Gospodarka » Bezpieczeństwo

4 popularne miejsca, do których 10 lat temu nikt by nie pojechał

4 popularne miejsca, do których 10 lat temu nikt by nie pojechał
Zobacz więcej zdjęć »
W ciągu jednej dekady wiele może się zmienić. Miejsca zapomniane lub omijane szerokim łukiem mogą stać się zagłębiem turystyki.
Kierunki, o których kiedyś tylko wiedzieliśmy, że istnieją i które nie oferowały specjalnych atrakcji, po dziesięciu latach prężnie się rozwijają i zachęcają coraz to nowych podróżników do odkrywania ich sekretów. Co wydarzyło się przez ostatnie lata, że miejsca takie jak Katowice, Giby na Suwalszczyźnie czy chociażby bałkańskie kraje (Albania i Macedonia) cieszą się teraz olbrzymią popularnością?

Katowice przełamują stereotypy

Katowice to stolica konurbacji górnośląskiej, leżąca w centralnej części województwa ślą-skiego, na skrzyżowaniu wielu tras, m.in. autostrady do Krakowa. To jedno z największych i najbardziej znanych polskich miast. Niestety Katowice nigdy nie cieszyły się zbyt dobrą opinią jako miasto niezbyt czyste i zadymione czy nawet niebezpieczne. W ostatnim czasie jednak sytuacja się poprawiła. Powstają tam nowoczesne budynki, nowe wytrzymałe drogi oraz wie-le cennych dla rekreacji i relaksu obszarów zielonych. Turyści chętnie też odwiedzają tutejsze zabytki takie jak niedawno zmodernizowany rynek i z równą chęcią fotografują ikonę miasta, czyli katowicki spodek intrygujący swoją wyjątkową budową. Melomani tłumnie odwiedzają siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach łączącą najwyższej jakości akustykę z piękną architekturą. Najważniejsze jednak w pełnym docenieniu uroku tego miasta jest zagłębienie się w jego ulicach i poczucie atmosfery w nich panującej.

Giby - suwalska wieś odkryta na nowo

Przez długi czas, gdy mówiło się o Suwalszczyźnie, na myśl od razu przychodziły bardzo niskie temperatury. I chociaż nadal na tym terenie zimą można naprawdę zmarznąć, to latem ob-szar ten oferuje niesamowitą i niezwykle piękną przyrodę, która w ostatnich latach przyciąga wielu turystów. Jedną z pereł tego regionu jest bez wątpienia wieś i gmina Giby, do której przyjeżdża wielu młodych odkrywców, a to za sprawą niezwykle popularnych obozów tema-tycznych biura turystycznego Almatur organizowanych właśnie w tym pięknym miejscu. Mali turyści korzystając z atrybutów otaczającej ich przyrody uczestniczą między innymi w wy-cieczkach rowerowych, spływach kajakowych Czarną Hańczą, rozpoznają ślady zwierzyny, konstruują łuki oraz budują szałasy. Dla bardziej zaawansowanych przygotowano warsztaty z biomimetyki (nauka o wynalazkach inspirowanych przyrodą), spotkanie z sokolnikiem czy ćwiczenia pt. wyhoduj swój własny las... w słoiku. Obszar położony na terenie „zielonych płuc Polski" oraz w sąsiedztwie jeziora Pomorze to idealne miejsce na aktywne i pasjonujące wa-kacje dla młodych.

Albania - perła południowej Europy

Przez wiele lat uważana za peryferia Europy, dziś bardzo atrakcyjna dla każdego, kto pragnie spędzić wakacje w gorącym, pięknym i niebanalnym miejscu. Kraj zachwyca nieskażoną przy-rodą, nieodkrytymi miejscami i życzliwością mieszkańców. Ten niedoceniany do tej pory kie-runek zdobywa serca odwiedzających. Tutaj turystyka nie wkroczyła jeszcze na masową ska-lę, lecz pojawia się coraz więcej ofert biur turystycznych czyniących Albanię bardziej przy-stępną dla odwiedzających. Świetnym sposobem na poznanie jej uroków jest wybranie się na obóz Almaturu. Słoneczne plaże Golem czy Sarandy to doskonałe miejsca do wypoczynku i rozrywki. Turyści zainteresowani zwiedzaniem mogą przemierzać kraj będący jeszcze 30 lat temu zamkniętą enklawą. Śladem ponurej przeszłości są bunkry, których komunistyczny dyk-tator Enver Hoxha kazał zbudować ponad pół miliona. Choć według niektórych Albańczyków szpecą krajobraz, są fascynującą pamiątką historii. Niektóre można dziś zwiedzać, inne służą do... uprawy pieczarek. W średniowiecznym, położonym pośród urwistych skał miasteczku Kruja można dotknąć starszej historii Albanii. Znajduje się tu Zamek Skanderbega - przywód-cy z XV wieku, który wyzwolił kraj od Turków. Tu odbyła się też koronacja ostatniego króla Ahmeda Zogu w 1928 r. Po trudach wycieczki możemy odpocząć pod palmą na plaży lub po-jechać dalej, do stolicy państwa - Tirany.


Macedonia pełna życzliwości

Sąsiad urokliwej Albanii,Macedonia, jest niewielkim, ale przepięknym krajem położonym w samym sercu Bałkanów. Tam wielowiekowa historia widoczna jest na każdym kroku. Nieba-gatelną zaletą tego niezwykłego kraju są przystępne ceny oraz bardzo życzliwy stosunek mieszkańców do gości, który w ostatnim czasie przyciąga coraz większą liczbę turystów. Spę-dzając tam wakacje, można poczuć prawdziwy bałkański klimat.
Macedończycy szczycą się z tradycji Aleksandra Wielkiego, do którego odwołują się także Grecy. Nie rozstrzygając tych sporów, możemy podziwiać na ulicach i placach Skopje, stolicy Macedonii Północnej - bo tak oficjalnie po ugodzie z Grecją państwo się nazywa - pomniki starożytnego władcy i współczesne budowle inspirowane jego czasami. Jeśli ktoś nie gustuje w tego typu architekturze, może udać się na bazar w bałkańskim stylu, zobaczyć łaźnie i me-czety - ślady panowania tureckiego, bizantyjską twierdzę Skopsko Kale albo antyczny rzymski akwedukt.
Almatur zaprasza swoich młodych klientów nad Jezioro Ochrydzkie -macedońskie "morze". Trzykrotnie większe od naszych Śniardw, jest najstarszym jeziorem Europy. Liczy około 5 mln lat! Jego czyste wody zachęcają do kąpieli, a górski krajobraz wokół - do spacerów. Z kolei w pobliskim Kaneo, na półwyspie jeziora leży "pocztówkowa" cerkiew św. Jana Teologa. Zatoka Kości, której budząca dreszcz nazwa wzięła się od znalezisk archeologicznych, mieści nato-miast położoną na palach rekonstrukcję osady sprzed 3 tysięcy lat.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Naruszew

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »