Dom » Budownictwo

Na czym polega nowoczesne brukarstwo?

Na czym polega nowoczesne brukarstwo?
Zobacz więcej zdjęć »
Mimo iż brukowanie może wydawać się czynnością trudną, w rzeczywistości jest inaczej. Praca ta wymaga jednak sporo cierpliwości oraz siły fizycznej, dlatego niewiele osób decyduje się na jej samodzielne wykonanie.

Z tego powodu osoby te korzystają z usług firm budowlanych, dlatego warto wyjaśnić, na czym polega nowoczesne brukarstwo, by dobrze wybrać fachowca, który ułoży kostkę na naszym tarasie bądź podjeździe.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Wybór kostki

Dobry fachowiec pomoże nam nie tylko w ułożeniu kostki brukowej, ale i w zakupieniu odpowiedniego materiału. Profesjonalista zapyta nas przede wszystkim, jakie będzie przeznaczenie miejsca, w którym układana będzie kostka. Jest to bardzo ważne, gdyż nawierzchnia wykonana z materiału o grubości od 4 do 6 cm jest idealna do układania ścieżek w ogrodzie, podczas gdy kostka grubsza (6-8 cm) może być stosowana do wykonywania podjazdów dla aut.Warto też pamiętać, że wytrzymałość kostki brukowej zależy nie tylko od jej grubości, ale i od materiału, z którego została ona wyprodukowana - najtwardsza jest kostka granitowa.


Istotną kwestią, na jaką powinien zwrócić uwagę fachowiec, jest wielkość wykładanej powierzchni. Podczas brukowania krętych, wąskich chodników, idealna jest drobna kostka, natomiast kostka brukowa o dużych rozmiarach lepiej prezentuje się na powierzchniach szerokich i mających regularne kształty. Niezbędne jest też zwrócenie uwagi na wzór i kolor kostki, by była ona dobrze dopasowana do otoczenia, np. do elewacji budynku. Warto bowiem podkreślić, że inna kostka brukowa pasuje do przestrzeni klasycznych, a inna do stylizacji nowoczesnych i minimalistycznych. W obu przypadkach trzeba jednak pamiętać o zasadzie, by kierować się umiarem.

Jak układa się kostkę?

Zanim fachowiec przystąpi do brukowania musi przygotować grunt. Podłoże gliniane wymaga odsączenia na głębokość od 20 do 60 cm, a grunty piaszczyste i żwirowe powodują konieczność usunięcia humusu, czyli wierzchniej warstwy ziemi, a następnie wyrównania i zagęszczenia koryta. Producenci kostki brukowej proponują też, aby przed rozpoczęciem brukowania wykonać podsypkę piaskową, utwardzoną żwirową podbudową, jeśli zamierzamy układać chodniki lub ścieżki rowerowe, oraz by drogi osiedlowe układać na cementowo-piaskowej podsypce i podbudowie z betonu lub tłucznia. Pod drogi miejskie należy natomiast przygotować podsypkę taką samą jak pod drogi osiedlowe, jednak konieczne jest wykonanie nieco grubszej podbudowy betonowej.

Po wykonaniu podsypki i podbudowy brukarz rozpoczyna układanie kostki według ustalonego wcześniej wzoru. Kostki krańcowe można docinać za pomocą gilotyny lub piły do betonu w zależności od potrzeby. Po zakończeniu pracy fachowiec może przystąpić do ubijania powierzchni przy pomocy wibratora płytowego oraz wypełnić spoiny pomiędzy kostkami piaskiem. 

Artykuł stworzony na podstawie treści na stronie Negacz.pl - brukowanie.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

marioo445

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Bernie 2018-01-30 10:34:36

    Układanie kostki, a wcześniej przygotowanie podłoża i stabilizacja gruntów, to ciężka praca. Jeżeli właściciel nie ma nikogo do pomocy, to sam sobie nie poradzi. U mnie robotą zajęła się ekipa z Ped-Bruk ze Skierniewic. Szczerze polecam.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »