Dom » Wnętrza

Wkrótce będziemy mieszkać w domach inteligentnych

Wkrótce będziemy mieszkać w domach inteligentnych
Zobacz więcej zdjęć »
Systematycznie wzrasta zainteresowanie domami, które - oprócz zapewnienia komfortu wszystkim mieszkańcom – potrafią „inteligentnie” zarządzać wieloma funkcjami oraz informować właścicieli o wszelkich nieprawidłowościach.

Dom inteligentny to integracja różnych instalacji i urządzeń zamontowanych w budynku, w jeden spójny system. Pozwala on na jednoczesne zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, systemem alarmowym, roletami zewnętrznymi oraz bieżącym kontrolowaniem tych systemów. Olbrzymią zaletą domu inteligentnego jest możliwość zdalnego sterowania funkcjami domu przez telefon komórkowy lub Internet. System inteligentny dom może również zarządzać zestawem audio-wideo, umożliwiać dostęp do różnych pomieszczeń uprawnionym osobom, kontrolować sprzęt AGD, czy też zarządzać nawodnieniem przydomowego ogrodu. Możliwości systemu są praktycznie nieograniczone ze względu na wykorzystanie w nim technologii cyfrowej. Takie rozwiązanie oznacza w praktyce możliwość bieżącego rozbudowywania i przeprogramowywania wcześniej wprowadzonych ustawień i parametrów, w taki sposób, aby coraz pełniej spełniać potrzeby wszystkich mieszkańców mówi Jerzy Kala PR manager z Biura Projektów ARCHON+.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jakie są podstawowe możliwości wykorzystania systemu Dom inteligentny.

Dom oszczędzający energię

Bardzo ważnym pojęciem używanym w kontekście wprowadzania systemu domu inteligentnego jest energooszczędność. Optymalne sterowanie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi oraz systemem grzewczym i klimatyzacją pozwala na znaczne oszczędności finansowe. Wystarczy wspomnieć, że obniżenie temperatury o kilka stopni w pomieszczeniach, które są rzadziej wykorzystywane na co dzień, daje oszczędność na ogrzewaniu  rzędu 20-30%. W przypadku zamontowania w budynku urządzeń klimatyzacyjnych oszczędności będą jeszcze większe.

Jak to zrobić w praktyce? Wystarczy podzielić cały dom na kilka stref grzewczych, w których jest możliwość oddzielnego sterowania temperaturą. Wyobraźmy sobie, że mieszkamy w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym, w którym noce spędzamy na poddaszu. Wystarczy tak zaprogramować system, aby w sypialniach, łazience i hollu utrzymywać wyższą temperaturę niż w pozostałej części domu. Dodatkowo wychodząc do pracy, wyjeżdżając na wakacje, lub korzystając w ciągu dnia z jadalni, kuchni i salonu na parterze można znacznie ograniczyć ogrzewanie w pomieszczeniach rzadziej używanych. Dom inteligentny zadba również o wyłączenie wszystkich nieużywanych w danym momencie sprzętów elektrycznych. Dzięki podzieleniu całej instalacji elektrycznej na kilka sekcji, możemy ustawić system w taki sposób, aby wychodząc z domu lodówka i pralka były włączone, ale żelazko oraz wszystkie urządzenia w stanie czuwania (ze świecącą diodą stand-by) zostały odcięte od dopływu prądu. Stacja pogodowa jest kolejnym urządzeniem dbającym o oszczędność energii i komfort w budynku jednorodzinnym. Jej zadaniem jest stały monitoring  temperatury zewnętrznej, siły wiatru, położenia słońca i sterowanie ogrzewaniem oraz roletami zewnętrznymi, aby nie dopuścić do przegrzania pomieszczeń.

Dom z nastrojowym oświetleniem

Jedna z najważniejszych funkcji wykorzystywana w systemie dom inteligentny to sterowanie oświetleniem całego budynku. Polega ona na zarządzaniu wieloma obwodami oświetleniowymi z możliwością ustawiania mocy świecenia wybranych zestawów lamp. Takie programowanie obwodów nazywa się popularnie sceną świetlną. Wyobraźmy sobie, że wracamy do domu po całym dniu nieobecności. W momencie zbliżania się do budynku zostaje uruchomione oświetlenie zewnętrzne. Po wejściu do środku, czujka ruchu włącza oświetlenie hallu. Naciśnięcie jednego przycisku spowoduje uruchomienie oświetlenia w kuchni, salonie, jadalni i klatce schodowej. Przejście do dalszej części domu uruchamia automatycznie oświetlenie kolejnych pomieszczeń. Tak samo dzieje się przy wychodzeniu z domu. Naciśnięcie jednego przycisku w hallu, spowoduje wyłączenie oświetlenia w całym domu, natomiast światło w wiatrołapie zgaśnie samoczynnie po zamknięciu drzwi wejściowych. Siłę natężenia światła można również dostosować do pory dnia. Warto bowiem zmniejszyć oświetlenie w części nocnej domu, aby podczas spaceru do łazienki nie zostać oślepionym intensywnym światłem. W sytuacji, kiedy w salonie znajduje się kilka różnych oświetleń (lampy sufitowe, boczne, oświetlenie szafek, oświetlenie biurka) instalacja inteligentna umożliwia sterowanie całym oświetleniem za pomocą jednego klawisza. Nie trzeba włączać poszczególnych lamp oddzielnie, jak to się dzieje w przypadku tradycyjnej instalacji elektrycznej. Oczywiście zaprogramowanie sceny świetlnej do np. oglądania telewizji powoduje również dostosowanie innych domowych systemów takich jak przysłonięcie rolet i uruchomienie systemu wideo wraz z kinem domowym.

Dom dbający o bezpieczeństwo mieszkańców

Kolejną bardzo ważną funkcją domu inteligentnego jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców oraz ochrona przed kradzieżą i włamaniem. Umożliwia to integracja systemów alarmowego, oświetlenia oraz sterowania roletami, żaluzjami i oknami elektrycznymi. Wychodząc z domu, aktywacja systemu spowoduje oprócz wygaszenia wszystkich świateł, zmniejszenie temperatury w budynku, opuszczenie rolet antywłamaniowych, zamknięcie sterowanych elektrycznie okien dachowych i uruchomienie alarmu. Powrót do domu „ożywi” cały budynek (system włączy wybrane oświetlenie, podniesie rolety, wyłączy alarm). Bardzo praktyczną funkcją systemu domu inteligentnego jest możliwość zaprogramowania symulacji obecności domowników podczas dłuższej nieobecności. Postronny obserwator domu będzie miał wrażenie, że w domu cały czas ktoś przebywa. Oprócz włączania i wyłączania  oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego w taki sposób, aby stworzyć wrażenie że ktoś korzysta w budynku z różnych pomieszczeń, można odsłaniać i zasłaniać rolety okienne, uruchamiać muzykę, telewizję lub inne urządzenia domowe.

Coraz popularniejsze staje się stosowanie systemów przeciwpożarowych w domach jednorodzinnych. Są one zintegrowane z instalacją alarmową, a ich zadaniem jest wczesne wykrycie zagrożenia pożarem oraz poinformowanie straży pożarnej i domowników. Dzięki możliwości zdalnego sterowania  funkcjami budynku poprzez telefon komórkowy lub internet, właściciel domu jest na bieżąco informowany o sytuacjach zagrożenia (włączenie alarmu, próba włamania, sygnał z czujki przeciwpożarowej). Dodatkowo może zobaczyć obraz z zamontowanych w wybranych pomieszczeniach kamerek, czy też sprawdzić aktualne parametry takie jak, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną domu oraz wszystkie zaprogramowane wcześniej ustawienia systemu. Osoby, które zapominają o włączonym żelazku, kuchence elektrycznej lub innych odbiornikach energii, mogą tak zaprogramować system, aby wychodząc z domu zlecić wyłączenie tych urządzeń inteligentnemu domowi.

Domowa sala koncertowa lub kinowa

Jeżeli oglądanie filmów jest ulubionym zajęciem domowników, dom inteligentny bardzo łatwo zamieni salon w profesjonalną salę kinową lub koncertową. Samoczynnie (w zależności od pory dnia) dostosuje oświetlenie, zasłoni rolety, opuści ekran, uruchomi projektor multimedialny i kino domowe. Może również włączyć nastrojowe podświetlenie barku z atrakcyjnymi napojami, umilającymi wieczór filmowy. Oczywiście możliwości zaprogramowania systemu są w tym wypadku nieograniczone. Zależą głownie od ilości instalacji, które będą zintegrowane z całym systemem inteligentnego domu.

System dom inteligentny jest rozwiązaniem, które zyskuje coraz więcej zwolenników wśród Klientów rozpoczynających budowę domu. Możliwości jego wykorzystania dyktuje wyobraźnia i potrzeby wszystkich domowników. Jednorazowe zamontowanie okablowania w całym domu, podłączenie centralnej jednostki sterującej (panelu dotykowego) umożliwia etapową rozbudowę systemu bez potrzeby prowadzenia dodatkowych prac remontowo-instalacyjnych. Oprócz sterowania wieloma instalacjami znajdującymi się wewnątrz budynku, warto pomyśleć o możliwości zarządzania automatycznym systemem nawadniania ogrodu oraz oświetleniem całego terenu działki. Można również zintegrować z systemem domu inteligentnego bramę umożliwiającą wjazd na działkę oraz garażową.

Wybierając projekt domu z oferty ARCHON+, warto puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie swój dom w wersji „inteligentnej”. Pomocą w realizacji marzeń będzie na pewno System Inteligentny Dom o wartości 100 000 zł – główna nagroda w Wielkiej Loterii ARCHON+ zachęca Jerzy Kala z Biura Projektów ARCHON+.

źródło: www.archon.pl  www.projektydowmow.pl   www.osiedladomow.pl

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ARCHON+ Biuro Projektów
http://www.archon.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »