Firma » System prawny

Rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa
Zobacz więcej zdjęć »
Rozdzielność majątkowa to nic innego, jak utworzenie osobnych majątków obydwu małżonków.

Warto wiedzieć, jakie są rodzaje rozdzielności majątkowej oraz w jakich sytuacjach jest ona wskazana.

Rozdzielność majątkowa w świetle prawa

Rozdzielnością majątkową nazywamy ustój małżeński, w którym nie występuje wspólny majątek. Oznacza to zatem, iż każdy z małżonków posiada swój własny, odrębny majątek. Rozdzielność majątkowa może zostać ustanowiona zarówno przed ślubem, jak i po jego zawarciu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Rodzaje rozdzielności majątkowej

Istnieją dwa rodzaje rozdzielności majątkowej: umowna oraz przymusowa.

Rodzielność majątkowa umowna, nazywana również zwykłą, powstaje na skutek zawarcia przez małżonków umowy potwierdzonej notarialnie. Umowę tę małżonkowie moga jednak rozwiązać w trakcie trwania małżeństwa. Wówczas powstaje między nimi wspólność majątkowa.

 

Rozdzielność majątkowa przymusowa funkcjonuje na podstawie art. 52 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. O tzw. przymusowy ustrój majątkowy (rozdzielność majątkową) może wystąpić do sądu każdy z małżonków, jednak tylko w przypadku wystąpienia ważnych ku temu powodów, którymi może być zagrożenie stanu majątkowego rodziny, naruszające jej dobro.

Ustanowienie przumusowej rozdzielności majątkowej może nastąpić na mocy orzeczenia sądu bądź z mocy prawa. W tym ostatnim przypadku może ona mieć miejsce w przypadu ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, orzeczenia o separacji lub ogłoszenia upadłości któregoś z małżonków.

Procedura i dokumenty

W przypadku rozdzielności majątkowej umownej małożnkowie powinny dostarczyć notariuszowi akt małżeństwa (chyba, że intercyza dotyczy narzeczonych, który nie zawarli jeszcze związku małżeńskiego). Ponadto strony umowy muszą mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz wyrażać obopólną zgodę co do ustroju majątkowego, który ma zostać ustanowiony.

W przypadku ustanowienia przymusowej rozdzielności majątkowej należy wystąpić z pozwem do sądu. Warto również pamiętać, iż z żądaniem takim na rzecz jednego z małzonków może również wystąpić prokurator.

Źródło wiedzy: Usługi prawne Wrocław



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »