Dom » Wnętrza

5 sposobów na długowieczne drzwi

Drzwi to jednocześnie wizytówka i najważniejszy mebel w domu. To właśnie do nich dobiera się sofy, szafy i inne elementy wyposażenia wnętrz. Jak sprawić, by prezentowały się atrakcyjnie przez wiele lat?

Drzwi to jednocześnie wizytówka i najważniejszy mebel w domu. To właśnie do nich dobiera się sofy, szafy i inne elementy wyposażenia wnętrz. Jak sprawić, by prezentowały się atrakcyjnie przez wiele lat?

Po pierwsze: dobry montaż

Wbrew pozorom, pielęgnacja drzwi zaczyna się już przy montowaniu. Niezależnie, czy są to drzwi drewniane, czy też wykonane z płyt MDF czy HDF, prawidłowo wykonany montaż to gwarancja trwałości na lata.

Kluczową kwestią jest obiektywna ocena własnych umiejętności.  - Jeżeli istnieje obawa, że nie mamy odpowiednich narzędzi lub wiedzy, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów – radzi Joanna Lisowska z firmy Uniprofil. – Wielu producentów drzwi w ramach oferty proponuje wsparcie przy montażu - mówi.

Niezwykle ważny jest także wybór odpowiedniego momentu na założenie drzwi. Na ten cel należy przeznaczyć około dwóch dni. Poza tym, montaż powinien nastąpić już po wykończeniu posadzek i ścian.

Po drugie: regularna pielęgnacja

Aby prawidłowo zamontowanym drzwiom zapewnić atrakcyjny wygląd na wiele lat, od początku należy o nie odpowiednio zadbać. Kluczem do sukcesu jest regularna pielęgnacja.

- W przypadku drzwi wykonanych z płyt MDF i HDF konserwacja polega jedynie na przemywaniu kurzu wilgotną ściereczką – podkreśla Joanna Lisowska, przedstawicielka Unifprofil.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z drzwiami drewnianymi czy też wykonanymi z innych materiałów, przy wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych należy się wystrzegać nadmiaru wody. Kontakt z wodą może sprawić, że drzwi zaczną z czasem „puchnąć”. Aby temu zapobiec, należy na jak najszybciej ususzyć mokre powierzchnie. 

Po trzecie: smarowanie zawiasów

Ważnym zabiegiem jest także smarowanie zawiasów. W tym celu należy przygotować olej silikonowy lub wazelinę techniczną, listewki oraz folię do zabezpieczenia podłogi.

W momencie podnoszenia skrzydła, listewkę można wykorzystać do podsunięcia pod drzwi. Smarowanie należy zaczynać od górnego zawiasu, w międzyczasie wycierając nadmiar oleju. Następnie tę samą czynność trzeba powtórzyć przy dolnym zawiasie. Później warto kilka razy poruszyć skrzydłem, aby rozprowadzić olej po zawiasie.

Prawidłowe wykonanie nie tylko uchroni domowników przed nieprzyjemnym dźwiękiem skrzypiących drzwiami, ale także przedłuży czas użytkowania zawiasów.  

Po czwarte: usuwanie zabrudzeń

Pomimo regularnej pielęgnacji, na drzwiach oczywiście pojawiają się również zabrudzenia. Dla przykładu, jeżeli jest to farba, która zabrudziła drzwi podczas remontu, należy się przestrzegać przed jej zdrapywaniem.

Jednak jak podkreśla ekspertka z firmy Uniprofil, najważniejsze, aby zabrudzenia usuwać na bieżąco. Wtedy można mieć pewność, że na drzwiach nie zostaną żadne ślady.

Po piąte: ochrona podczas remontu  

Prawidłowo zamontowane oraz zadbane drzwi będą służyły wiele lat. O ile w przypadku drzwi drewnianych, co kilka lat konieczna będzie konserwacja, drzwi wykonane w płyt MFD i HDF nie potrzebują tego zabiegu. Nie trzeba ich także malować. Przed zniszczeniem chronią je bowiem okleiny drewnopochodne, jak np. folia finish czy CPL.

Jedyne na co warto zwrócić uwagę, to ochrona powierzchni drzwi podczas remontu. Należy okryć je folią, aby uchronić przez zabrudzeniami.

Zadowolenie gwarantowane  

Dbając o drzwi w odpowiedni sposób można przedłużyć ich przydatność o wiele lat. Naturalne jest jednak, że zmieniają się nie tylko trendy, ale także potrzeby domowników.

- Zaletą drzwi niedrewnianych jest ich cena – podkreśla Joanna Lisowska z Uniprofil. – Dzięki temu o wiele łatwiej podjąć decyzję o wymianie drzwi – dodaje.

Autorka: Patrycja GrzybowskaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

framework

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »