Rozrywka i wypoczynek » Gry

100 pomysłów na minutę, czyli siła wyobraźni

Zamknijcie na moment oczy i pomyślcie o… albo nie! Nie zamykajcie oczu, bo nie przeczytacie tego tekstu!

Zastanawialiście się kiedyś, czym jest i do czego potrzebna jest wyobraźnia? Jak wpływa na rozwój intelektulany dzieci? Kreatywne myślenie to jedna z najprzydatniejszych umiejętności w życiu, warto więc pracować nad nią od najmłodszych lat. 

Wiele razy słyszeliśmy o potędze wyobraźni. John Mansfield pisał – „człowiek składa się z ciała, umysłu i wyobraźni. Jego ciało jest niedoskonałe, umysł zawodny, ale wyobraźnia czyni go znakomitym”. To prawda, bo w codziennym życiu wyobraźnia pomaga nie tylko w rozwiązywaniu problemów, ale także w logicznym myśleniu. Dlatego rodzice powinni pomagać dzieciom od najmłodszych lat rozwijać i kształtować umiejętność kreatywnego myślenia. W jaki sposób? Przede wszystkim podczas zabawy z maluchem pozwolić mu na popełnianie błędów i eksperymenty, bo to pomoże mu odkrywać świat na swój własny sposób.

Wyobraźnia to klucz do sukcesu…

… nie tylko w dzieciństwie, ale także w życiu dorosłym. Dziecko, które od małego jest uczone, że ma nieograniczone możliwości do działania i realizacji swoich pomysłów, zachowa taki sposób myślenia na zawsze. Z tego powodu ważne jest, by rodzice inspirowali dziecko, pozwalali mu zadawać pytania, a sami podsuwali pomysły do tworzenia nowych rzeczy. 

Blogerka Ilona Kostecka (www.mumandthecity.pl)pisze sama o sobie, że jest „Anonimową Marzycielką” – „Patrzenie na świat oczami wyobraźni jest moim nałogiem. Od dawna. Po prawdzie, straciłam już rachubę, jak długo tak żyję, ale jedno wiem na pewno: potrafiłabym zawstydzić samą Anię z Zielonego Wzgórza!”. Ilona dodaje, że bardzo chciałaby ten dar przekazać swoim dzieciom. Jak to robi? Sposobów ma wiele – wspólne czytanie książek, granie w gry, brak podpowiadania w zabawie rozwiązań, czy przyzwolenie na nudę, która pobudza kreatywność.

Monika Pryśko, autorka bloga www.tekstualna.plmowi z kolei – „Jestem mamą, która zadaje swojej córce pytania. Pytam o wszystko, jak wyglądałby jej wymarzony pokój, kim chciałaby zostać w przyszłości. Czasem podsuwam wszelkie możliwe materiały plastyczne i patrzę z boku, co z tym zrobi. A robi rzeczy genialne. Ostatnio wycięła z tektury tablet. Ktoś mógłby pomyśleć – biedne dziecko, mama nie kupiła, to musi sobie wycinać. A ja sobie myślę, że moje dziecko ma bogatą wyobraźnię, skoro tak kombinuje i jeszcze umie ten swój wymyślony pomysł zrealizować. 

Myślenie twórcze

Dziecko tworzy to, co jest dla niego ciekawe i intrygujące. Jego wyobraźnię pobudzają elementy w najbliższym otoczeniu – przyroda, książki, teatr czy muzyka. Grając w gry, potrafi wizualizować kolejne ruchy, czy planować słowa, które ułoży podczas partyjki w Scrabble. 

Kiedy przychodzi etap samodzielnego czytania książek, dziecko bardzo często wciela się w postaci, o których czyta – to pomaga mu rozwijać empatię poprzez umiejętność stawiania się w sytuacji drugiej osoby. Dzieci potrafią dostrzec zdecydowanie więcej niż osoba dorosła, a najbardziej kreatywne są te, którym pozwoli się na „nicnierobienie”, ponieważ właśnie wtedy uruchamiają swoje zasoby twórcze.

Kreatywne dziecko potrafi samo zorganizować sobie zabawę, rozwiązać problem, a co najważniejsze – umie nawiązywać i podtrzymywać kontakty z innymi dziećmi. Zalet posiadania wyobraźni jest znacznie więcej. Dziecko, które potrafi wykorzystywać swoją wiedzę, wie, że swój cel może osiągnąć na kilka sposobów – a to umiejętność, która przydaje się również w późniejszym, dorosłym życiu! Warto więc włożyć nieco wysiłku w kształtowanie kreatywności i rozwoju umysłu swojego dziecka. Kilka stron przeczytanej wspólnie książki każdego dnia czy gra w Scrabble rozwinie wyobraźnię i będzie dobrym treningiem dla pamięci.

 

Drodzy Rodzice! Czy można podarować dziecku coś lepszego niż kolorowy i ciekawy świat, a w przyszłości lepsze życie? W końcu, jak pisał Einstein „Logika zaprowadzi Cię od punktu A do punktu B, wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie”.

 

Tylko #wyobrazsobie jak będzie Ci kiedyś wdzięczne!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRG

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 2 dni:
BEZPŁATNE ZAJĘCIA PRÓBNE W ATMOSFERZE MULTISPORT W WARSZAWIE
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »