Firma » Biznes

4 porady dotyczące zarządzania firmą rodzinną

Dla tysięcy firm rodzinnych, które działają w Polsce, istnieje niewielka różnica pomiędzy stołem, przy którym zasiadają do wspólnego posiłku, a stołem w sali konferencyjnej.

Może rodzić to ryzyko nie tylko sporów w rodzinie, ale również konfliktów biznesowych mogących zagrozić całemu przedsiębiorstwu.

Ewelina Pisarczyk jest dyrektorem generalnym w firmie MAJSTER-POL, będącej producentem wysokiej jakości materiałów chemii budowlanej. Już od najmłodszych lat pomagała pracując w firmie swoich rodziców, stopniowo zwiększając nie tylko poziom odpowiedzialności za losy firmy, ale również budując zaufanie i szacunek współpracowników. Ewelina wie, że wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie może być siłą biznesu, jednak firmy rodzinne mierzą się z wyjątkowymi wyzwaniami biznesowymi. Są to zazwyczaj problemy z niewłaściwym delegowaniem obowiązków, niezdefiniowane role i obowiązki, a także rodzinne relacje, które przyciągają emocje i mogą wpływać na podejmowane decyzje biznesowe. Na co należy więc zwracać uwagę prowadząc firmę rodzinną?

Skup się na mocnych stronach każdego członka rodziny

Ustalenie granic, a także jasno określone role, obowiązki i uprawnienia mogą zapobiec nieporozumieniom oraz konfliktom, które mogą wystąpić przy podejmowaniu różnego rodzaju decyzji.
W MAJSTER-POL podział obowiązków zawsze był jasno zdefiniowany. Dzięki temu, że każdy posiadał swój obszar w firmie, za który jest odpowiedzialne, mogli wykorzystywać swoje zalety w najbardziej odpowiednich dla nich miejscach. W ten sposób wzajemnie przyczyniali się do rozwoju przedsiębiorstwa.

Trzymaj sprawy prywatne z daleka od biznesowych

Członkowie rodziny zazwyczaj mają dużo większą wiedzę na temat osobowości i sposobu myślenia swoich wspólników, niż niepowiązani ze sobą partnerzy biznesowi. Wykorzystywanie osobistych tematów i sytuacji jest kuszącą opcją podczas zażartych dyskusji z partnerami. Dużo łatwiej jest stracić spokój, kiedy istnieje osobisty związek, niż gdy pracuje się np. w dużej korporacji. Pamiętaj, że członkowie Twojej rodziny są twoimi wspólnikami – gdy jesteś w biurze, osobiste emocje powinny pozostać za szczelnie zamkniętymi drzwiami.

Licz się z różnicami występującymi pomiędzy pokoleniami

Chociaż w firmie MAJSTER-POL zawsze panowały pozytywne relacje, nie da się ukryć, że różnica w sposobie myślenia pomiędzy pokoleniami bywa powodem napięć i nieporozumień. Choć dojście do wspólnego frontu oznacza wyzwanie, to połączenie wiedzy i doświadczenia starszego pokolenia z energią i innowacyjnością młodszego, tworzy harmonijną całość.

Nie pozwól aby biznes zaburzał osobiste chwile spędzane z rodziną

W idealnym świecie, z firmy rodzinnej można by z łatwością wydzielić dwa światy – rodzina w domu i profesjonaliści w pracy. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Biznes musi być prowadzony inaczej niż życie rodzinne, dlatego sprawy firmy nie powinny zakłócać chwil spędzanych razem. Nie powinno się poświęcać zbyt wiele czasu na rozmowy biznesowe przy rodzinnym stole, aby każdy mógł oderwać się od pracy i cieszyć się rodzinną, domową atmosferą.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Piarowieczkrwiikosci

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »