Firma » Finanse

Przedawnienie roszczenia z umowy ubezpieczeniowej

Przedawnienie roszczenia z umowy ubezpieczeniowej
Zobacz więcej zdjęć »
Przedawnienie roszczeń jest instytucją, która daje dłużnikowi możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia po upływie terminu, który został określony przepisami prawnymi. Co należy wiedzieć o tej instytucji w kontekście umów ubezpieczenia?


Czym w świetle prawa jest przedawnienie roszczenia

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Zgodnie z art. 117 roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po terminie upływu przedawnienia „ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne."

Terminy przedawnienia roszczenia z tytułu umowy ubezpieczenia


Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest termin przedawnienia roszczenia. Warto bowiem pamiętać, że roszczenia z tytułu umowy o ubezpieczenie przedawniają się po upływie 3 lat. Zatem, gdy ustawowy okres przedawnienia upłynie, zakład ubezpieczeń może odmówić wypłacenia odszkodowania, nawet przed sądem.

Termin przedawnienia w przypadku umowy polisolokaty


Należy pamiętać, iż w przypadku polisolokat termin przedawnienia roszczenia wynosi nie 3, lecz 10 lat. Zastosowanie dłuższego okresu przedawnienia wynika z faktu, iż nienależycie pobrana opłata likwidacyjna po rozwiązaniu umowy polisolokaty stanowi świadczenie niezależne, a więc niejako oderwane od umowy ubezpieczenia z funduszem kapitałowym. W sytuacji tej zastosowanie ma art. 118 k.c, zgodnie z którym termin przedawnienia wynosi 10 lat, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Ujmując tę kwestię inaczej, opłata likwidacyjna z polisolokaty, jako świadczenie niezależne, stanowi czynność bez związku z umową o ubezpieczenie zawartą między stronami, wobec której zastosowanie ma 3-letni okres przedawnienia.

Jak określić początek biegu przedawnienia


Istotną kwestią jest określenie początku biegu przedawnienia, który często rodzi wątpliwości. Otóż zgodnie z art. art. 120 k.c. bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym dane świadczenie stało się wymagalne, a więc w przypadku polisolokaty od dnia rozwiązania umowy, z racji nienależytego pobrania przez ubezpieczyciela w tym dniu opłaty likwidacyjnej.

Odzyskanie opłaty likwidacyjnej z polisolokaty


Z powyższego wynika, iż opłatę likwidacyjną mogą odzyskać osoby, które rozwiązały polisolokaty nawet do 10 lat wstecz. Jest to z pewnością pocieszająca informacja dla tych, którzy mieli błędne przeświadczenie o 3-letnim okresie przedawnienia roszczenia i w związku z tym porzuciły zamiar dochodzenia swych roszczeń, choć zgodnie z obowiązującymi przepisami mają do tego pełne prawo.


Więcej na temat odzyskiwania opłat likwidacyjnych można znaleźć na: Oplatylikwidacyjne24.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »