pomoże nam poradzić sobie z dolegliwościami.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Nie musi ci to przeszkadzać
http://niemusicitoprzeszkadzac.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »