Gospodarka » Żywność

2 MILIONY NOWYCH DRZEW I BUTELKI Z SUROWCA WTÓRNEGO

2 MILIONY NOWYCH DRZEW I BUTELKI Z SUROWCA WTÓRNEGO
Zobacz więcej zdjęć »
Rusza 10. edycja programu „Po Stronie Natury”, w ramach której posadzonych zostanie kolejne 2 miliony drzew.

Na sklepowe półki trafi dokładnie taka sama liczba wyjątkowych butelek wody niegazowanej Żywiec Zdrój - wyjątkowych, bo zrobionych aż w 50% z surowców wtórnych. Tegoroczna odsłona programu skupia się na edukacji o recyklingu – okazuje się bowiem, że wciąż mamy wiele do nadrobienia w tej kwestii.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link BuildinguWielkie wyzwanie, niewiele czasu

Zgodnie z dyrektywami UE, w roku 2020 Polska musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu[1], który obecnie wynosi tylko 26%  - Aktualne dane pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii recyklingu w Polsce, w tym edukacji na ten temat. Właśnie dlatego w jubileuszowej edycji programu „Po Stronie Natury” razem z naszymi partnerami chcemy zwrócić uwagę na to, że odpady to surowce, które warto segregować, by móc ich ponownie użyć – tłumaczy Inga Songin, dyrektor marketingu i PR Żywiec Zdrój S.A. Aby to podkreślić, a zarazem pokazać możliwości płynące z przetwarzania plastiku, Żywiec Zdrój stworzył limitowaną serię dwóch milionów innowacyjnych butelek w 50% stworzonych z surowca wtórnego, czyli przetworzonego plastiku (rPET, ang. recycled PET). - Chcemy w ten sposób pokazać, że plastikowej butelce można nadać drugie życie i stworzyć z niej np. kolejne butelki – dodaje Inga Songin. Ta wyjątkowa seria trafiła na sklepowe półki pod koniec marca.

Zadanie: segregowanie!

Odzyskiwanie plastiku ma ogromny potencjał. Warto wiedzieć, że kluczowe znaczenie w wieloetapowym procesie recyklingu tego surowca ma umieszczanie opakowań w odpowiednich pojemnikach. – To od nas wszystkich zależy, co stanie się z plastikową butelką po zużyciu produktu. Pamiętajmy, by wrzucać ją do właściwego, żółtego pojemnika! Tylko wtedy ma szansę zyskać drugie życie i powrócić do nas jako nowy przedmiot – ubranie, pojemnik na żywność czy element mebla – tłumaczy Martyna Wojciechowska, ambasadorka programu Żywiec Zdrój „Po Stronie Natury”.   ­

2 miliony  nowych drzew

W ramach programu „Po Stronie Natury”, od początku jego trwania, Żywiec Zdrój i liczni partnerzy posadzili już ponad 6 milionów drzew. Działania w ramach jubileuszowej edycji programu wspierają: PTTK, Fundacja Ekologiczna „Arka”, Outriders oraz Lasy Państwowe, których rzeczniczka prasowa Anna Malinowska informuje: Naszą misją i jednym z podstawowych zadań jest dbanie o przyrodę, którą gospodarujemy na 1/3 powierzchni Polski. Dlatego z ogromną chęcią od lat angażujemy się w program „Po Stronie Natury”. W tym roku w ramach programu nasi leśnicy posadzą aż 2 miliony nowych drzew!

Jeden program, wiele celów

Dotychczas w ramach programu  udało się także zrealizować 115 lokalnych projektów ekologicznych oraz odnowić niemal 1000 km szlaków turystycznych i wyposażyliśmy wiele górskich schronisk PTTK w urządzenia wspierające recykling butelek wytworzonych z plastiku! Jednym z działań realizowanych w ramach akcji jest konkurs grantowy „Inicjatywy Po Stronie Natury”. Konkurs ma na celu wyłonienie pomysłów na projekty fotograficzne, wideo, studenckie, ekoinnowacje i reportaże, popularyzujące ochronę przyrody i dbałość o nią. Zgłoszone pomysły muszą nawiązywać do tematu przewodniego tegorocznej edycji konkursu „poWTÓRNE życie mówi Anna Górnicka z Outriders, organizacji odpowiedzialnej za koordynację konkursu. Nabór wniosków trwa jeszcze do 26 kwietnia na stronie inicjatywy.postronienatury.pl. Zwycięzcy mogą zdobyć nawet 25 tys. zł na realizację swoich pomysłów.

Zmiana jest w nas

Aby zmieniać nasze otoczenie, musimy najpierw nauczyć się zmieniać siebie. Edukacja ekologiczna jest istotna w przypadku każdego, bez względu na wiek. Wszystkim nam zależy przecież na czystym środowisku i pozyskiwaniu wiedzy na temat tego, jak możemy o nie dbać. Dlatego inicjatywy takie jak program „Po Stronie Natury” są tak ważne i potrzebne – zależy nam na kształtowaniu postaw i świadomości ekologicznej Polaków, a w szczególności zachęcanie do działania na rzecz natury, by mogły z jej uroków korzystać przyszłe pokolenia tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Podwójne zobowiązanie

Zrównoważony rozwój oraz troska o naturę od dawna są wpisane w misję firmy Żywiec  Zdrój S.A., która nieustannie szuka nowych rozwiązań, które pozwolą ją realizować. Zarówno konsekwentnie wdrażany program „Po Stronie Natury”, jak i kolejne innowacje wprowadzane w opakowaniach to zmiany, które pozwolą dalej redukować ilość odpadów, zamknąć cykl obiegu odpadu, co zmniejsza zużycie surowców naturalnych, a w konsekwencji – także zmniejszenie śladu węglowego, co przez ostatnich 10 lat Żywiec Zdrój zrobił, zmniejszając emisję CO2 o 43%.

Jednak, aby wyniki były jeszcze bardziej widoczne, konieczne jest zaangażowanie wszystkich stron, w tym konsumentów. Do nich właśnie są skierowane działania edukacyjne na temat segregacji odpadów i recyklingu. Na stronie programu: www.postronienatury.pl można znaleźć nie tylko więcej informacji na jego temat, lecz także materiały edukacyjne.

  

[1] https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/wiecej-recyklingu-mniej-skladowania/ Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MonikaMSL

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »