Dom » Budownictwo

DOM.pl radzi: kiedy budować dom parterowy

Przeglądając projekty domów kierujemy się kilkoma podstawowymi kryteriami. Ich wyglądem zewnętrznym, funkcjonalnością oraz kosztami późniejszej eksploatacji. Każde z nich ma dla nas duże znaczenie. W związku z tym często nie wiemy, na jaki projekt się zdecydować. Zastanówmy się wspólnie.

Powierzchnia determinuje rozmiar

Podstawowym i niekwestionowanym kryterium, o którym musimy pomyśleć przed wyborem projektu domu, jest rozmiar działki, na której ma on powstać.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeśli marzy nam się ogród, do którego droga prowadzić będzie z przestronnego tarasu, a zakupiona działka nie jest duża, siłą rzeczy będziemy musieli zdecydować się na dom piętrowy. Jeśli natomiast bylibyśmy w stanie, na tej samej powierzchni działki, zrezygnować z większego ogrodu na rzecz dużego, jednopoziomowego wnętrza i nie biegania po schodach – wybierzmy dom parterowy.

Wszystko zależy od naszych potrzeb i planów związanych z przyszłym domem. Określmy je przed ostatecznym wyborem projektu.

Zdefiniujmy nasze potrzeby

Funkcjonalność, estetyka, ergonomiczność – to czynniki, które najczęściej bierzemy pod uwagę analizując projekty domów. Podążamy także za modą i chcemy stosować się do obowiązujących trendów. Często, do nowego domu zabieramy ze sobą starszych już rodziców lub myślimy o przyszłości naszych dzieci. Wszystkie te elementy są istotne i powinny mieć wpływ na naszą decyzje przy wyborze projektu.

A jak robią to inni?

Z najnowszych badań wynika, że najczęściej szukamy domów z dwiema pełnymi kondygnacjami. Domy te nie mają już nic wspólnego z budowanymi kiedyś bezkształtnymi, szarymi bryłami. Dziś, nowoczesny budynek z płaskim dachem przybiera zwykle niebanalnego kształtu, jest funkcjonalnie rozplanowany i zdobi go interesująca elewacja.

Projekty domów piętrowych są w ostatnim czasie poszukiwane przez inwestorów, których znudziły tradycyjne budowle. W związku z tym rozpoczęła się pogoń za oryginalnością.

Zmiana naszego stylu życia skłania architektów do sięgania, przy tworzeniu projektów, do rozwiązań, które muszą sprostać nowym potrzebom ich przyszłych użytkowników. Dlatego też projektowanie domów z podwójnym garażem czy z dodatkowym pokojem na parterze, który pełniłby funkcję gabinetu, pokoju dla gości czy pokoju seniora, staje się standardem.

Wady i zalety


Uzbrojeni w pewną wiedzę, przyjrzyjmy się wadom i zaletom domów parterowych i piętrowych.

Dom parterowy jest stosunkowo prosty w budowie, wygodny dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Duża powierzchnia zabudowy jednak wymaga kupna dużej działki. Trudniej w nim także jednoznacznie wydzielić strefę dzienną i nocną.

Dom piętrowy najlepiej wykorzystuje zamkniętą w nim przestrzeń oraz nadaje się na wąska lub niedużą działkę. Strefa dzienna jest jednoznacznie oddzielona od nocnej, dzięki czemu wieloosobowa rodzina wygodnie się w nim rozlokuje. Zaletą domu piętrowego jest także porównywalnie duża dostępność projektów domów o takim właśnie charakterze.

Za wadę mogą uchodzić schody dzielące pomieszczenia, co utrudnia funkcjonowanie zamieszkałym w nim osobom starszym, niepełnosprawnym lum rozpoczynającym poznawanie świata, małym dzieciom.

Projekt domu, w którym mamy spędzić sporą część  życia, musi zostać przez nas dokładnie przemyślany. Powinniśmy się postarać, aby był w stu procentach taki, jaki chcemy. Żadnych kompromisów! Przemyślmy zatem wszystkie za i przeciw, aby podjąć właściwą decyzję.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

DOM.pl
http://www.dom.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »