Społeczeństwo » Społeczeństwo

Jak oszczędzać na studiach?

Życie studenckie, choć wspaniałe bywa też kosztowne. Młodzi ludzie, którzy rozpoczynają naukę w dużym mieście, muszą się uporać z wieloma wydatkami. Opłaty za mieszkanie lub akademik, jedzenie i dojazdy, to tylko niektóre punkty w budżecie żaka.

Dodatkowo większość studentów chętnie uczestniczy w spotkaniach towarzyskich, bądź wydarzeniach kulturalnych. Czy w takim razie oszczędzanie na studiach jest w ogóle możliwe?

 

Dziel się wydatkami

Istnieje wiele sposobów, aby mając nawet niewielkie zarobki, odłożyć co miesiąc pewną sumę. Studenci mają przeważnie ułatwione zadanie, ponieważ z reguły mieszkają wspólnie. Samodzielne prowadzenie tzw. gospodarstwa domowego wymaga od nas sporych nakładów finansowych. Warto więc dzielić się niektórymi wydatkami, takimi jak środki czystości, kosmetyki, a nawet żywność. Przykładowo, jeśli w mieszkaniu przebywa 5 osób i każda z nich da 5 zł, można już zrobić smaczny i pożywny obiad. Żacy przywożą również jedzenie z domu, dzięki czemu mogą znacznie ograniczyć wydatki na jedzenie. Jeśli chcemy zaoszczędzić, zrezygnujmy z wyjść do kawiarni i restauracji. Zrobienie rano kanapek i kawy do termosu zajmie nam zaledwie kilkanaście minut, a pozwoli odłożyć dodatkową sumę.   

Korzystaj z nowych technologii

Książki, kserówki i inne materiały edukacyjne to często wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Zamiast kupować podręczniki, lepiej iść do biblioteki lub pożyczyć potrzebną książkę od kolegów i koleżanek ze starszych roczników. Wystarczy, że znajdziemy odpowiednią grupę na jednym z portali społecznościowych (zakładają je studenci niemal wszystkich kierunków), a zyskamy dostęp do notatek, używanych książek i plików elektronicznych. Materiały w postaci pdf-ów i ebooków są znacznie tańsze (lub bezpłatne) a ponadto nie zajmują miejsca i mamy do nich dostęp przez cały czas - wystarczy, że zabierzemy na zajęcia tablet lub komputer.  

Poszukaj dorywczego zajęcia

Chociaż studenci mają sporo wydatków, mogą również korzystać z licznych ofert pracy. Wielu przedsiębiorców chętnie przyjmuje do pracy żaków, ponieważ koszty ich zatrudnienia są znacznie niższe. Młodzi ludzie mają do wyboru pracę wieczorami lub w weekendy, co pozwala bez trudu pogodzić naukę z zarabianiem. Co więcej, studenci, którzy posiadają stałe zatrudnienie, mogą się starać o finansowe wsparcie w instytucjach pozabankowych. Szybkie pożyczki to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w razie niespodziewanych, pilnych wydatków.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie - poradnik finansowy - zapraszamy!

 

 

 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowejPublikuj artykuły i zarabiaj z CentrumPR.
Dziennikarstwo obywatelskie


Piszesz artykuły? CentrumPR to serwis stworzony również dla dziennikarzy obywatelskich. Błyskawiczna publikacja, wysokie miejsca w Google to zalety których może nam pozazdrościć konkurencja.
Dziennikarstwo obywatelskie
porównanie serwisów


Kalendarium

Za 53 dni:
Pierwszy w Polsce Zlot Audi A2!
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »