Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Zwichnięcie kostki - definicja, przyczyny, objawy, leczenie

Zwichnięcie kostki - definicja, przyczyny, objawy, leczenie
Zobacz więcej zdjęć »
Czym jest zwichnięcie kostki? Zwichnięcie kostki, inaczej zwane zwichnięciem stawu skokowego to poważny uraz, który wymaga szybkiej interwencji medycznej, aby nie doszło do groźnych powikłań.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

To poważniejsza kontuzja niż skręcenie kostki, a niestety te terminy niejednokrotnie są błędnie ze sobą utożsamiane. Skręcenie kostki to naderwanie mięśni nogi i odnosi się do tkanek miękkich. Natomiast zwichnięcie kostki to patologiczne przemieszczenie się względem siebie kości, zazwyczaj  kości skokowej i piszczelowej, ale także innych części, które składają się na staw skokowy. Tym samym dochodzi do obrażeń w obrębie torebki stawowej i uszkodzenia więzadeł odpowiadających za stabilizację stopy. 

Kiedy dochodzi do zwichnięcia kostki? 

Wiele sytuacji dnia codziennego może spowodować zwichnięcie kostki. Niejednokrotnie wystarczy nieprawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia, np. w butach na wysokich obcasach, podczas  biegu czy zeskoku. Szczególnie narażeni jesteśmy chodząc po nierównym terenie, np. po piaszczystej plaży, która uniemożliwia prawidłowe ułożenie stopy. Także zewnętrzne oddziaływanie siły może spowodować zwichnięcie, mowa, np, o kopnięciu.

Zwichnięcie kostki - objawy

To przede wszystkim silny, promieniujący ból, który pojawia się bezpośrednio w momencie zwichnięcia. Ból nie ustępuje z czasem, zazwyczaj staje się nieco przytłumiony, jednak nasila się podczas każdej próby poruszania stopą. Pojawia się opuchlizna kostki, a niejednokrotnie także krwiak, spowodowany uszkodzeniem w obrębie stawu skokowego. 

Jak leczyć zwichnięcie kostki? 

Najważniejsze jest szybkie udzielenie pierwszej pomocy medycznej. Zanim dotrze się do lekarza, ważne jest unieruchomienie kończyny oraz ewentualnie przykładanie woreczków z lodem w celu łagodzenia bólu. Lekarz podejmując diagnostykę przeprowadza wywiad z pacjentem, aby ustalić okoliczności powstania urazu, wykonuje badanie rentgenowskie, aby wykluczyć złamanie, a następnie, gdy diagnoza jest potwierdzona, podejmuje czynność nastawienia kostki. W razie poważniejszych obrażeń w obrębie kostki, wymagane może być wykonanie zabiegu operacyjnego. Gdy mamy to szczęście i operacja nie jest wymagana, to staw zostaje unieruchomiony na kilka tygodni. Po tym czasie konieczna jest rehabilitacja, której może podjąć się fizjoterapeuta.
 
Polecamy: fizjoterapeuta Wrocław  - profesjonalna pomoc 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »