Kultura, sztuka » Kultura

Absurdalne mity kina akcji

Filmy w których dominują strzelaniny, bijatyki i pościgi są tylko rozrywką, dlatego zawierają masę uproszczeń. Nie oznacza to że nie ma ludzi, którzy wierzą w zawarte w nich „prawdy”, warto więc je wyjaśnić.

Skoki przy eksplozjach

Kto nie zna tej sceny – nasz bohater w ostatniej chwili umyka z płonącej fabryki/siedziby złoczyńców/stodoły, która wybucha w wielkiej kuli ognia. Nie dość, że nie dzieje mu się krzywda, fala uderzeniowa wręcz pomaga mu uciec od niebezpieczeństwa. W rzeczywistości jeśli fala uderzeniowa jest w stanie podnieść dorosłego mężczyznę, jednocześnie spowoduje śmiertelne urazy wewnętrzne.


Ogłuszający cios

Magiczna zdolność do uderzenia w tył głowy, zazwyczaj dająca efekt w postaci przywiązania do słupa lub rakiety. Bohater budzi się, odrobinę zmęczony, ale gotów do działania i umyka wrogom. W rzeczywistości cios, który pozbawiłby nas przytomności na wiele godzin, kończy się poważnymi konsekwencjami neurologicznymi, a nawet śmiercią.


Odrzut po postrzale

Klasyka. Każda kula posłana przez naszego herosa sprawia, że jego przeciwnicy odlatują na wiele metrów do tyłu, czasami robiąc fikołki w powietrzu. Tutaj bezlitosna jest fizyka, ponieważ odrzut wystrzału równa się (a tak naprawdę jest mniejszy) odrzutowi trafienia, jest to ta sama energia.


Wybuchające samochody

Wysadzenie w powietrze samochodu wymaga odpowiedniej mieszanki gazu i płynu w baku i bezpośredniego zapłonu. Niestety, maluteńka iskra postrzału z kuli nie ma takich możliwości, nie udaje się nawet to z amunicją smugową (zapalającą).


Granaty wysadzają wszystko w powietrze

Jakkolwiek bardzo groźne, niebezpieczeństwo ze strony wybuchającego granatu nie pochodzi od siły eksplozji, lecz rozsiewanych wokół odłamków (stąd angielska nazwa frag grenade – granat odłamkowy). Granat służy do walki z żywym przeciwnikiem, nie wysadzania budynków.


Skok przez szybę

Bohaterowi kina akcji skaczą przez szyby zapewne co rano, w ramach wychodzenia po gazetę. Jednak dla zwykłych śmiertelników kontakt ze szkłem, nawet bezpieczną, może kończyć się poważnym urazami. Dlatego następnym razem gdy kusi cię by wyskoczyć przez okno dla dodania dramatyzmu, wybierz drzwi.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

b.zalew

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »