Dom » Budownictwo
DOM.pl poleca projekty domów z wykuszem
Zobacz więcej zdjęć » |
Gdy wiemy już na pewno, że możemy sobie pozwolić na wybudowanie własnego domu, zaczynamy przeglądać dostępne na rynku projekty domów. Są ich tysiące! W bazie DOM.pl już ponad 12,000! Posiadają różne style, kształty i wielkości. Ale nam przecież zawsze marzył się dom z wykuszem, jak w starej Anglii. Ale czym w rzeczywistości jest wykusz i o czym powinniśmy wiedzieć decydując się na projekt domu zawierający taki właśnie element architektoniczny?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Powtórka z historii
Wykusz to pochodząca z Bliskiego Wschodu nadwieszona część budynku, posiadająca okna, a raczej jeszcze wówczas otwory w murze, służące jako wygodne miejsce do obrony i obserwacji. Po zakończeniu wypraw krzyżowych, wraz z rycerzami to rozwiązanie architektoniczne przywędrowało do Europy. Tu z czasem, począwszy od epoki renesansu, zyskało sympatię budowniczych i użytkowników. Szybko przestało być jedynie wartownią czy częścią budynku, w którym przebywała służba, a stało się cenionym na salonach elementem wnętrza.
Mówi się, że wraz upływem czasu, angielskie gospodynie domowe (bo w Anglii właśnie wykusz miał niegdyś swój rozkwit) nie wyobrażały sobie bez niego domu. Złośliwi twierdzą, że kierowane zwykłą, kobiecą ciekawością, spędzając sporo czasu w domu, chciały mieć większe baczenie na to, co dzieje się za oknem.
W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, na fali fascynacji amerykańskim budownictwem wykusz pojawił się w domach jednorodzinnych w Polsce.
Czy warto?
Popularność wykuszy w polskich domach nie zawsze była tak wysoka jak dziś. Jeszcze kilkanaście lat temu, przylegająca do budynku, w dużym procencie przeszklona bryła, była narażona na szybkie wychłodzenie a tym samym dom tracił ciepło. Podwyższało to znacznie koszty jego eksploatacji i było zwyczajnie nieekonomiczne. Budowa domu z wykuszem, przy ówczesnych technologiach budowlanych, wymagała także więcej zachodu i nakładu niemałych kosztów.
Dziś na szczęście sytuacja wygląda nieco inaczej. Projekty domów, które w swych planach posiadają wykusz, przestały być dostępne jedynie dla bardziej zamożnej części społeczeństwa. Zawdzięczamy to rozwijającym się w zawrotnym tempie technologiom budowlanym oraz coraz wyższej jakości materiałów do wykańczania budynków.
Nowoczesne izolacje oraz wykonane z wysokiej klasy materiałów okna powodują, że narażony kiedyś na szybkie wyziębienie wykusz, dziś stał się ciepłym i uroczym fragmentem wnętrza.
Uwaga! Plusem, o którym należy pamiętać decydując się na projekt domu zawierający wykusz jest fakt, że wystające ze ściany, ale nie stykające się z ziemią fragmenty budynku są czasem wykorzystywane przez architektów do przekraczania wyznaczonej linii zabudowy. Oznacza to, że kondygnacja przyziemia budynku mieści się w wyznaczonej prawnie granicy a wykusz ją bezkarnie wykracza.
Komentarze (0)