Firma » System prawny

26 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej

26 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej
Zobacz więcej zdjęć »
Jak co roku 26 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Święto to ustanowione zostało już dwie dekady temu przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) w celu uświadamiania społeczeństwom roli jaką odgrywają prawa własności intelektualnej w życiu każdego z nas.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest podkreślenie wagi, jaką własność intelektualna odgrywa w działalności małych i średnich firm.

Ponad połowa globalnego handlu ma związek z własnością intelektualną (IP, ang. Intellectual Property), a więc m.in. z prawami autorskimi patentami, wzorami użytkowymi, znakami towarowymi i przemysłowymi. Dlatego w nowoczesnych gospodarkach kwestia zapewnienia efektywnego systemu ochrony praw własności intelektualnej jest fundamentalna.

Najbardziej rozwinięte kraje świata zdają sobie sprawę, że ochrona praw własności przemysłowej służy wspieraniu innowacyjności i jest kluczowa dla ich rozwoju gospodarczego, stanowi bowiem ważny czynnik zachęcający naukowców, wynalazców i przedsiębiorców do tworzenia nowych rozwiązań i technologii.

Świadomość potrzeby ochrony IP wśród przedsiębiorców w Polsce i UE

Według badania Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) z 2020 roku „Obywatele europejscy a własność intelektualna: postrzeganie, świadomość i zachowania”, wagę skutecznej ochrony praw własności intelektualnej uznaje większość Europejczyków. Jednak, mimo że 73% badanych jest zdania, że zapanowałby chaos gospodarczy, gdyby ochrona praw własności intelektualnej nie istniała, to zaledwie 4% uważa, że taka ochrona przynosi korzyści im samym. Wiele osób nadal sądzi, że profity z zabezpieczenia IP czerpią przede wszystkim znani artyści i duże przedsiębiorstwa.

W 2020 roku 83% ankietowanych Europejczyków uważało, że najważniejszym argumentem ekonomicznym przeciwko kupowaniu towarów podrobionych jest fakt, że nabywanie takich produktów wpływa destrukcyjnie na przedsiębiorstwa i powoduje likwidację miejsc pracy.

W kontekście tych danych warto wspomnieć, że 4% badanych Polaków przyznało się do celowego zakupu towarów podrobionych (średnia dla UE – 5%), ale już 19% młodych Polaków (15-24 lata) zakupiło online świadomie podrobione produkty (średnia UE – 13%).

Naruszenia praw własności intelektualnej przedsiębiorstw

Z perspektywy przedsiębiorców, których własność intelektualna jest naruszana, takie niezgodne z prawem działania przekładają się wprost na realne straty finansowe. Według danych EUIPO tylko w Polsce naruszanie praw własności intelektualnej powoduje bezpośrednie straty sprzedażowe wszystkich sektorów na łączną kwotę ponad 2 mld EUR rocznie oraz utratę pracy przez ponad 27 tys. pracowników. Jest więc o co walczyć i widać wyraźnie, dlaczego budowanie świadomości o IP jest tak ważne, nie tylko u obecnych, ale i przyszłych przedsiębiorców.

O ochronie własności intelektualnej warto pomyśleć już na początku naszej przygody biznesowej, kiedy pomysł na firmę dopiero nabiera realnych kształtów. A potem należy aktywnie i konsekwentnie dbać o nią na każdym etapie prowadzonej działalności. Dzięki temu jako przedsiębiorca, wyrobimy sobie na rynku opinię podmiotu, który rzetelnie broni swoich praw. Potencjalny naruszyciel zastanowi się dwa razy, czy warto wchodzić z nami na ścieżkę prawną – radzi Dariusz Piróg, partner zarządzający w kancelarii Patpol Legal.

Niestety, wielu polskich przedsiębiorców nadal nie docenia roli odpowiedniego zabezpieczenia swojej własności intelektualnej i możliwości dochodzenia swoich praw na bieżąco.

Wpływ ochrony IP na wyniki i rozwój firm w UE

Tymczasem najnowsze badania opublikowane w lutym 2021 roku przez EUIPO "Prawo własności intelektualnej i wyniki przedsiębiorstw w UE" potwierdzają pozytywną zależność między posiadaniem praw własności intelektualnej a wynikami finansowymi firm. Przychód w przeliczeniu na pracownika okazał się być o 55% wyższy w przypadku przedsiębiorców będących właścicielami praw własności intelektualnej niż w przypadku podmiotów nie będących właścicielami takich praw.

Co istotne, związek ten jest szczególnie wyraźny w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Przychód na pracownika w firmach sektora MŚP będących właścicielami praw własności intelektualnej jest o 68% wyższy niż w podmiotach, które nie są właścicielami tego typu praw. Dla porównania, w przypadku dużych przedsiębiorstw przychód na pracownika jest o 18% wyższy w grupie podmiotów będących właścicielami praw własności intelektualnej niż podmiotów niebędących właścicielami takich praw.

Ochrona IP w sektorze MŚP

Niestety, większość przedsiębiorstw z sektora MŚP w Europie i Polsce nie posiada praw własności intelektualnej. W analizowanej przez autorów badania próbie mniej niż 9% podmiotów MŚP okazało się właścicielem jednego z trzech rodzajów praw własności intelektualnej branych pod uwagę w badaniu (patentu, znaku towarowego lub wzoru przemysłowego).

Są jednak przykłady małych i średnich firm, w których ochrona IP zajmuje należne jej miejsce. Jedną z nich jest znany, polski producent i importer zabawek, firma EPEE Polska, która nie tylko zastrzegła kluczowe dla swojej działalności zasoby, ale też postanowiła aktywnie walczyć z podmiotami naruszającymi ich prawa własności intelektualnej.

Kilka lat temu postanowiliśmy, że od początku będziemy chronić naszą własność intelektualną. Zaczęliśmy planować to od momentu wprowadzania jakiejkolwiek własności intelektualnej, a nie od chwili, kiedy już mamy do czynienia z naruszeniem. Zanim cokolwiek wejdzie na rynek, tworzymy strategię ochrony. Dzięki temu wiemy co robić, żeby naruszenia powstrzymać. - wyjaśnia Sylwia Olbińska, wiceprezes EPEE Polska.

Własność intelektualna nie jest jeszcze u nas tak szanowana, jak w innych krajach europejskich. Wiele osób uważa, że zawłaszczenie jej nie jest kradzieżą. Dlatego firmy powinny walczyć o swoje prawa i egzekwować ich naruszanie. Musimy pokazywać, że nie ma u nas przyzwolenia na kradzież. Ktoś zabiera nam przecież naszą własność, która ma realną wartość. Poza tym wiem, że jeśli nie będziemy walczyć z przypadkami naruszeń, to firmy podszywające się pod nasze znaki towarowe i produkty będą się czuły bezkarnie. Nie mówiąc już o tym, że żadna szanująca się firma nie powinna na to pozwolić z powodów wizerunkowych i renomy, na którą pracuje się przecież latami. – dodaje Sylwia Olbińska.

Znaczenie Światowego Dnia Własności Intelektualnej

Jakie są powody tego, że większość małych i średnich firm nie przykłada należytej uwagi do ochrony swoich praw własności intelektualnej? Z badań EUIPO prowadzonych wśród europejskich podmiotów MŚP wynika, że głównymi przyczynami niskiego poziomu wykorzystania przez nie praw własności intelektualnej są między innymi: brak wiedzy na temat praw IP, postrzeganie procedur rejestracji jako zbyt kosztownych i skomplikowanych, a także wysokie koszty bieżącego egzekwowania tych praw.

Dlatego właśnie tak ważna jest popularyzacja wiedzy o IP oraz edukacja przedsiębiorców w tym zakresie. Z tej perspektywy Światowy Dzień Własności Intelektualnej odgrywa niezwykle istotną rolę, nie tylko w procesach budowania mocniejszych i bardziej konkurencyjnych modeli biznesowych firm, ale przede wszystkim w rozwoju całej światowej gospodarki.

Jest to dzień, w którym doceniamy i podkreślamy wartość twórców i wynalazców, a także wspólnie podejmujemy próbę pokonywania barier stojących na drodze do czerpania pełnych korzyści z ludzkiej kreatywności i innowacyjnych rozwiązań, z których wszyscy korzystamy.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Jackiem Kuhnl-Kinel, założycielem startupu Wheelstair, który powstał w celu opracowania innowacyjnej na skalę światową dostawki do wózków inwalidzkich. A także komentarza Izabelli Dudek-Urbanowicz, Prezes Zarządu kancelarii patentowej Patpol:

https://youtu.be/eW1ypzvMREU

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Martinem Liberskim, Dyrektorem Generalnym firmy ScanVet zajmującej się produkcją i dystrybucją leków i suplementów dla zwierząt. A także komentarza Izabelli Dudek-Urbanowicz, Prezes Zarządu kancelarii patentowej Patpol:

https://www.youtube.com/watch?v=1dgdAKPQCwE

 

 

 

Patpol Legal

 

Patpol Legal to wiodąca na polskim rynku kancelaria prawna w zakresie postępowań spornych wynikających z prawa własności intelektualnej.

Wywodzi się ze struktur kancelarii patentowej Patpol – czołowej polskiej kancelarii świadczącej usługi w zakresie ochrony własności intelektualnej, działającej nieprzerwanie od 1966 roku, postrzeganej jako jedna z najlepszych kancelarii patentowych w dziedzinie kompleksowej ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych oraz praw autorskich, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Patpol Legal reprezentuje klientów przed sądami, doradza, opracowuje programy ochrony i opinie prawne dotyczące spraw z zakresu m.in. naruszenia praw własności intelektualnej, zwalczania nieuczciwej konkurencji, praw autorskich, transferu praw własności przemysłowej i praw autorskich, domen internetowych, sporów sądowych czy postępowania celnego.

W ramach grupy Patpol kancelaria prawna Patpol Legal oferuje razem z kancelarią patentową Patpol pełną obsługę polskich i zagranicznych podmiotów we wszelkich kwestiach dotyczących prawa własności intelektualnej.

Poza wiodącą praktyką własności intelektualnej, Patpol Legal świadczy swoim klientom komplementarny, pełny zakres usług prawnych, w tym dotyczących zagadnień prawa gospodarczego, korporacyjnego, podatkowego oraz prawa pracy.

Do grona klientów kancelarii Patpol Legal należą zarówno największe polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa, jak też podmioty z sektora MSP, dzięki czemu może pochwalić się zróżnicowanym, bogatym doświadczeniem oraz portfolio unikalnych, precedensowych spraw.

W latach 2019, 2020 oraz 2021 kancelaria Patpol Legal została wyróżniona w kluczowym rankingu firm prawniczych, The Legal500, w kategorii wiodąca kancelaria w Polsce w zakresie własności intelektualnej - Intellectual Property (Tier 3). W 2020 roku mec. Dariusz Piróg, partner zarządzający Patpol Legal, został wyróżniony w rankingu najlepszych prawników zajmujących się naruszeniami patentów I AM Patent 1000. W 2021 roku kancelaria Patpol Legal została wyróżniona w kategorii enforcement / litigation prestiżowego rankingu WTR 1000 - jednego z najważniejszych rankingów w branży zajmującej się ochroną własności intelektualnej. Z kolei mec. Dariusz Piróg został wyróżniony w kategorii indywidualnej i zaliczony do grona najlepszych, rekomendowanych specjalistów w Polsce zajmujących się postępowaniami sądowymi / sporami (enforcement / litigation) w zakresie naruszeń znaków towarowych.

www.legal.patpol.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SPECTATOR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »