Firma » Tax

Korekta a VAT - procedura korygowania

Korekta a VAT - procedura korygowania
Zobacz więcej zdjęć »
Wieloletni spór pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami o obowiązek uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej (np. poprzez podpis odbiorcy na fakturze korygującej) został ostatecznie w znaczącej części rozstrzygnięty.

Od 1 grudnia 2008 r. regulacje dotyczące obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej zostały umieszczone w ustawie (poprzednio obowiązywał przepis rozporządzenia).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Uzyskanie potwierdzenia warunkuje obniżenie podatku należnego.

Faktura korygująca

Wystawca faktury czy faktury korygującej:

  • który stwierdzi w niej wady podlegające skorygowaniu, albo
  • który otrzymał zwrot towaru, albo
  • który zwrócił zaliczkę podlegającą opodatkowaniu

powinien:

  • wystawić fakturę korygującą;
  • przekazać jeden egzemplarz nabywcy towaru lub usługi (odbiorcy faktury pierwotnej, korygowanej);
  • w części przypadków uzyskać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę (np. podpis na fakturze korygującej, w odrębnym oświadczeniu; zwrotne potwierdzenie odbioru listu poleconego choć dowodzi jedynie odbioru listu a nie faktury, a przez to mniej wiarygodny - jest dopuszczalny, mail i faks choć mniej wiarygodne - są dopuszczalne).

Wystawienie i doręczenie nabywcy faktury korygującej rodzi u obu stron umowy obowiązki w zakresie skorygowania ewidencji i deklaracji VAT.

Faktura korygująca

 

Rabat
Zwrot
Obniżenie ceny

Podwyżka

Pomyłka

Kiedy nabywca uwzględnia korektę w ewidencji i deklaracji VAT

     

W rozliczeniu za miesiąc (kwartał), w którym korektę otrzymał

TAK*

TAK

TAK*

Kiedy sprzedawca uwzględnia korektę w ewidencji i deklaracji

     

W rozliczeniu za dany miesiąc (kwartał), jeżeli przed terminem złożenia deklaracji VAT za ten miesiąc (kwartał) otrzymał potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę

TAK**

 

TAK**
Obniżka podatku

W rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży (wystawiono fakturę pierwotną)

 

TAK

TAK 
Podwyżka poda


* Jeżeli podatnik nie odliczył podatku z faktury korygowanej, nie ma obowiązku obniżania kwoty podatku naliczonego w związku z otrzymaniem faktury korygującej.

** Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się:

w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy.
skutki wad faktur


Nota korygująca

Wystawca noty korygującej, który stwierdzi wady w otrzymanej fakturze czy fakturze korygującej, powinien:

  • wystawić notę korygującą;
  • przekazać oba egzemplarze sprzedawcy;
  • uzyskać zwrot jednego egzemplarza noty korygującej zaakceptowany (podpisany) przez sprzedawcę - przez osobę uprawnioną do wystawienia faktury lub faktury korygującej.

Nota korygująca nie wpłynie na wysokość podatku VAT odliczanego przez nabywcę czy należnego od sprzedawcy, gdyż w jej przypadku korekta nie dotyczy kwot. Pozwoli ona jednak na doprowadzenie faktury do formy prawem przewidzianej i na odliczenie podatku VAT.

Uwaga ! Korekty zmniejszające w deklaracji VAT
Podatek VAT należny pomniejsza się o podatek naliczony (zatem nie wyjdzie mniej niż zero), a nie zwraca się wprost różnicę.

Na przykład:

Sprzedaż: 1000,00 netto + 220,00 VAT

Zakupy: 2000,00 netto + 440,00 VAT

Do zwrotu nie więcej, niż podatek należny: 220,00

Kwota do przeniesienia na następny miesiąc - nie mniej, niż nadwyżka naliczonego nad należnym: 220,00.

Korekty zmniejszające w sposób oczywisty zmniejszają obrót wykazywany w deklaracji VAT. Jeżeli jednak w danym miesiącu czy kwartale wystąpi ujemny obrót, wówczas ujmujemy go w deklaracji VAT liczbą ujemną, jednak nie możemy wykazać kwoty VAT do zwrotu w zakresie, w jakim VAT jest ujemny.

Na przykład:

Sprzedaż: -1000,00 netto + -220,00 VAT

Zakupy: 2000,00 netto + 440,00 VAT

Do zwrotu nie więcej, niż podatek naliczony: 0,00

Kwota do przeniesienia na następny miesiąc: 440,00

Podobnie w przypadku otrzymania faktur zakupowych - zmniejszają one podatek naliczony, ale nie tworzą kwoty ujemnej do zapłaty:

Na przykład:

Sprzedaż: 1000,00 netto + 220,00 VAT

Zakupy: -2000,00 netto + -440,00 VAT

Kwota do zapłaty: 220,00

Z przepisów nie wynika obowiązek zapłaty 440zł do urzędu skarbowego dodatkowo - płacimy bowiem podatek należny, a nie naliczony ujemny. Trudno jednak powiedzieć, co z pozostałą kwotą podatku naliczonego - należy ją zapewne uwzględnić w kolejnym okresie rozliczeniowym, choć z drugiej strony brak jest ku temu wyraźnego nakazu wynikającego z ustawy czy rozporządzenia. Może ktoś z czytelników ma doświadczenia w tym zakresie?



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

promo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »