Dom » Architektura

Dom.pl radzi: projekty domów tanie w budowie

Dom.pl radzi: projekty domów tanie w budowie
Zobacz więcej zdjęć »
Analitycy twierdzą, że nastał dobry czas na budowę domu. Ceny materiałów i robocizny idą w dół, mimo to wybierając projekt domu często zastanawiamy się, czy uda nam się zaoszczędzić na jego budowie.

Marzenia o własnym domu nie zawsze idą w parze z naszymi finansowymi możliwościami i często musimy godzić się na bolesne kompromisy. Jeżeli jednak już na etapie wyboru projektu domu zastanowimy się nad kosztami budowy i późniejszej eksploatacji, okaże się, że dom tani w budowie nie musi być ani mały, ani brzydki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Projekty domów - proste, tanie, funkcjonalne

Kształt dachu


Zacznijmy od samej góry czyli od dachu... Zasada jest prosta: im mniej skomplikowany projekt dachu, tym koszty budowy będą mniejsze. Wynika to z ilości i rodzaju materiałów i akcesoriów wykończeniowych, a także kształtu więźby.

Optymalnym rozwiązaniem jest wybór dachu dwuspadowego. Dwie połacie w kształcie prostokątów spełniają zarówno wymogi ochronne, jak i estetyczne: dach dwuspadowy wspaniale wpisuje się w nowoczesną architekturę, a prosta i szybka budowa ogranicza nakłady finansowe.

Jeżeli jednak ten kształt nam nie odpowiada, spróbujmy znaleźć oszczędności i przy budowie dachu wielospadowego. Lukarny i wole oka - elementy konstrukcyjne dachu - wymają zastosowania dodatkowych materiałów uszczelniających i większego nakładu pracy przy obróbce, a co za tym idzie - wykonanie ich spowoduje wzrost kosztów budowy. Dlatego jeżeli oszczędności są dla nas istotne - zrezygnujmy z ich budowy, montując np. okna połaciowe.

- Przeglądając projekty domów i szukając odpowiedniego dla nas rozwiązania, pamiętajmy, że nie tylko nasze chęci determinują wybór projektu. Kształt dachu uzależniony jest od warunków zabudowy na naszej działce, dlatego przed zakupem projektu zapoznajmy się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - podkreśla Marta Hawrylak z portalu DOM.pl.

Prosta bryła

Prosta bryła budynku zapewnia prostą budowę ścian zewnętrznych, co w oczywisty sposób wiąże się z mniejszymi kosztami. Niestandardowe rozwiązania, zakamarki, łamania nie zagwarantują nam oszczędności, a ponadto zmniejszą powierzchnię użytkową domu. Przypory, zadaszenia, kolumny, mają wpływ na całość kosztów inwestycji.

Projekty domów parterowych z użytkowym poddaszem mają mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, co przynosi oszczędności. Natomiast projekty domów piętrowych wymagają zastosowania dodatkowych materiałów na stropy i podłogi, ale można je usytuować na mniejszej działce i zaoszczędzić na zakupie ziemi.

Z piwnicą czy bez


Projekty domów, w których przewidziano piwnicę, zwiększają koszt budowy nawet o 20%. Dlatego jeżeli nie jest konieczne, zrezygnujmy z podpiwniczenia. Dużo tańszym rozwiązaniem może okazać się budowa dodatkowego budynku gospodarczego na działce.

- Rezygnacja z podpiwniczenia jest jednym ze stałych punktów zawartych w zgodzie na zmiany, która bezpłatnie dodawana jest do zakupionego projektu - mówi Marta Hawrylak z DOM.pl. - Jeżeli planujemy mniej standardowe zmiany wystarczy je przedstawić naszemu konsultantowi podczas zamawiania projektu - zostaną one uwzględnione w przesłanej zgodzie.

Technologia budowy i materiały budowlane


Istnieją oczywiście założenia, które pozwalają na oszczędności w technologii. Wybór betonu komórkowego na materiał ścienny, a wełny mineralnej na izolacje jest najtańszym rozwiązaniem. Jednak nie szukajmy tu na siłę oszczędności, kosztem dobrej jakości. Materiały budowlane kupujmy u sprawdzonych producentów, a wykonawstwo zlećmy doświadczonej i rzetelnej ekipie.

Możemy oczywiście rozpocząć budowę w systemie gospodarczym, opierając się na umiejętnościach swoich, rodziny i przyjaciół. Bądźmy jednak ostrożni, nie tylko ze względu na ewentualne błędy w wykonaniu, ale również ze względu na ograniczenia, jakie w tym zakresie może stawiać przed nami bank, jeżeli budujemy dom na kredyt.

- Koszt projektu domu jest niewielki w porównaniu z wszystkimi wydatkami, jakie nas czekają, - podsumowuje Marta Hawrylak - ale przemyślany wybór pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i kłopoty, których i tak nie brakuje na budowie. Nasi konsultanci mają doświadczenie w szukaniu projektów na działkę o odpowiednich warunkach, więc jeżeli klient ma wątpliwości, ich wiedza może niezwykle ułatwić podjęcie decyzji.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

DOM.pl
http://www.dom.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »