Rozrywka i wypoczynek » Sport

Tuż przed startem II Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego RAFAMET 2017

Tuż przed startem II Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego RAFAMET 2017
Zobacz więcej zdjęć »
- Biegamy w lesie, w zdrowych okolicznościach przyrody - powiedział Michał Fita, organizator II Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego RAFAMET 2017 podczas briefingu prasowego na temat wydarzenia. Bieg odbędzie się już 23 kwietnia br. Sprawdź jak wyjątkowe są to zawody, zapisz się już dziś.

Sportowe święto odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia. Biegacze wystartują o godz. 10.00 ze Stadionu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej (ul. Tartaczna). Tego dnia w kalendarium imprez biegowych nie brakuje innych propozycji, ale na kuźniański półmaraton warto zwrócić szczególną uwagę. Co decyduje o jego wyjątkowości? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat biegu.

Wyjątkowy bieg w historycznej części lasu
Trasa o długości 21 097,5 m posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Została ona wyznaczona drogami wiodącymi przez lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. - Atestator, który mierzył tę trasę (a podobnych w swoim życiu zawodowym przebył przecież wiele) mówił, że tego typu trasy w Polsce nie ma. Bieg pod tym względem jest wyjątkowy. Niemal cały odcinek wiedzie przez las, a jednocześnie po asfaltowych ścieżkach - przypomniał Michał Fita, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, który jest organizatorem wydarzenia. Bieg współorganizują Urząd Miast Kuźnia Raciborska, OSP Kuźnia Raciborska oraz Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. 

Zdecydowana część trasy półmaratonu przebiega terenami leśnymi. Co istotne, w dużej mierze są to miejsca, które uległy spaleniu w 1992 roku. Wtedy w naszym nadleśnictwie spłonęło 4,5 tys. ha lasów. Jeszcze 25 lat temu teren ten był czarną raną lasów Górnego Śląska. Jesteśmy dumni i zadowoleni, że udało się przywrócić las nie tylko naturze i ćwierć wieku po wielkim pożarze możemy na tym terenie gościć sportowców - mówił Robert Pabian, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. - Bardzo nam miło, że na terenie naszego lasu może odbywać się takie wydarzenie. Myślę, że to jest bardzo duży atut półmaratonu; sportowcy pobiegną „w cieniu” młodego lasu, który stwarza specyficzny klimat - dodał. Robert Pabian zapewnił, że trasa będzie odpowiednio zabezpieczona: uczestnicy nie muszą się obawiać, że zabłądzą na leśnych ścieżkach.

Do wielkiego pożaru nawiązał także E. Longin Wons, Prezes Zarządu Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. Spółka z Kuźni Raciborskiej jest partnerem strategicznym wydarzenia. - Pamiętam dokładnie; z okien RAFAMETU widzieliśmy zaczątki pożaru, jako jedni z pierwszych powiadomiliśmy straż pożarną o żywiole. Minęło 25 lat; las został odbudowany, cieszymy się, że na tym terenie odbędzie się półmaraton. To kapitalna rodzinna i ciepła inicjatywa, nie wyobrażaliśmy sobie nie objęcia jej patronatem - podkreślał prezes E. Longin Wons. 

Medal, obok którego nie da się przejść obojętnie
Leśny charakter biegu oddaje również medal przygotowany dla uczestników wydarzenia.Pamiątka o wymiarach 70x62,46 mm ma kolor antycznego srebra. Zaprojektowany przez Kamilę Zgrzebniok medal łączy symbol drzewa z fragmentem logotypu partnera strategicznego wydarzenia, znalazła się na nim także nazwa biegu i znaki graficzne jego organizatorów. Pamiątka jest odlewana i misternie tłoczona, toteż organizatorzy zawodów liczą, że zostanie ona doceniona przez startujących. Poza medalem w pakiecie startowym zawodnicy znajdą także koszulkę z logotypem biegu, koc termoaktywny, worek na ubranie, butelkę wody, banan oraz talon na posiłek regeneracyjny. 

Nagrody dla najlepszych. Wśród nich specjalne sadzonki
Malownicza trasa to nie wszystko! Na co jeszcze mogą liczyć zawodnicy? Profesjonalną rozgrzewkę i odpowiednie przygotowanie biegaczy przed startem zapewni zespół studentów-masażystów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, pod kierunkiem Marka Jendryska. Nie zabraknie także dobrej muzyki; o rockowo-folkowe brzmienia zadba chorwacki zespół OGENJ.Dla najlepszej trójki wśród kobiet oraz wśród mężczyzn w kategorii open przewidziano puchary i nagrody pieniężne (w wysokości odpowiednio: 500, 300 i 200 zł). - Zdajemy sobie sprawę, że to nie są wysokie kwoty. Postanowiliśmy urozmaicić nasz bieg innymi nagrodami. Zależy nam na szlachetnej rywalizacji sportowej, a nie przyciąganiu łowców wygranych finansowych - wyjaśnił M. Fita. Poza tym przewidziano klasyfikacje w czterech kategoriach wiekowych dla każdej płci: 18-29 lat; 30-39; 40-49 lat oraz 50+. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych grupach otrzymają nagrody rzeczowe. Co ważne, biegacze, którzy zajmą miejsca medalowe w kategorii open nie będą klasyfikowani w kat. wiekowych.

Każda osoba na podium (we wszystkich kategoriach) otrzyma dodatkowo jedną z sadzonek dębu, przekazanych przez Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. - Są to potomkowie Dębu Cysters, jednego z najstarszych dębów w okolicy. Każda sadzonka jest numerowana i będzie zaopatrzona w specjalny certyfikat - zapowiedział R. Pabian.Na najszybszego mieszkańca/mieszkankę Gminy Kuźnia Raciborska czeka niespodzianka. Specjalną lotną premię (na 10 km trasy) ufundował Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, który przygotował także nagrodę dla najlepszego leśnika. Najszybszy pracownik firmy RAFAMET zostanie wyróżniony przez spółkę z Kuźni Raciborskiej. Zapisy nadal trwają!

Swój udział w kuźniańskim półmaratonie zapowiedziało dotychczas niemal 200 miłośników biegów długodystansowych nie tylko z regionu, ale także mieszkańców m.in. Krakowa, Oświęcimia, Katowic, Brzeszcz i Gdańska. Organizatorzy liczą, że (mimo organizowanych tego samego dnia innych wydarzeń biegowych) lista startowa będzie jeszcze dłuższa. Nadal można przystąpić do sportowej rywalizacji! Do 20 kwietnia (włącznie) opłata startowa wynosi 60 zł (zawodnicy, którzy zapisali się przed 20 lutym zapłacili 40 zł, czyli tylko o 5 zł więcej w porównaniu z ubiegłorocznym biegiem). W dniu zawodów opłata będzie wynosiła 80 zł. Co ważne, osoby, które opłaciły swój udział w biegu do tego dnia otrzymają imienny numer startowy. 

Zapisy online:  http://dostartu.pl/ii-kuznianski-polmaraton-lesny-rafamet-v726.pl.html Biuro Zawodów: Stadion Miejski w Kuźni Raciborskiej, ul. Kozielska 30, w godz. 7.30-15.30. Szczegółowe informacje na temat półmaratonu, a także regulamin wydarzenia można znaleźć na stronach internetowych www.kuzniakultury.pl i www.maratonypolskie.pl oraz www.fitold3.wixsite.com/iikplr2017. 

* * *

Autor tekstu: Anna Koza/Adventure MediaAutor zdjęć: Magdalena Matusik/Adventure Media

* * *
RAFAMET S.A.
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010,00 zł.

* * *
Kontakt:
www.rafamet.com.pl

Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
+ 48 604 231 738
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »