Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Choroby oczu : wytrzeszcz oka, jęczmień, jaskra i zez (choroba zezowa).

Choroby oczu : wytrzeszcz oka, jęczmień, jaskra i zez (choroba zezowa).
Zobacz więcej zdjęć »
Twoje oczy to zwierciadło duszy, twojego zdrowia i samopoczucia. Można z nich wyczytać niemal wszystko – od choroby po dobry nastrój. Aby każdego dnia zachwycały i błyszczały, a skóra wokół nich jak najdłużej zachowała gładkość i jędrność, musisz o nie dbać i regularnie je pielęgnować.Wytrzeszcz oka

Wytrzeszcz oka jest jednym z głównych zmian chorobowych w oczodole. Gałka oczna wysuwa się ku przodowi.

Czasem przemieszcza się w kierunku poziomym lub pionowym. Wypukłość oczu spowodowana jest przez narastanie tkanki wokół gałki ocznej, co z kolei może być wywołane przez nadprodukcję hormonu tarczycy, guz lub zapalenie tkanki znajdującej się z tyłu oka.

Wytrzeszczowi gałki ocznej mogą towarzyszyć:

 • ograniczenie ruchomości oka,
 • obrzęk i przekrwienie powiek oraz spojówek,
 • niekiedy bolesność samoistna lub w czasie poruszania okiem.


Jęczmień

Jęczmień tworzy się w wyniku zakażenia bakteryjnego (zwykle gronkowcem złocistym) ujść maleńkich gruczołów na brzegu powieki. Może być wynikiem braku higieny lub towarzyszy innym chorobom, np. zapaleniu spojówek, cukrzycy. Jego pojawieniu się sprzyja spadek odporności, np. po przebytym przeziębieniu czy w wyniku przedłużającego się stresu.

Jęczmień częściej nęka osoby o jasnej karnacji i te, które mimo wady wzroku nie noszą okularów oraz ludzi starszych.

Jęczmień występuje w postaci zewnętrznej i wewnętrznej.

Jęczmień wewnętrzny ; objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i dużą bolesnością tej cześci powieki, w której znajduje się zmieniony zapalnie gruczoł. Zazwyczaj zapalenie mija samoistnie po kilku dniach.

Jęczmień zewnętrzny ; ropne zapalenie gruczołów rzęskowych. Objawy są mniej nasilone niż objawy jęczmienia wewnętrznego, a treść ropna wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęsy.

Niewskazane jest wyciskanie ropy, by nie przenieść infekcji na całą powiekę. Nie należy przekłuwać jęczmienia igłą, bo możesz uszkodzić gałkę oczną. Nie przecieraj wolno przecierać oczu nie umytymi rękoma.


Jaskra

Jaskra to stan, w którym wzrasta ilość cieczy wodnistej pomiędzy tęczówką a rogówką, co powoduje bolesny wzrost ciśnienia w oku, obraz może się rozmazywać a nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty.

Objawy mogące świadczyć o niepokojących procesach zachodzących w oku to poranne migreny, widzenie tęczowych pól, obijanie się o przedmioty, odczucie intensywnego bólu oka i głowy, mdłości, zawroty głowy. Wtedy bezwzględnie należy udać się do lekarza na badania.

W zależności od rodzaju jaskry i jej przebiegu stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne. W leczeniu zachowawczym zwykle zaleca się środki zwężające źrenice lub zmniejszające wytwarzanie cieczy wodnistej. Natomiast leczenie operacyjne polega na odtwarzaniu dróg odpływu cieczy wodnistej.

Bardzo ważnym czynnikiem powodującym jaskrę jest czynnik dziedziczenia, który zawsze był uważany za podstawowy. Wszyscy ci, którzy mają w rodzinie chorych na jaskrę, w 70% są zagrożeni tą chorobą.

Chorzy na jaskrę powinni unikać wszelkich sytuacji stresowych, ponadto nie stosować używek, to znaczy nie pić nawet słabej kawy naturalnej, ani tym bardziej mocnej herbaty, a także nie nosić szkieł przeciwsłonecznych.

Zez

W prawidłowych warunkach gałki oczne poruszają się zgodnie w różnych kierunkach dzięki działaniu mięśni poruszających każde oko. Porażenie lub niedowład jednego mięśnia lub więcej powoduje przewagę mięśni nieporażonych i ustawienie oka w zezie o różnym kierunku odchylenia.
Porażenie mięsni oczu są następstwem chorób ośrodkowego układu nerwowego, zakażeń, urazów i muszą być leczone przez okulistę wspólnie z lekarzami innych specjalności. Ustępuje czasem po leczeniu zachowawczym, czasem jednak konieczna jest operacja przywracająca prawidłową czynność oka.

Zez występujący u dzieci

Zez może występować już w pierwszym roku życia. Przyczyna jest wada refrakcji, zwłaszcza nadwzroczność lub niezborność. Powstaje wtedy zwykle zez zbieżny, spowodowany nadmierną akomodacją oka z wadą refrakcji. W przypadku krótkowzroczności rozwija się zez rozbieżny. Niekiedy oczy zezują naprzemiennie.

Szybkie rozpoczęcie leczenia ma podstawowe znaczenie dla zachowania wzroku oka zezującego i dlatego nie należy lekceważyć nawet wczesnych objawów zeza.

Leczenie polega na dobraniu odpowiednich okularów poprawiających wadę wzroku oraz na stosowaniu ćwiczeń zapobiegających utrwalaniu się zeza.

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Komentarze (7)

 • avatar
  andzia15031985 2012-03-20 10:15:17

  a moja babcia zawsze powtarza ze jak wyrosnie jeczmien to trzeba napluc w oko to zniknie i wiecie co ostatnio wyprobowalam ten sposob i na drugi dzien rano jeczmien znikl

 • avatar
  walp00 2012-02-18 23:01:31

  ja się zawsze zastanawiam o co chodzi z tą złotą obrączką i jęczmieniem...

 • avatar
  Izabela Ozaist 2010-09-02 16:59:37

  Więcej informacji o zaćmie znajdą Państwo na www.leczeniezacmy.pl. Jest to portal wiedzy o zaćmie, jej rodzajach i metodach leczenia. Na stronie dużo uwagi poświęcono zabiegowi usunięcia zaćmy oraz rodzajom wszczepianych soczewek. Można również anonimowo zadać pytanie lekarzowi-okuliście. Serdecznie zapraszamy!

 • avatar
  TECHSTAR 2009-07-12 13:27:23

  Osobiście polecam masażer do oczu Eye Massager , który naprawdę pomaga pozbyć się wielu uciążliwości - pełny opis masażera łącznie z funkcjami na stonie www.techstar.pl

 • Rafal
  Rafal 2009-04-16 23:31:53

  Tu chyba nie musi być koniecznie złoto ale tez srebro lub inna gładka powłoka - myślę, że tu celem jest wyłącznie ogrzanie tego miejsca poprzez pocieranie dowolnym przedmiotem a przyjęło się, że to ma bycć złoto bo to jedyna rzecz, którą większość osób ma przy sobie i może ją użyć w każdej chwili.

 • misiok
  misiok 2009-04-16 02:51:11

  na jęczmień polecam pocieranie złotą obrączką, u mnie zawsze pomagało

 • avatar
  taifun 2008-08-21 15:03:19

  Dobrze napisany artykuł. Ja jeszcze mogę dodać, że katarakta atakuje głównie starszych ludzi jak jest napisane na http://www.zdrowie.seriko.pl :). Pozdrawiam.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
KONFERENCJA ANTYDOPINGOWA WARSZAWA
4Dreamers w Empik Bonarka - 24.06, godz. 15:30
Za 3 dni:
KONFERENCJA ANTYDOPINGOWA WARSZAWA
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »