Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Nie daj się stresowi
Zobacz więcej zdjęć » |
W dobie kryzysu finansowo-gospodarczego jesteśmy narażeni na silny i długotrwały stres. Ponad 50% Polaków uważa, że kryzys gospodarczy ma wpływ na ich sytuację rodziną oraz sytuację zakładu pracy. Niestabilność zatrudnienia, redukcje etatów, brak perspektyw rozwoju i ścieżki kariery, pogłębiające się bezrobocie, trudności w znalezieniu nowej pracy powodują w nas strach, niepokój oraz stres.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przewlekły silny stres związany głównie z pracą zawodową powoduje nadmierne wytwarzanie adrenaliny i pobudzenie całego układu nerwowego, co z kolei wywołuje natychmiastowy wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Tym samym zaburza mechanizmy regulujące pracę serca. Zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia zawału i arytmii - mówi prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo". Najczęstsze objawy długotrwałego stresu to drżenie mięśni rąk i nóg, kołatanie serca, suchość w ustach, potliwość dłoni, biegunka, bóle głowy, zaciskanie pięści i zębów, sztywnienie karku. Kiedy pacjent zauważy u siebie takie dolegliwości i będą się one powtarzać, powinien zgłosić się do lekarza - dodaje prof. Gaciong.
Zredukuj stres, chroń serce
Stres towarzyszy nam każdego dnia. Warto nauczyć się go kontrolować szczególnie teraz, kiedy czynników potęgujących stres jest więcej. Poniżej kilka praktycznych wskazówek jak radzić sobie z napięciem emocjonalnym i dbać o zdrowie.
- Odżywiaj się regularnie. Twój organizm zaopatrzony w składniki odżywcze będzie lepiej znosił skutki stresu.
- Oddychaj prawidłowo. To dobry sposób na odprężenie i rozluźnienie. Kiedy znajdziesz się w stresującej sytuacji uspokój oddech, następnie wciągaj powietrze powoli przez 10 sekund. Takie ćwiczenie powtarzane kilkukrotnie poprawia przepływ krwi w organizmie, przez co usprawnia się praca serca i całego układu krwionośnego.
- Ogranicz spożywanie kawy i napojów alkoholowych. Podwyższają poziom adrenaliny we krwi a w konsekwencji nasilają stres.
- Wykonuj proste ćwiczenia relaksacyjne. Ruch uwalnia endorfiny - grupę hormonów, które poprawiają nastrój.
- Szukaj wsparcia u rodziny i przyjaciół. Rozmowa pozwala rozładować napięcie emocjonalne.
Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.
Celem programu „Serce na nowo" jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia. Program pomaga również osobom z chorobami układu krążenia w dotarciu do specjalistów. Zwiększa szansę na powrót do aktywnego życia społecznego i zawodowego dzięki odpowiedniemu leczeniu, wspieranemu przez postępowanie niefarmakologiczne.
W ramach programu zrealizowano: raport „Mapa Polskiego Serca", konkurs dla pracodawców „Firma z sercem" oraz bezpłatne konsultacje kardiologiczne na terenie całej Polski.
Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl
Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.
Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Na Zdrowie, Manager Apteki, Świat Lekarza, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.
Nadesłał:
Agnieszka Jastrzębska
|
Komentarze (0)