Dom » Wnętrza
Wybór cichego okapu do kuchni - na co zwracać uwagę?
Głośny okap może być denerwujący do tego stopnia, że ostatecznie przestanie być używany. Zrezygnowanie z tego urządzenia w czasie gotowania ma jednak niekorzystne skutki, między innymi powoduje niszczenie się mebli, większe zanieczyszczenie powietrza i brak odpowiedniej wentylacji kuchni. Często spotykanym skutkiem nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń jest żółknięcie sufitów. Wydajny i jednocześnie cichy okap przyda się w każdym domu, którego mieszkańcom zależy na zdrowiu oraz komforcie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Specyfikacja techniczna
Specyfikacja techniczna przygotowana przez producenta powinna zwierać szereg ważnych informacji na temat danego modelu, np. materiałów zastosowanych do jego wykonania, rodzaju oświetlenia, wymiarów, ilości biegów, wydajności. Do istotnych parametrów, które warto sprawdzić w czasie zakupów, należy poziom głośności. Trzeba zwrócić uwagę na to, jak został on określony. Zazwyczaj producent podaje dwa poziomy głośności — minimalny i przy pracy w trybie intensywnym. Czasem rozpisana jest głośność urządzenia dla każdego biegu.
Materiały i jakość wykonania
Niestety tanie okapy często wykonane są w sposób, który sprawia, że ich użytkowanie jest mało komfortowe. Cichy okap kuchenny musi być wyprodukowany z trwałych, solidnych materiałów, które umożliwiają właściwe działanie i zapobiegają przenoszeniu dźwięków pracy silnika na inne elementy urządzenia, szafki kuchenne lub podwieszany sufit nad wyspą kuchenną. Dobre właściwości ma stal nierdzewna INOX oraz szkło hartowane. W przypadku tańszych modeli zazwyczaj wykorzystuje się blachę gorszej jakości, a ich konstrukcja nie jest wystarczająco stabilna. Źle zbudowane urządzenie będzie tworzyło efekt tzw. pudła rezonansowego, które będzie przenosiło drgania silnika na otoczenie okapu i podnosiło poziom hałasu. Nawet jeśli taki okap będzie działał jedynie na niższych biegach, stanie się stosunkowo głośny, co będzie skutecznie zniechęcać do jego używania.
Tryb wyciągu, nie pochłaniacza
Właściwie wszystkie modele okapów, które są dostępne na rynku, można bez problemu podłączyć do wentylacji. W ten sposób urządzenie będzie działało w trybie wyciągu. Jeśli podłączenie do kanału wentylacyjnego jest niemożliwe, okap da się użytkować w trybie pochłaniacza. Takie rozwiązanie jest jednak mniej korzystne, ponieważ pochłaniacz zawsze będzie wytwarzać więcej hałasu niż urządzenie właściwie podłączone do wentylacji. Wyciąg skutecznie oczyszcza powietrze z wilgotnych i tłustych oparów, co zapewnia lepszą ochronę mebli oraz ścian, a także znacznie zmniejsza ilość alergenów wewnątrz domu lub mieszkania. Pochłaniacz ma wprawdzie zainstalowane filtry węglowe, ale mogą one jedynie neutralizować zapachy, nie usuną oparów powstających w czasie gotowania.
Okap z silnikiem zewnętrznym
Każdy okap posiada wbudowany silnik. Silniki mają różną moc, która znajduje się w przedziale od poniżej 500 m3/h do powyżej 900 m3/h. Ilość powietrza, którą urządzenie może przefiltrować w ciągu godziny, określa jego wydajność. Im większa wydajność, tym szybciej okap usunie wszystkie zanieczyszczenia i opary, jednocześnie jednak będzie głośniej pracować. W dobrych modelach na I i II biegu poziom dźwięku nie będzie zazwyczaj przekraczał 50 dB. W przypadku wyższych biegów praca urządzenia będzie wyraźnie słyszalna i może przeszkadzać.
Zobacz: okapy i okapy do zabudowy w serwisie Złote Sklepy.
Co robić w tej sytuacji?
Rozwiązaniem problemu jest okap z silnikiem zewnętrznym. Taki silnik może zostać zamontowany poza pomieszczeniami mieszkalnymi, np. w piwnicy, a nawet na zewnątrz budynku. Wystarczy wybrać miejsce, gdzie odgłosy pracy silnika nie będą przeszkadzały domownikom. Ten prosty zabieg pozwoli na stworzenie idealnych warunków w czasie przygotowywania posiłków, bez nieprzyjemnych, głośnych dźwięków.
Najważniejsze informacje
Cichy okap to urządzenie, które na początkowych biegach wytwarza hałas poniżej 50 dB.
Kluczowe znaczenie dla poziomu hałasu urządzenia ma rodzaj materiałów i jakość wykonania okapu.
Okap podłączony do wentylacji zawsze będzie pracował ciszej niż pochłaniacz kuchenny z filtrami węglowymi.
Zainstalowanie silnika zewnętrznego pozwala na praktycznie całkowite wyeliminowanie hałasu. Podobne efekty dają nowoczesne rozwiązania takie jak Comfort Panel, Sil-K Act, systemy NRS (Noise Reduction System), które podnoszą komfort użytkowania sprzętu.
Komentarze (0)