Dom » Wnętrza

Kominek do salonu – zabudowany czy wolnostojący?

Kominek do salonu – zabudowany czy wolnostojący?
Zobacz więcej zdjęć »
Siedzenie w salonie przy kominku w deszczowy albo mroźny zimowy wieczór, z lampką wina w ręce i w towarzystwie partnera – czyż to nie miły sposób na przetrwanie jesieni i zimy?

Z pewnością dla wielu osób tak, co można wnioskować z rosnącej popularności budowy domów z kominkiem lub instalowania kominka w już istniejącym mieszkaniu. Przez lata najczęściej wybierano kominki z obudową, obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się kominki wolnostojące. Czym różnią się one między sobą i który lepiej wybrać?

Koszt i czas realizacji

Ceny kominków wolnostojących przekraczają, często znacznie, ceny wkładów kominkowych. Jednak jest to tylko jedna ze składowych całościowego kosztu inwestycji. W końcu wkład kominkowy to podstawa, ale trzeba jeszcze uwzględnić koszt materiału na obudowę oraz robocizny i montażu, co w rezultacie da cenę wyższą niż zakup kominka wolnostojącego. Ponadto montaż kominka w zabudowie jest bardziej skomplikowany, a przez to trwa dłużej.

Kwestie praktyczne i estetyka

Kominek wolnostojący zajmuje o wiele mniej miejsca, więc łatwiej dla niego wygospodarować przestrzeń w salonie, także tym już zaaranżowanym. Ponadto w ciepłej porze roku nie daje efektu zimnej czarnej dziury. Natomiast kominek z obudową wymaga znacznie więcej przestrzeni, więc jego montaż najlepiej uwzględnić już na etapie projektu. Nadaje się on bardziej do większych salonów, gdyż mniejsze może przytłoczyć. Jeżeli chodzi o kwestie wizualne, każdy powinien kierować się swoim gustem. Warto dodać, że kominek wolnostojący jest o tyle praktyczny, że w razie zmiany lokum można go zabrać ze sobą, jest też bezpieczniejszy dla małych dzieci i zwierząt.

Efektywność grzewcza

To bardzo ważny aspekt, zwłaszcza wtedy, gdy kominek ma być głównym źródłem ciepła w domu. Kominki wolnostojące magazynujące ciepło mogą osiągać moc cieplną na poziomie 12 kW, co spokojnie wystarcza do ogrzania parterowego domu średniej wielkości. Trzeba tylko zwrócić uwagę na wydajność kominka, która w dużej mierze decyduje o efektywności. Kominek z wkładem i obudową, wyposażony w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza może zupełnie zastąpić centralne ogrzewanie. Trzeba się jednak wtedy liczyć z koniecznością częstego dokładania opału, a także emisją zapachu, co nie każdemu odpowiada.

Podsumowanie

Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć, czy lepszy będzie tradycyjny wkład kominkowy czy nowoczesny kominek wolnostojący. Wszystko zależy od etapu budowy i urządzania domu, ilości dostępnego miejsca, indywidualnych preferencji, możliwości finansowych oraz wybranego systemu grzewczego.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »