Firma » Biznes

Abris z najważniejszą nagrodą ESG w branży

Abris Capital Partners został zwycięzcą w tegorocznej edycji konkursu na najlepszy projekt w zakresie ESG w kategorii „Emerging markets initiative of the year”, organizowanego przez Principles for Responsible Investment (PRI), za wdrożenie projektu „Elastyczny i kompleksowy system zarządzania ESG.”

Zwycięzca został wybrany spośród prawie 120 zgłoszeń nadesłanych przez sygnatariuszy PRI z siedzibą w 25 krajach.

PRI (Principles for Responsible Investment) jest wiodącym na świecie, niezależnym promotorem odpowiedzialnego inwestowania i wdrażania standardów ESG, wspieranym przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Członkami PRI jest ponad 3000 kluczowych instytucji finansowych z całego świata, zarządzających aktywami wartymi blisko 105 bilionów dolarów. PRI wspiera swoich członków - międzynarodowych inwestorów w inkorporowaniu wytycznych wskazujących, jak powinni wdrażać niefinansowe czynniki (ESG), czyli związane ze środowiskiem naturalnym (E-environment), kwestiami społecznymi (S-social issues) oraz jakością zarządzania (G-corporate governance), gdy podejmują decyzje inwestycyjne.

Projekt Abris jest wyjątkowy na rynku, ponieważ firma stworzyła metodologię pomiaru i oceny ryzyka w każdym obszarze ESG w spółkach portfelowych zarządzanych przez siebie funduszy. Pozwala ona na oszacowanie ryzyka związanego z ESG poprzez określenie prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia, a następnie określenie jego wpływu na EBITDA firmy. Abris opracował kompleksowe narzędzie analityczne do weryfikacji czynników ESG, składające się z blisko 500 kryteriów, oparte z jednej strony na uznanych międzynarodowych standardach i własnych doświadczeniach, a z drugiej na znajomości najczęściej występujących lokalnych zagrożeń. System jest na tyle elastyczny, aby dynamicznie włączać do analizy nowe obszary ESG. Wszystko to w formie aplikacji składającej się z pięciu modułów: diagnostycznego, analitycznego, oceny zarządzania, włączającego interesariuszy oraz raportowania.

Dlaczego zdaniem PRI i kapituły konkursu ten projekt Abris jest wyjątkowy? Większość dostępnych narzędzi do analizy i ewaluacji ESG ma minimalny obszar wspólny dla firm z różnych branż. Takie podejście bardzo utrudnia porównywalność, przez co nie jest idealne dla funduszy private equity, których spółki portfelowe zazwyczaj prowadzą swoją działalność biznesową w różnych branżach. Natomiast metodologia i aplikacja ESG opracowana przez Abris pozwala na kompleksową analizę istotnych aspektów ESG dla każdej firmy, niezależnie od sektora, w którym działa.

To pierwsze tego typu narzędzie opracowane dla Europy Środkowej. Prezentuje kluczowe informacje wyraźnie wskazujące na potencjalne straty finansowe, które mogą zostać poniesione w przypadku materializacji zidentyfikowanego ryzyka w sferze ESG.

„Podnoszenie standardów ESG oraz rzetelne raportowanie danych niefinansowych przez spółki to jeden z kluczowych, globalnych trendów inwestycyjnych ostatnich lat. Jako Abris od początku uważnie się mu przyglądaliśmy, przenosząc najlepsze międzynarodowe standardy w tym zakresie na polski rynek. Bardzo cieszy więc nas fakt, że tak znamienita organizacja, jak PRI, która jest wiodącym globalnym promotorem ESG w świecie Private Equity, uznała, że nasze narzędzie do badania ESG w spółkach portfelowych jest tak ważne i wyjątkowe, że należy je uhonorować. Nagroda cieszy tym bardziej, że zostaliśmy wyróżnieni spośród ponad 3000 członków PRI - globalnych, czołowych instytucji finansowych - które wpisały formalnie kryteria ESG do swoich polityk inwestycyjnych.” – podsumowujeMonika Nachyła, Partner w Abris Capital Partners.

 

Abris Capital Partners

Abris Capital Partners to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowej. Swoje środki powierzyło zarządzanym przez nią funduszom wielu międzynarodowych, prestiżowych inwestorów instytucjonalnych (fundacje uniwersyteckie, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, prywatne fundacje), a aktywa pod zarządem Abris Capital Partners to ponad 1,2 mld euro.

Fundusze Abris od ponad 10 lat inwestują w lokalne firmy średniej wielkości, o zdrowych fundamentach i dużym potencjale rozwoju. Wartość zaangażowania finansowego Abris w takie podmioty to najczęściej 30-70 mln euro, z nastawieniem na zakup większościowego udziału w spółce. Czas zaangażowania w inwestycję wynosi średnio od 3 do 5 lat. Firmy takie korzystają zarówno z wniesionego przez Abris kapitału, jak i z unikalnego doświadczenia jego zespołu w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym.

Fundusze Abris zrealizowały w ciągu minionej dekady ponad 26 inwestycji w Polsce i w Europie Środkowej. Wśród spółek, które dynamicznie rozwinęły się pod ich skrzydłami w Polsce, znalazły się m.in. Siódemka, Novago, Masterlease oraz Alumetal. Aktualnie prowadzone projekty inwestycyjne Abris w Polsce to między innymi Graal, Dot2Dot, Velvet Care, CARGOUNIT, WDX, ITP oraz CADM.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SPECTATOR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »