Motoryzacja » Moto Serwis

Niesprawne auto zagraża nie tylko Tobie!

XXI wiek to czas postępu i licznych nowinek technicznych. W pościgu za ciągłym rozwojem i nowoczesnością nie możemy jednak zapominać o naturze, która coraz częściej zaczyna domagać się godnego traktowania. Jednym z największych zagrożeń dla środowiska są spaliny emitowane przez samochody.

My, kierowcy nie myślimy o tym jak ważny dla przyrody jest dobry stan techniczny naszego auta. Akademia Bezpiecznego Samochodu przypomina jak dbając regularnie o pojazd możemy przyczynić się do poprawy sytuacji ekologicznej na Ziemi.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wszyscy użytkownicy samochodów zmagają się z licznymi usterkami swojego auta wynikającymi z jego eksploatacji. Są uszkodzenia, których nie należy lekceważyć nawet jeśli wydają się jeszcze niewielkie, np. niewłaściwy stan ogumienia, zanieczyszczony filtr powietrza czy nieszczelności silnika. Te z pozoru błahe wady mają istotny wpływ na środowisko naturalne.

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także dla ekologii, ma stan techniczny opon, ponieważ m.in. również od ich kondycji zależy zużycie paliwa.
Ogumienie utrzymuje cały ciężar pojazdu i decyduje o przyczepności do nawierzchni. Zbyt duże ciśnienie sprawia, że powierzchnia przylegania opony do drogi jest mniejsza, a tym samym występuje utrata siły przyczepności, co może wydłużyć drogę hamowania. Zmienia się również charakterystyka tzw. sterowności pojazdu. Natomiast opony o niższym ciśnieniu od nominalnego toczą się z większym oporem, a to z kolei powoduje większe zużycie paliwa. Natomiast gdy opona ma zbyt mało lub za dużo powietrza, zużywa się ona o wiele szybciej.

Zły stan ogumienia powoduje wzrost zanieczyszczenia powietrza nadmierną emisją związków toksycznych zawartych w spalinach. Źle dobrany lub zanieczyszczony filtr powoduje mniej efektywną pracę silnika i spadek jego mocy. Co więcej zwiększa się zawartość związków toksycznych w spalinach. Zużyty filtr lub o niskiej jakości wpływa bezpośrednio na szybszą eksploatację wewnętrznych części silnika.

Do poważnego uszkodzenia silnika może przyczynić się także nieodpowiednia ilość lub zła jakość oleju. Plamy oleju na jezdni pod autem to sygnał, że jak najszybciej trzeba udać się do warsztatu samochodowego. Nawet niewielki wyciek oleju szkodzi środowisku naturalnemu. Nigdy nie należy lekceważyć takiej usterki. To z pozoru niewielkie uszkodzenie jest szczególnie niebezpieczne podczas dalekiej podróży. Oprócz zagrożeń dla silnika, wyciekający olej stanowi niebezpieczeństwo poślizgu dla innych uczestników ruchu drogowego.

Regularne przeglądy techniczne, co najmniej dwa razy w roku, pozwolą wyeliminować zagrożenie dla środowiska oraz innych użytkowników dróg. Może okazać się, że drobna naprawa zlikwiduje problem, a my będziemy mieć większe poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Właściwa kontrola stanu technicznego auta zapewni nam komfort, a pojazd będziemy prowadzić ze świadomością, że zrobiliśmy wszystko co możliwe, aby nie przyczyniać się do degradacji otaczającej nas przyrody.

Akademia Bezpiecznego Samochodu to jedyna ogólnopolska kampania edukacyjna, mówiąca o wpływie stanu technicznego pojazdu na bezpieczeństwa. Patronat honorowy nad kampanią Akademia Bezpiecznego Samochodu objęła Federacja Konsumentów. Partnerem kampanii jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a Patronem Medialnym Interia.pl. - więcej informacji na www.abs.org.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

promo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »