Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

O NTM zapytaj lekarza pierwszego kontaktu

O NTM zapytaj lekarza pierwszego kontaktu
Zobacz więcej zdjęć »
Co druga Polka cierpiąca na nietrzymanie moczu (NTM) oczekuje informacji na temat problemu od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej . W jaki sposób rozmawiać z lekarzem o NTM, radzą eksperci kampanii edukacyjnej "CoreWellness - wewnętrzna siła"

Nietrzymanie moczu to problem medyczny, psychologiczny i społeczny. W opinii Polek NTM wpływa na jakość życia cierpiących na tę dolegliwość kobiet - wynika z raportu opracowanego na zlecenie marki TENA.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pomimo tego, że NTM można wyleczyć u ponad 90% kobiet, wiele pań ukrywa swój wstydliwy problem.

Pacjentki nie rozmawiają z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej na temat intymnych dolegliwości, ponieważ nie wiedzą, w jaki sposób przedstawić problem i jakich słów użyć. Boją się, że lekarz nie zrozumie ich trudnej sytuacji i nie uszanuje intymnej sfery, ponadto nie wiedzą, że nietrzymanie moczu można już dziś skutecznie leczyć. Rozumiem te obawy, ponieważ nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która wprawia pacjentki w zakłopotanie. Wstydzić się powinny jednak tylko te osoby, które nie podejmują żadnych działań, by ten problem rozwiązać. - mówi doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła".

Pierwszy kontakt, pierwsza pomoc

W leczeniu NTM bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie problemu i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Przedstawienie dolegliwości lekarzowi pierwszego kontaktu skraca czas diagnozy oraz czas dotarcia do specjalisty i tym samym ogranicza powikłania oraz narastanie problemu NTM. Lekarz pierwszego kontaktu po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką oraz wykonaniu podstawowych badań diagnostycznych (badania ogólnego moczu, posiewu moczu, próby kaszlowej oraz USG), w większości przypadków potrafi rozpoznać rodzaj NTM i zaproponować właściwe leczenie. Jeśli problem wymaga dalszego i bardziej szczegółowego rozpoznania i/lub leczenia zabiegowego, zleci kolejne badania lub skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Podstawą do określenia rodzaju NTM jest rozmowa z pacjentką, podczas której lekarz uzyskuje informacje na temat jej kondycji zdrowotnej, stylu życia oraz okoliczności, w których pojawia się lub nasila nietrzymanie moczu. Należy się do niej przygotować.

O czym warto pamiętać?

1. Pamiętaj, że lekarz pierwszego kontaktu może rozwiązać Twój problem. Bądź pewna, że posiada on odpowiednią wiedzę na temat NTM oraz kompetencje, by Ci pomóc.
2. Rozmawiaj szczerze. Nie ukrywaj informacji dotyczących problemu, nawet jeśli są dla Ciebie krępujące. Lekarz uszanuje Twoją intymność.
3. Pytaj. Jeśli wyjaśnienia lub zalecenia lekarza są dla Ciebie niejasne, nie wahaj się o tym powiedzieć.
4. Weź ze sobą notatnik. Lekarz może podać wiele szczegółów, które warto będzie zapisać.
5. Jeśli będzie taka konieczność, umów się od razu na kolejną wizytę.

Dodatkowe informacje

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży.
Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.

W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet .

Celem kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła" jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.

Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Organizatorem kampanii jest firma SCA Hygiene Products, producent marki TENA. Partnerem akcji sieć klubów fitness Gymnasion oraz Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti".



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agnieszka Jastrzębska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »