Dom » Budownictwo

Pomiary elektryczne w praktyce

Pomiary elektryczne w praktyce
Zobacz więcej zdjęć »
Konieczność sprawdzenia instalacji elektrycznej wynika z ustawy i zatwierdzonej 15 grudnia 2008 roku normy PN-HD 60364-6:2008. W świetle jej treści pomiary elektryczne to obowiązek spoczywający na właścicielu lub zarządcy budynku, który zobligowany do regularności kontrolowania instalacji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pomiary elektryczne w praktyce
 
Jak już wspomniano na wstępie pomiary elektryczne są obowiązkiem. Ich przeprowadzenie ma na celu skontrolowanie prawidłowości działania całej instalacji. Pomiar rezystancji izolacji oraz sprawdzenia ciągłości przewodów ochronnych odczytywany jest jako kwestia zagwarantowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w budynku.
 
Pomiary elektryczne muszą zostać przeprowadzone każdorazowo po modernizacji i remoncie instalacji elektrycznej (sprawdzenia odbiorcze), zanim ta zostanie uruchomiona i oddana do użytku mieszkańcom obiektu. Co więcej, właściciele budynków mają obowiązek przeprowadzania pomiarów elektrycznych nie rzadziej niż w ciągu 5 lat (sprawdzenia ochronne), aczkolwiek ze względu na różne czynniki oddziałujące na instalację, częstotliwość konieczności wykonywania pomiarów może być mniejsza. Dzieje się tak np. w obiektach o wysokiej wilgotności.
 
Na częstotliwość wykonania okresowego sprawdzenia instalacji elektrycznej uwzględnia rodzaj instalacji i jej wyposażenia, jej zastosowanie, częstotliwość konserwacji oraz wpływ warunków zewnętrznych, na które jest narażona.
 
Pomiary elektryczne a czynności i cena
 
Pomiary elektryczne mogą być przeprowadzone wyłącznie przez elektryka ze stosownymi uprawnieniami. Obejmują one:
  • oględziny instalacji elektrycznej;
  • pomiar rezystancji izolacji, która ma wpływ na zabezpieczenia przeciwpożarowe;
  • kontrola skuteczności ochrony przeciwpożarowej;
  • sprawdzenie ciągłości przewodów;
  • sprawdzenie instalacji odgromowych.
 
Koszt wykonania pomiarów elektrycznych jest uzależniony od samej instalacji, jej skomplikowania i rozbudowania. Do wyliczenia szacunkowej ceny pomocnym będą internetowe kalkulatory budowlane oraz cenniki firm elektrycznych z danego regionu.
 
  • Średni koszt rezystancji izolacji 1- fazowego obwodu elektrycznego oscyluje w granicach 8 złotych za obwód. Jeśli natomiast mamy trzy fazy musimy liczyć się z kosztem ok. 10 złotych za obwód.
  • Sprawdzenie przeciwpożarowego wyłącznika prądu wynosi ok. 150 złotych, a przegląd wyłącznika różnicowoprądowego wynosi 15 złotych za sztukę.
  • Sprawdzenie instalacji odgromowych to koszt rzędu 50 złotych za sztukę, przy czym można się spotkać z cennikiem, w którym wyższa cena odnosi się do pierwszego pomiaru, kolejne są o połowę niższe.
  • Zlecenie wykonania analizy dokumentacji elektrycznej oscyluje w granicach kwoty do 100 złotych za 10 stron.
 
 
 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »