Firma » Finanse

5 sposobów na bezpieczną wymianę walut

Wymiana walut przez internet to źródło sporych oszczędności. Często jednak skuszeni korzystną ofertą zapominamy o kilku innych czynnikach, które warto wziąć pod uwagę przed powierzeniem pieniędzy konkretnej firmie.

Na rynku internetowej wymiany walut w Polsce działa ponad 50 podmiotów. Większość z nich oferuje oszczędności i dodatkowe korzyści dla klientów. Warto sprawdzić, czy firma, do której przelewasz swoje pieniądze, jest w stanie odpowiednio je zabezpieczyć i uchronić Cię przed stratami. Jak to zrobić?


1. Sprawdź czy za kantorem stoi stabilny właściciel...


...czyli taki, który dysponuje kapitałem na pokrycie wszystkich środków, które wysyłają do niego klienci. Takie dane powinny być publicznie dostępne na stronach internetowych banków i w Krajowym Rejestrze Sądowym (tutaj znajdziesz dane dot. spółek z o.o. i spółek akcyjnych).


2. Czy kantor online jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego?


Jeśli tak, powinien być on zarejestrowany jako krajowa instytucja płatnicza. Można to sprawdzić tutaj.
https://erup.knf.gov.pl/View/faces/subjectsList.xhtml Pamiętaj, żeby wyszukiwać po nazwie właściciela kantoru - często nazwa marki, która funkcjonuje na rynku, różni się od nazwy jej właściciela. Tak jest w przypadku kantoru internetowego Rkantor.com - w rejestrze figuruje jego spółka prowadząca, czyli Raiffeisen Solutions.
Licencja krajowej instytucji płatniczej oznacza, że firma objęta jest stałym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i musi regularnie przedstawiać jej sprawozdania finansowe. KNF sprawdza też m.in.:
• czy na każdym etapie działalności firma dysponuje środkami wystarczającymi na pokrycie wszystkich transakcji zleconych przez jej klientów,
• czy wdrożono przepisy zapobiegające praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, zgodnie z ustawą z dn. 16.11.2000 r.
• dane osób, które tworzą zarząd spółki - analizowane są one pod kątem odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, które pozwala na ostrożne o stabilne zarządzanie przedsiębiorstwem

3. Jaki jest poziom zabezpieczeń Twoich danych?


Im bardziej zabezpieczenia Twojego kantoru odpowiadają tym stosowanym w bankowości, tym lepiej. Dobre praktyki w tym zakresie mają kantory z kapitałem bankowym, np. w Rkantor.com (kantorze internetowym założonym przez Raiffeisen Polbank) transakcje zabezpieczone są szyfrem SSL (zestaw szyfrów TLS 1.2.; klucz wystawiony jest przez Geo Trust EV SSL CA - G4). Cały panel klienta Rkantor.com jest pod względem poziomu zabezpieczeń odwzorowaniem struktury bankowej. W bezpiecznym kantorze internetowym stosowane są potwierdzenia SMS transakcji; dodatkowym czynnikiem, który go uwiarygadnia jest fakt, podlega on kontroli Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.


4. Czy opinie klientów kantoru można przeczytać w niezależnych serwisach?


Dostęp do opinii klientów na temat serwisu (np. przez portal Opineo.pl) świadczy o tym, że firma nie boi się tego rodzaju weryfikacji i jest otwarta na sugestie swoich użytkowników. To także dobre źródło informacji na temat poziomu usług świadczonych przez dany kantor.


5. Jakich danych wymaga od Ciebie Twój kantor internetowy?


Jeśli możesz zarejestrować się i wykonywać w kantorze transakcje podając tylko imię i nazwisko oraz fałszywy e-mail oznacza to, że poziom zabezpieczeń w Twoim kantorze jest niski. Daje to pole do nadużyć - podszywania się, prania brudnych pieniędzy itp. Jeśli spełnione są opisane wyżej warunki bezpieczeństwa (stabilny właściciel, wysoki poziom zabezpieczeń informatycznych, nadzór instytucji państwowych) to prośba podanie pełnych danych świadczy o rzetelności i trosce o bezpieczeństwo informacji na Twój temat. Weź także pod uwagę, że jeśli w danym miejscu zarejestrujesz się podając nieprawdziwe dane, rezygnujesz z możliwości późniejszej weryfikacji Twojej tożsamości. W takim przypadku niemożliwe będzie przeprowadzenie reklamacji lub dochodzenie swoich praw np. wtedy, gdy pomylisz rachunki bankowe, na które przelewasz pieniądze.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rkantor.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »