Motoryzacja » Moto Serwis

Program regenerowanych części Boscha

Program regenerowanych części Boscha
Zobacz więcej zdjęć »
Fabrycznie regenerowane części do pojazdów są równie dobre jak nowe, pozwalają taniej naprawiać pojazdy i chronić środowisko.

W ramach programu wymiany Bosch Exchange (BX) dostępnych jest już ponad 5 tys. części i podzespołów samochodowych. Podczas tegorocznych targów Automechanika we Frankfurcie, przyczyniający się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla program BX, zdobył wyróżnienie Green Directory.

Bosch jest wiodącym na świecie dostawcą regenerowanych części samochodowych. Program Bosch Exchange obejmuje 21 grup produktów w segmentach: rozruszniki i alternatory, systemy wtrysku do silników benzynowych, systemy wtrysku do silników Diesla i technika hamulcowa. W sumie regenerowanych jest aż 5200 części i podzespołów samochodowych. Są one naprawiane w tych samych fabrykach, które je produkują, z wykorzystaniem oryginalnych elementów, urządzeń produkcyjnych i wyposażenia testowego. Każdą część rozmontowuje się na poszczególne elementy i kwalifikuje, które z nich są niezniszczone, a co należy wymienić. W stosunku do produktów z programu Bosch Exchange obowiązują takie same, surowe normy jakościowe i kontroli technicznej jak w przypadku nowych części. Wszystkie zakłady Boscha, które zajmują się regeneracją produktów posiadają certyfikaty jakości ISO 9000.

Części regenerowane kosztują o 30 - 40 proc. mniej niż nowe produkty, a ich dodatkowym atutem jest identyczna jak w przypadku nowych części gwarancja. Program BX jest zatem bardzo dobrym rozwiązaniem dla właścicieli starszych samochodów, którzy zwracają zwykle dużą uwagę na odpowiednią relację kosztów naprawy do wartości pojazdu.

Kolejną zaletą części regenerowanych jest ich wpływ na ochronę środowiska. Dzięki fabrycznej regeneracji samych tylko alternatorów i rozruszników, w ciągu roku można oszczędzić aż 2200 ton stali, 440 ton aluminium, 240 ton miedzi, a także uniknąć emisji 1000 ton dwutlenku węgla. W uznaniu tak dużego wkładu w ochronę środowiska program BX otrzymał na tegorocznych targach Automechanika wyróżnienie Green Directory.

Na polskim rynku program Bosch Exchange funkcjonuje od 2001 roku. Objęte są nim wszystkie grupy pojazdów, od samochodów osobowych poprzez dostawcze i ciężarowe do maszyn rolniczych oraz pojazdów budowlanych. Programem objęte są elementy dieslowskich układów wtryskowych: wtryskiwacze, pompowtryskiwacze, rozdzielaczowe pompy paliwa (VE, VP), wtryskiwacze i pompy układu Common Rail, części do silników benzynowych: aparaty zapłonowe, centrale jednopunktowego wtrysku, rozdzielacze paliwa i sterowniki pracy silnika, alternatory i rozruszniki, przepływomierze powietrza oraz zaciski hamulcowe.

Podstawowym warunkiem funkcjonowania programu jest to, że części zwracane muszą nadawać się do ponownej naprawy. Oparty jest on bowiem na zasadzie „sztuka za sztukę", co oznacza zwrot części używanych w zamian za zakupiony produkt regenerowany. Zwracany produkt nie może być rozmontowany, niekompletny, silnie skorodowany lub uszkodzony mechanicznie np. na skutek wypadku, niewłaściwego demontażu czy niezgodnej z technologią producenta naprawy. Ponadto część powinna się znajdować w oryginalnym opakowaniu Boscha, w którym produkt został wcześniej zakupiony. Produkty oferowane w ramach programu Bosch Exchange są dostępne w hurtowniach i sklepach motoryzacyjnych oraz w sieci warsztatów Bosch-Service.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków.Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 271 tys. pracowników, wyniosły w 2007 roku 46,3 mld euro. Na grupę Bosch składa się spółka Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 50 krajach świata. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i dystrybucyjna jest podstawą do dalszego rozwoju. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową i zgłasza do patentu ponad 3 tys. innowacji. Przedsiębiorstwo zostało założone w Stuttgarcie w 1886 roku jako "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" przez Roberta Boscha (1861-1942).

Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG. Pozostałe udziały należą do rodziny Bosch i firmy Robert Bosch GmbH.

Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, sprzętu car multimedia Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Robert Bosch Sp. z o. o.
http://www.bosch.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »