Społeczeństwo » Społeczeństwo

5 sposobów, aby podwyższyć sobie emeryturę

System emerytalny w Polsce jest niezwykle niewydolny, dopłaty, których wymaga liczone są w miliardach, a przy obecnej sytuacji demograficznej grozi mu całkowity upadek.

Comiesięczne składki odliczane nam z wypłaty do ZUS-u niestety większości nie wystarczą, aby żyć na przyzwoitym poziomie po zakończeniu kariery zawodowej. Oszczędzanie w tym przypadku staje się koniecznością.


Według ostatnich analiz stopy zastąpienia, stosunek emerytury do ostatniej pensji, dla teraźniejszych 30-latków może wynieść jedynie 20%. Oznacza to, że przy zarobkach na poziomie średniej krajowej, na emeryturę otrzymasz jedynie ok. 900 złotych.


W takiej sytuacji lepiej nie liczyć na to, że coś się zmieni w kwestii emerytur a liczyć na siebie. Chcąc mieć drugie tyle pieniędzy co otrzymamy w ZUS-ie musimy szybko zacząć odkładać pieniądze.


1. Lokata długoterminowa
Lokaty to jedne z najbezpieczniejszych produktów bankowych, dzięki którym zaoszczędzisz swoje pieniądze i dodatkowo otrzymasz procent w postaci odsetek. Niestety są niskooprocentowane i głównie ochronią Twoje pieniądze przed inflacją. Niemniej jednak jest to lepsze, niż trzymanie pieniędzy w skarpecie, które będą jedynie tracić swoją wartość.


2. IKE (Indywidualne Konto Emerytalne)
Dobrowolna forma oszczędzania na emeryturę, która została przewidziana w reformie emerytalnej rządu Jerzego Buzka. Miał być III filarem ubezpieczeń społecznych. Cechą charakterystyczną tego produktu inwestycyjnego jest zwolnienie z 19% podatku Belki, jeśli środki zostają wypłacone po 60 roku życia. Zyski z IKE są zatem nieopodatkowane, jednak kolejnym warunkiem są wpłaty w ciągu przynajmniej 5 różnych lat kalendarzowych. Oczywiście środki z IKE można wypłacić można wcześniej, ale zostaną one wtedy opodatkowane.
IKE nie jest konkretną instytucją finansową, swoje inwestycje możemy prowadzić w różnej formie - rachunku maklerskiego, konta w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych, lokacie bankowej, ubezpieczenia na życie, zakupu obligacji Skarbu Państwa.
Środki przez nas zebrane podlegają również dziedziczeniu.


3. IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)
IKZE zostało stworzone po nacjonalizacji pieniędzy zgromadzonych na OFE, jako alternatywa dla IKE. IKZE posiada pozornie podobny parasol podatkowy do IKE.

Różnice są jednak spore:
• roczny limit wpłaty jest niższy,
• całość wpłat do IKZE można odpisać sobie od dochodu w deklaracji podatkowej,
• brak możliwości częściowej wypłaty, konto można zlikwidować całkowicie, a wypłacone środki zalicza się do dochodu w zeznaniu podatkowym,
• wypłata środków możliwa jest po 65 roku życia i należy się od niej podatek w wysokości 10%.

4. Inwestycja w nieruchomości
Inwestycja w nieruchomość to bardzo korzystne zabezpieczenie, wymagające jednak dużej ilości wolnej gotówki lub spłaty kredytu hipotecznego. Nieruchomość możemy na emeryturę spieniężyć, jednak bardziej korzystne będzie jej wynajmowanie, co stanie się dla nas dodatkowym dochodem do emerytury oraz ewentualnym zabezpieczeniem.


5. Kruszce
Złoto znakomicie utrzymuje swoją wartość i jest odporne nawet na zawirowania geopolityczne. Pamiętajmy jednak, że jego ceny podlegają niewielkim, ale pewnym wahaniom.
Niezależnie od tego na co się zdecydujesz, każda z tych form inwestowania da Ci duże korzyści na emeryturze, które dodatkowo będą niezależne od działań państwa. Jeśli jeszcze nie wiesz ile więcej otrzymasz na emeryturę odkładając co miesiąc pewne kwoty, oblicz to tutaj.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »