Rozrywka » Uroczystości
Budujemy zimowy domek z basenem dla pingwinów tonców
Zobacz więcej zdjęć » |
Zabawne ptaki są jedynym ciepłolubnym gatunkiem pingwinów. Ich naturalnym środowiskiem są skaliste wybrzeża południowej Afryki, dlatego nasze zimy są dla nich zbyt ostre.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Wszystkie dzieci mogą uchronić je przed bezlitosnymi mrozami, biorąc udział w ECCO Walkathonie i przekazując ,,wychodzone” podczas spaceru pieniądze na rzecz warszawskiego ZOO. W tym roku na najmłodszych uczestników spaceru (do 12 roku życia) czeka też mnóstwo niespodzianek: m.in. nowy plecak z limitowanej globalnej kolekcji ECCO, koszulka ECCO Walkathon oraz mini zestawy klocków LEGO w zależności od wieku małego spacerowicza. Nie zwlekaj i już dziś kup bilet na ECCO Walkathon i pomagaj z nami!
Afryka – kontynent pingwinów?
Większości z nas pingwiny kojarzą się z przeraźliwie mroźnymi, wiecznie skutymi lodem i zaśnieżonymi rejonami Antarktydy. Biegające po Afryce pingwiny można jednak zobaczyć nie tylko w filmach animowanych. Pingwiny tońce, zwane również pingwinami przylądkowymi, zupełnie nie pasują do popularnego wyobrażenia o bezlotkach. Gatunek ten upodobał sobie gorące i słoneczne wybrzeże południowej Afryki, cechujące się suchymi i gorącymi latami oraz ciepłymi, deszczowymi zimami. Zabawne nieloty uwielbiają żyć w dużej gromadzie, kochają ruch, wspólne zabawy i ptasi hałas. Są również znakomitymi pływakami. Większą część życia spędzają w wodzie, gdzie nurkują na głębokość sięgającą nawet 130 m, poruszając się z szybkością 20 km/h. Czarno białe osobniki, choć na pozór wydają się identyczne, różnią się plamiastym ubarwieniem na klatce piersiowej, które jest charakterystycznym i niepowtarzalnym znakiem rozpoznawczym każdego osobnika (niczym linie papilarne u człowieka). Sezon lęgowy u pingwinów rozpoczyna się w listopadzie i trwa do końca kwietnia. Afrykańskie ptaki wykluwają się u nas w styczniu, kiedy to na ich rodzimym kontynencie panuje lato. Mrozy sprawiają, że zarówno pisklętom, jak i dorosłym pingwinom jest bardzo zimno. Dlatego tak ważne jest by w okresie zimowym zapewnić im ciepłe schronienie i otoczyć specjalną troską. Pingwiny tońce, są jedną z najbardziej niezwykłych grup hodowlanych warszawskiego ZOO. Duży, przestrzenny i ciepły dom z wewnętrznym basenem, to idealne zimowe lokum dla ptasiej gromady. Dlatego wesołe stado tońców bardzo liczy na naszą życzliwość i wsparcie podczas ECCO Walkathonu.
Egzotyczni mieszkańcy z warszawskiego ZOO
Stado zamieszkujące stołeczne ZOO liczy 27 ptaków. Niestety w okresie zimowym musi zmagać się z bardzo trudnymi warunkami. Grupa ciepłolubnych pingwinów przebywa w bardzo małym i ciasnym budynku, którego pomieszczenie wewnętrzne ma zaledwie 9 m2. Powierzchnia ta jest niezbędnym minimum dla grupy 10 ptaków! Dla każdego kolejnego osobnika pomieszczenie powinno być większe o 5%. Budynek nie posiada basenu. Zapewnienie pingwinom idealnych warunków w okresie zimowym wymaga zwiększenia tej powierzchni do około 165 m2, z tego 1/3 powinien stanowić basen wewnętrzny. Niewielki przyrost naturalny warszawskiego stada tońców (około 0,7 osobnika na rok) wynika w znacznej części ze skromnych warunków oferowanych ptakom w okresie zimowym i trudnościami w zapewnieniu odpowiednich warunków mikroklimatycznych. Nie sprzyja to ich właściwemu rozrodowi. Mając na względzie dobrostan podopiecznych warszawskiego ZOO, ciepły i przestrzenny dom oraz zimowy wewnętrzny basen są niezbędnymi obiektami. Wspólnie z ECCO możemy wspomóc budowę przytulnego schronienia dla sympatycznych pingwinów, przekazując ,,wychodzone” podczas ECCO Walkathonu kilometry na rzecz warszawskiego ZOO.
Do wsparcia sympatycznego stadka pingwinów tońców zachęcają również Ambasadorzy warszawskiego ZOO: Beata Tadla, Adam Wajrak, Paweł Płuska, Jarosław Kret, Paweł Wawrzecki i Karol Strasburger.
Beata Tadla
Zamierzam iść z pomocą Fundacji PANDA, która wspiera Warszawskie ZOO. Bliski kontakt ze zwierzętami spełnia rolę nie tylko terapeutyczną, ale też edukacyjną, z czego powinny korzystać przede wszystkim dzieci. Ogród ma już jedna pandę. Małą. Może w przyszłości powalczyłby o wielką.
To moje ulubione zwierzęta. Moje i mojego syna, Janka.www.facebook.com/eccowalkathon i http://pl.ecco.com/pl-pl/company/walkathon
***
ECCO Walkathon – to największy charytatywny spacer świata, w Polsce to również największy event familijny organizowany przez firmę ECCO - duńskiego producenta obuwia dla dorosłych i dzieci. Najbliższy ECCO Walkathon odbędzie się 14 września (sobota), na warszawskiej Agrykoli. Mechanizm akcji jest prosty: wspólnie spacerujemy po wytyczonych trasach, a za każdy przebyty przez nas kilometr ECCO przekaże 4 zł na rzecz wybranego przez nas projektu charytatywnego. Bilety normalne i dziecięce są do nabycia w wybranych sklepach ECCO na terenie całej Polski w cenie 27 zł. Bilet w dniu wydarzenia jest wymieniany na pakiet startowy. W skład pakietu wchodzą: nowy, wyjątkowy i funkcjonalny plecak ECCO, woda, jabłko, przewodnik po trasach oraz identyfikator, na którym dokonujemy wyboru fundacji, na rzecz której chcemy, aby ECCO przekazało „wychodzone” przez nas pieniądze. W pakiecie dziecięcym (do 12 roku życia) wyjątkowe niespodzianki. W tym roku: nowa koszulka ECCO Walkathon oraz mini zestawy klocków LEGO w zależności od wieku małego spacerowicza.
Oprócz budowy z dotacji dziecięcej zimowego domku dla pingwinów przylądkowych z południowej Afryki, będziemy zbierać również fundusze na pomoc dzieciom chorym na mukowiscydozę, i zakup nowoczesnej aparatury ratującej życie wcześniaków ze Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie.
KONTAKT:
Maciej Wyrwas, ECCO tel. . +48 22 701 24 50, MWY@ecco.com
Kinga Hetmańczyk,ECCO tel. +48 22 701 24 50, GSM: +48 668 367 800, kifr@ecco.com
Agata Falęcka, ConTrust, tel. +48 22 402 48 68, GSM: +48 662 272 485, a.falecka@contrust.pl
Komentarze (0)