Firma » Finanse

1. Rozliczenie PIT - samodzielnie czy z pomocą?

Każdego roku wypełnianie PIT i dostarczanie go do odpowiedniego urzędu skarbowego jest obowiązkiem wszystkich podatników, a więc zdecydowanej większości z nas.


Co roku też pojawia się pewien problem, związany z rozliczeniem podatku - wynika on przede wszystkim z dużej liczby okienek, które należy wypełnić na deklaracji oraz strachu przed popełnieniem błędu. Czy jednak rzeczywiście jest się czego obawiać i czy konieczne jest skorzystanie z pomocy osoby, która zna się na wypełnianiu PIT?

Czy rozliczenie PIT jest trudne?

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać dotyczy stopnia rzeczywistego skomplikowania rozliczeń podatkowych. Wielu podatników ma bowiem tendencję do wyolbrzymiania problemu, który w rzeczywistości wcale nie jest tak duży, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zaznajomienie się z podstawowymi wytycznymi dotyczącymi rozliczania PIT, by zyskać wiedzę i móc samodzielnie się tym zająć. Czy możliwe jest popełnienie błędów, które mogłyby spowodować problemy w urzędzie skarbowym? Oczywiście, ale tylko wtedy, gdy nieuważnie wpisywać będziemy poszczególne kwoty w nieodpowiednie okienka, co jednak jest możliwe głównie podczas wypełniania PIT tradycyjną metodą - na formularzu papierowym. Problem te zwykle nie istnieje w przypadku PIT online, jednak o tym w dalszej części tekstu.

Rozliczenie PIT - na co zwrócić uwagę?

Podstawową kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, by rozliczenie PIT przebiegło bezproblemowo i efektywnie, są przysłane przez pracodawcę (albo pracodawców!) formularze PIT-11. To na nich widnieją wszystkie niezbędne kwoty, jakie musimy wpisać na naszym formularzu podatkowym PIT-37, a więc uzyskane przychody, poniesione koszty oraz podatki, jakie w poprzednim roku odprowadziliśmy do budżetu państwa. Wystarczy więc zgromadzić je (w przypadku jednego zatrudnienia będzie to tylko jeden formularz), a następnie po kolei zadbać o właściwe wypełnienie poszczególnych miejsc na formularzu.

W praktyce kolejność jest następująca:

Po pierwsze - należy określić sposób opodatkowania, a więc to, czy rozliczamy się samodzielnie, czy też z małżonkiem.

Po drugie - należy uzupełnić wszelkie niezbędne dane osobowe, łącznie z adresem zameldowania, miejscem zamieszkania itd. oraz określić urząd skarbowy, w którym rozliczamy podatek.

Po trzecie - należy wskazać wszystkie przychody, koszty, składki na ubezpieczenia oraz inne ważne kwoty, będące podstawą opodatkowania, które znajdują się na formularzu PIT-11. To właśnie ten etap jest uważany przez wielu za niezwykle skomplikowany, chociaż wypełniając PIT online, okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie.

Po czwarte - należy wskazać ulgi oraz wybrać organizację, której przekażemy 1% naszego dochodu.

Wypełnianie PIT przez Internet

Czas znaleźć odpowiedź na pytanie, zadane w temacie tego artykułu. Aby było to możliwe, konieczne jest przyjrzenie się temu, jak wygląda wypełnianie PIT przez Internet i czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie dla każdego. W ostatnich latach różnego rodzaju nowoczesne systemy, pozwalające na rozliczenie PIT online bardzo mocno rozwinęły swoje możliwości, dlatego odpowiedź jest jednoznaczna - tak, jest to rozwiązanie dla każdego, nawet osób, które nie mają dużej styczności z nowymi technologiami czy Internetem na co dzień.

Z czego to wynika? Przede wszystkim z prostoty oraz intuicyjności systemu deklaracji online - przechodzenie kolejnych etapów wypełniania deklaracji jest bardzo proste, ponieważ system jasno wskazuje co należy zrobić i w jakich miejscach wpisać konkretne kwoty. I to druga ogromna zaleta tego rozwiązania - PIT online rozlicza się bardzo prosto, bowiem do każdego okienka przyporządkowane zostało wyjaśnienie jaką kwotę i z którego pola na formularzu PIT-11 należy przepisać daną liczbę. Nie potrzeba więc jakiejkolwiek wiedzy i zgłębiania dostępnych w Internecie poradników - system do deklaracji online jest takim poradnikiem sam w sobie.

Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól, możliwe jest wysłanie PIT online - trafia on bezpośrednio do wskazanego na początku urzędu skarbowego. W przypadku jakichkolwiek pomyłek, zostajemy o tym poinformowani, więc możemy poprawić błędy niemal od razu.

PIT online czy tradycyjny?

Odpowiedź jest prosta - PIT online, ponieważ to rozwiązanie dla każdego, które pozwala w bezproblemowy i bardzo szybki sposób na efektywne rozliczenie PIT-37. Warto znaleźć odpowiedni system dla siebie i mieć problem z głowy - wypełniając go samodzielnie, bez konieczności angażowania to osób trzecich!

Więcej informacji na https://www.pitprojekt.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

monika_monia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »