Kultura, sztuka » Kultura
Nowe w muzeum
Zobacz więcej zdjęć » |
Wernisaż ekspozycji odbędzie się w piątek 28 listopada o godz. 17.00. Będzie można ją zwiedzać do 22 lutego 2009 roku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dział Etnografii wzbogacił się o prawie 450 obiektów (połowa z nich to dary), które znacznie uzupełniły tworzone kolekcje. Zdecydowana ich większość pochodzi ze Śląska, z okresu od poł. XIX do II poł. XX wieku.
Ponad 200 zabytków pozyskano podczas stacjonarnych badań terenowych w Raciborskiem. Na szczególną uwagę zasługują elementy ludowego stroju raciborskiego; meble i sprzęty oraz przedmioty gospodarstwa domowego i zdobnictwa wnętrz; obrazy oraz figury dewocyjne; zabytki związane z dzieciństwem; przedmioty ilustrujące kulturę miejską (toaleta kobiet, robótki ręczne) oraz współczesna sztuka ludowa – rzeźba i malarstwo na szkle.
Kolekcja fotografii, gromadzona w Muzeum Śląskim przez Dział Dokumentacji Mechanicznej, powiększyła się w tym roku o prace wybitnych artystów m.in.: Bertolda Freya, Haliny Holas-Idziakowej, Leonard Idziaka, Józefa Ligęzy, Stanisława Michalskiego, Tadeusza Maciejko, Zofii Rydet, Tadeusza Rydeta, Zbigniewa Sawicza, Stanisława Purtaka. Pozyskano także z różnych atelier Bytomia, Cieszyna, Gliwic, Królewskiej Huty, Katowic, Tarnowskich Gór prace m.in.: Maxa Steckela, Oskara Andersa, Adolfa Bartha, Th. Tschentschera, Paula Schulza oraz zakupił, szczególnie cenne, najstarsze techniki fotograficzne - dagerotypie, ferrotypie i witrotypie.
Wśród najnowszych nabytków Działu Historii na uwagę zasługuje pruska szabla artyleryjska wz. 1848/A, takich używali powstańcy śląscy, wielkopolscy i niektóre jednostki WP do 1939 roku. Ponadto plan Wrocławia autorstwa F. de Wita z końca XVII wieku, mapa Dolnego Śląska Jonasa Scultetusa z 1659 roku, srebrny wisiorek sokoli, szarfa pamiątkowa (1934) Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej z Chorzowa.
Dział Sztuki wzbogacił się o dzieła artystów, którzy dotychczas nie byli reprezentowani w zbiorach. W malarstwie m.in. o dzieło polskiego monachijczyka Stanisława Grocholskiego „Odczynianie uroku” z 1888 roku, którego reprodukcję jeszcze do 7 grudnia możemy podziwiać w „Galerii w oknie”. Niezwykle cennym nabytkiem jest także praca Tadeusza Kantora „Kompozycja abstrakcyjna z 1963 roku. Zakupiono także dzieła malarskie i graficzne Jana Lebensteina, wciąż mało znanego w kraju. Sekcję rzemiosła artystycznego powiększono o kolekcję szkieł artystycznych z XIX wieku ze Śląska i Czech, a także o porcelanę z wytwórni górnośląskich (Giesche i Huta Franciszka), o współczesne formy szklane artysty-szklarza Henryka Albina Tomaszewskiego. Prace artystów ze Śląska uzupełniono o współczesne dzieła Z Zdzisława Stanka, Włodzimierza Dmytryszyna, a także o grafiki z lat 30. ubiegłego stulecia Pawła Stellera.
Dział Plastyki Nieprofesjonalnej wzbogacił się o prawie 40 obiektów. Kolekcję uzupełniono zarówno obrazami i rysunkami zaliczanego do klasyki sztuki naiwnej na świecie Teofila Ociepki, jak i dziełami najciekawszych i najbardziej znanych obecnie twórców, takich jak doskonały grafik Jan Nowak z Katowic czy oryginalny malarz Władysław Luciński z Rudy Śląskiej.
Wystawy pod hasłem „Nowe w Muzeum” będzie można zwiedzać w Muzeum Śląskim również na przełomie kolejnych lat.
Komentarze (0)