Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Zwiedzaj, baw się i ucz języka. Francuscy licealiści w Białymstoku

Zwiedzaj, baw się i ucz języka. Francuscy licealiści w Białymstoku
Zobacz więcej zdjęć »
Praktyczna nauka języka, poznawanie innych kultur, interesujące przyjaźnie - uczniowie Społecznego LO STO przy Fabrycznej od lat uczestniczą w wymianach językowych. W tym roku gościli uczniów i nauczycieli z Francji.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Do Białegostoku przyjechało 18 uczniów i dwoje nauczycieli z zaprzyjaźnionego, wiejskiego  liceum Champblanc z le Longeron.

- Zalety wymian językowych są  nie do przecenienia - to nie tylko możliwość nauki języka, ale też okazja, by poznać kraj od wnętrza, inne kultury i mentalność obcokrajowców- mówi Ewa Tyburczy, organizatorka wymiany z ze SLO STO.

-  Dzięki takim spotkaniom przełamujemy stereotypy np. dotyczące postrzegania krajów Europy Wschodniej - dodaje Sophie Pineau, opiekunka francuskiej grupy. -  Młodzież, która przybywa tu pierwszy raz jest zaskoczona rozwojem Polski i tym, jak dalece nasze wyobrażenia o niej odbiegały od rzeczywistości.

 

Tego typu wizyty zawsze połączone są ze zwiedzaniem okolicznych miast i miasteczek; uczestniczeniem w życiu kulturalnym szkoły i mieszkańców. Ale nie tylko. Ważnym punktem wizyty była Warszawa. Goście zwiedzili starówkę, byli m.in. w Muzeum Chopina i Muzeum Historii Miasta Żydów, które zrobiło na nich duże wrażenie.

- Szczególnie żydowskie getto, przez które praktycznie się przechodziło – wspomina Luis Charruau. – To było bardzo przejmujące. Tu dopiero zdaliśmy sobie sprawę, jak duże wpływ miało getto na historie Warszawy i Polaków 

 

Jednak  większość czasu podczas wymian goście spędzają  na Podlasiu, zwiedzając region. Była więc wycieczka szlakiem rękodzieła ludowego w Niemczynie, zwiedzanie Muzeum Ikon w Supraślu i stadionu miejskiego w Białymstoku. Wielką frajdę sprawił gościom kulig.

- Nigdy nie widziałem tyle śniegu, takich lasów i krajobrazów – zachwycał się Romane Braud. - To niezapomniane przeżycie. We Francji nie ma takich widoków.

 

Zgodnie z życzeniem francuskiej strony tegoroczna wizyta nastawiona była w dużym stopniu na przedsiębiorczość. W Białymstoku goście zwiedzili piekarnię i cukiernię PSS Społem, gdzie mogli podglądać, jak przebiega proces powstawania chleba i ciast.

- Przejechaliśmy też szlakiem rękodzieła ludowego w Niemczynie, gdzie poznawaliśmy rzemiosło i fach kowala, garncarza i łyżkarza – opowiada licealistka Zuzia Kita. – Dla wszystkich to było bardzo interesujące doświadczenie.

Podczas wymian uczniowie mieszkają u zagranicznych rodzin - poznają ich tryb życia, panujące tam relacje i stosunki. A wspomnienia pozostają na całe życie:

- Bardzo przypadłyśmy sobie do gustu z moja francuską koleżanką – mówi Ola Gąsior. – I obie chyba najmilej wspominamy weekend w rodzinie. To bardzo kształcące przeżycie zarówno pod względem kulturalnym, językowym , jak i towarzyskim. No i nawiązujemy przyjaźnie, które zostają na całe życie.

- Przyjęcie ze strony rodzin było genialne - gospodarze przemili, hojni i opiekuńczy – mówi Rossie Arnou. – Poznaliśmy tryb życia i panujące w rodzinach relacje.

A także tradycyjną polska kuchnię i polską gościnność:

- Zaskoczyły nas pory posiłków- dodaje Louis Charruau. - Prawie cały czas jedliśmy, a zaczynało się już bardzo wcześnie rano.

Nauczycielka Sophie Pineau podkreśla, że podczas wymian najważniejsze są spotkania indywidualne młodzieży i możliwość komunikowania się w języku francuskim, ale także wymiana doświadczeń między nauczycielami.

- Okazuje się, że nasze zainteresowania, problemy pedagogiczne i edukacyjne są podobne - mówi. – Zawsze jednak czegoś możemy się od siebie nauczyć, a spotkania z nowymi ludźmi, poznanie ich opinii i poglądów to bezcenne doświadczenie. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Masz-Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »