Dom » Architektura

Dom.pl radzi: najpierw działka, potem projekt domu

Dom.pl radzi: najpierw działka, potem projekt domu
Zobacz więcej zdjęć »
Wybór projektu domu to jedna z ważniejszych decyzji, jaka stoi przed każdym inwestorem. Bierze on pod uwagę nie tylko swoje marzenia czy gusta, ale również - a może przede wszystkim - możliwości finansowe. Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę?

Musimy pamiętać, że zanim kupimy projekt domu powinniśmy już być posiadaczami odpowiedniej działki. Projekty domów w bazie DOM.pl są różne - duże, małe, piętrowe czy parterowe, na wąską działkę czy na taką, która wymaga braku podpiwniczenia. Wybór jest tak duży, że znacznie łatwiej znaleźć ten właściwy projekt niż szukać pod niego odpowiedniego terenu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wybierając działkę powinniśmy kierować się przede wszystkim położeniem, okolicą, powierzchnią, ceną, ale również zwrócić uwagę na dostęp do mediów, sieci uzbrojenia oraz do punktów nas interesujących, jak szkoły, szpitale, centra handlowe. Bajecznie położona działka na skraju lasu może wymagać od nas zakupu terenowego samochodu, którym będziemy odwozić dzieci na zajęcia.

Zanim kupimy projekt domu pamiętajmy, by zapoznać się z Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z której dowiemy się, jakie projekty domów w ogóle możemy brać pod uwagę. Prawo Budowlane określa wymagania, jakie spełniać powinien usytuowany na działce dom. Minimalna powierzchnia działki pod zabudowę wynosi 450 m2, z tym, że szerokość działki nie może być mniejsza niż 14 m. Przyjmuje się, że powierzchnia projektu domu nie powinna zajmować więcej niż 40% dzialki.

- Dlatego projekty domów w naszej bazie zawierają wartość powierzchni zabudowy, jaką zajmuje wykończony budynek na działce - mówi Marta Hawrylak z portalu DOM.pl. - Jeżeli powierzchnia zabudowy wynosi więcej niż ta przyjmowana za maksymalną, warto przejrzeć projekty domów piętrowych o tej samej powierzchni, ale zajmujących mniej miejsca na działce.

Ważne są również wymagania, jakie stawia Prawo Budowlane, dotyczące odległości od granicy z sąsiednią działką:

  • 4 m - budynek zwrócony ścianą z otworami w stronę tej granicy
  • 3 m - budynek zwrócony ścianą bez otworów w stronę granicy.

Możliwe jest również postawienie domu bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku, który dopiero jest w fazie projektu, ale dla którego istnieje już ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. W tych przypadkach jednak, część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki musi mieć długość i wysokość nie większą niż budynek istniejący lub zaplanowany.

Jeżeli wybierzemy projekt domu na wąską działkę, powinniśmy wiedzieć, że przepisy pozwalają na bliższą zabudowę jednorodzinną, bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, w przypadku budynku ze ścianą bez otworów. Wąską działką określa się działkę o szerokości mniejszej niż 16 m.

Usytuowanie względem stron świata

Najkorzystniejsza jest działka, która pozwala na wybudowanie domu skierowanego elewacją frontową na północ (lub odchylenie od osi północ-południe), a elewacją tylną na południe. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu o odpowiednich porach dnia będziemy mieć właściwe nasłonecznienie. Znajdźmy projekt domu, który po wybudowaniu na naszej działce skieruje okna w danych pomieszczeniach w takich kierunkach:

  • kuchnia  - północ lub wschód
  • jadalnia - wszystkie, oprócz skierowania na stronę północną
  • pokój dzienny - południe albo zachód
  • sypialnia - wschód

- Pamiętajmy, że większość projektów domów w naszej bazie posiada lustrzane odbicie, które ułatwia odpowiednie usytuowanie budynku na działce - dodaje Marta Hawrylak z DOM.pl.

Działki kupujemy często za pośrednictwem agencji nieruchomości. Wyedukowany pośrednik wskaże nam zalety i wady wybranej parceli, pomoże w przeprowadzeniu formalności. Również w przypadku wyboru projektu domu na kupioną właśnie działkę, możemy liczyć na wsparcie. Doświadczeni konsultanci DOM.pl nie tylko pomogą nam znaleźć odpowiedni projekt domu, ale również skontaktują z architektem adaptującym z naszego regionu, który dostosuje dokumentację do panujących na działce warunków.

Budowa domu to często inwestycja na całe życie. Każdy etap z nią związany powinien być przez nasz szczegółowo przemyślany, a każda wątpliwość rozwiana. To my - nie pośrednicy czy konsultanci - zamieszkamy w wybudowanym domu na lata...



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

DOM.pl
http://www.dom.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »