Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Urlop? Bez stresu! Fitoterapia na wakacje.

Urlop? Bez stresu! Fitoterapia na wakacje.
Zobacz więcej zdjęć »
Wakacyjny urlop jest dla wielu osób stresującym wydarzeniem. Napięcie związane z jego organizacją, finansowaniem oraz bezpiecznym przebiegiem, może odebrać radość wypoczynku, osłabia organizm oraz uniemożliwia jego regenerację.

Wypoczynek jest niezbędny w życiu każdego człowieka: regeneruje, wzmacnia odporność oraz przygotowuje organizm do podjęcia nowych wyzwań. Jego brak znacznie obniża koncentrację uwagi oraz wydajność pracy, podnosi także poziom stresu. Dlatego też zaleca się w ciągu roku minimum dwutygodniową, ciągłą przerwę w wykonywaniu obowiązków służbowych. Rodzinne wakacje niestety także mogą okazać się źródłem stresu. Zdarza się, że każdy z członków rodziny ma inny pomysł na spędzenie wolnego czasu, a pogodzenie wszystkich koncepcji nie jest możliwe. Częstą praktyką jest zabieranie na urlop służbowego telefonu komórkowego czy komputera, zapewniających stały kontakt z pracą. Obie te sytuacje powodują niepotrzebne napięcia, tym samym zakłócając spokojny wypoczynek.  Urlopowy stres powodowany jest także troską o zdrowie i bezpieczeństwo podczas wyjazdu. Szczególną grupą są rodzice, którzy martwią się o bezpieczeństwo swoich dzieci wyjeżdżających na obozy lub kolonie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 „Właściwie dobrany zestaw leków, zapewni pierwszą pomoc w najbardziej powszechnych problemach zdrowotnych tego okresu. Kompletując letnią apteczkę, pamiętajmy o lekach pochodzenia roślinnego. Nowoczesna fitoterapia oferuje wiele preparatów, których skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone i od lat doceniane są przez pacjentów. Pamiętajmy, że natura zna lekarstwo na wszystkie dolegliwości, a nowoczesna fitoterapia potrafi ten fakt dobrze wykorzystać” – dodaje prof. Iwona Wawer, ekspert programu „Fitoterapia – uznana gałąź współczesnej medycyny”. 

W czasie podróży 

Długa podróż samochodem, statkiem lub samolotem u niektórych osób wywołuje tzw. chorobę lokomocyjną, objawiającą się zawrotami i bólem głowy, nudnościami, wymiotami. Spowodowane jest to zaburzeniami narządu przedsionkowo-ślimakowego w uchu. Przypadłość ta, choć nie jest groźna dla zdrowia, powoduje wiele obaw związanych z podróżowaniem. Bardzo często dotyczy dzieci.

Fitoterapia w apteczce: do letniej apteczki warto włożyć preparaty zawierające sproszkowane kłącze imbiru, o działaniu przeciwwymiotnym.   

Niespodzianki na talerzu  

Innymi popularnymi, letnimi dolegliwościami są problemy gastryczne takie jak: zatrucia, biegunki oraz zaparcia. Związane najczęściej ze zmianą diety i warunków odżywiania oraz obcą florą bakteryjną – charakterystyczną dla poszczególnych szerokości geograficznych. Można zapobiegać niektórym z tych problemów, np. pijąc butelkowaną wodę mineralną, myjąc ręce przed każdym posiłkiem oraz stopniowo przyzwyczajając swój organizm do nowej diety.

Fitoterapia w apteczce: jeśli pojawią się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto mieć w apteczce preparaty zawierające olej rycynowy lub liść senesu. W przypadku uczucia wzdęcia i pełności oraz bólu w jamie brzusznej, pomocne będą preparaty zawierające wyciąg z ziela karczocha lub rumianku. Działają one rozkurczowo i wiatropędnie. Wyciąg z karczocha dodatkowo zwiększa wydzielania żółci, co ułatwia proces trawienia.  

Spokojny wypoczynek 

Wakacyjne podróże często wiążą się również ze zmianą miejsca zamieszkania oraz strefy czasowej. Zanim organizm zaadoptuje się do nowych warunków, bardzo często reaguje osłabieniem i rozdrażnieniem. Często pojawiają się przejściowe trudności z zasypianiem. Dodatkowo, podczas urlopu wiele osób myśli o niedokończonych sprawach zawodowych, co stanowi zupełnie niepotrzebne, silne źródło stresu. Profilaktycznie – warto przed wyjazdem pozamykać najważniejsze projekty, przekazać kompetentnej osobie bieżące obowiązki i wysłać powiadomienie o nieobecności.

Fitoterapia w apteczce: jeśli działania profilaktyczne nie zapewnią spokoju, warto sięgnąć po preparaty ziołowe. Preparaty zawierające wyciąg z melisy oraz ziela passiflory złagodzą rozdrażnienie i zmęczenie, ułatwią zaśnięcie w nowym miejscu.  

Bezpieczny powrót 

Męcząca podróż powrotna oraz zbliżający się tzw. stres pourlopowy, związany z nagłym powrotem do codziennych obowiązków, mogą wpłynąć negatywnie na kondycję fizyczną i psychiczną organizmu. Szczególnie kierowcy odpowiedzialni za bezpieczeństwo pasażerów, ruszając w drogę powrotną, powinni być zrelaksowani i wypoczęci. Zdarza się jednak że letni upał, utrudnienia w ruchu oraz nieprzewidziane zdarzenia drogowe stają się męczące i rozpraszają uwagę kierowcy. 

Fitoterapia w apteczce: preparaty roślinne zawierające wyciąg z żeń-szenia naturalnie zwiększają wytrzymałość organizmu oraz koncentrację uwagi. Pomagają także w pokonywaniu wysiłku fizycznego.   

Kampanię informacyjną „Fitoterapia – uznana gałąź medycyny współczesnej” merytorycznie wspierają: prof. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz dr Małgorzata Horoszkiewicz-Hassan z Działu Informacji Naukowej Europlant PhytoPharm Sp. z o.o.

W ramach kampanii „Fitoterapia – uznana gałąź współczesnej medycyny” prowadzone są działania edukacyjne popularyzujące wiedzę o metodach leczenia lekami roślinnymi, między innymi wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Organizatorem programu edukacyjnego jest Europlant PhytoPharm Sp. z o.o.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agnieszka Jastrzębska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »