Dom » Nieruchomość

Accolade umacnia pozycję w Szczecinie zwiększając portfolio magazynowe

W Szczecinie Accolade jest właścicielem 300 000 mkw. istniejącej nowoczesnej powierzchni magazynowej. Obecnie w planach i realizacji znajduje się kolejne 200 000 mkw.
  • W Szczecinie Accolade jest właścicielem 300 000 mkw. istniejącej nowoczesnej powierzchni magazynowej. Obecnie w planach i realizacji znajduje się kolejne 200 000 mkw.
  • Pod względem nowoczesnej powierzchni magazynowej, Accolade jest największym inwestorem w województwie zachodniopomorskim. Docelowy portfel w tym regionie wyniesie 900 000 mkw. 
  • Accolade koncentruje się na inwestycjach zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, zdobywając certyfikaty BREEAM (Building Research Establishment Envirinmental Assesment Method) dla swoich parków przemysłowych oraz wspierając lokalne społeczności.

Szczecin to miasto, w którym Accolade zadebiutowało w 2015 roku, otwierając jeden ze swoich pierwszych parków przemysłowych w Polsce. W miarę rosnącego zapotrzebowania na nowoczesne powierzchnie magazynowe, inwestor konsekwentnie udostępniał kolejne obiekty. Obecnie firma posiada w Szczecinie 6 parków przemysłowych, istniejących lub będących w realizacji, o łącznej powierzchni 500 000 mkw. i wartości około 440 mln euro. Jedną z ciekawszych inwestycji szczecińskich jest Park Szczecin Załom. Ta oferująca 230 000 mkw. lokalizacja jest największym parkiem w polskim portfolio Accolade. Co więcej, inwestycja stanowi wyraz obranej przez firmę strategii biznesowej, która uwzględnia realizację projektów na terenach poprzemysłowych. Park Szczecin Załom razem z innymi inwestycjami typu brownfield stanowi 30% całego portfolio Grupy. Koncetracja na zrównoważonym rozwoju znalazła także wyraz w uzyskaniu przez Accolade pierwszego w Polsce certyfikatu BREEAM z najwyższa oceną Outstanding dla Parku Szczecin III przy ul. Kniewskiej. W Szczecinie inwestor posiada także Park Szczecin IV oraz planuje lub już realizuje kolejne inwestycje, takie jak Park Szczecin V, Park Szczecin VI i Park Szczecin Trzebusz.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Szczecin stale przyciąga nowych najemców, szczególnie firmy, które chcą zwiększyć obecność w Polsce i obsługiwać rynki skandynawskie oraz niemiecki. Województwo zachodniopomorskie wyróżnia się bowiem korzystną lokalizacją, dobrą infrastrukturą oraz dostępem do wykwalifikowanej kadry. Nasze parki nie tylko z powodzeniem zaspokajają potrzeby światowej klasy najemców, ale także przyczyniają do rozwoju miasta. Do tej pory w ramach parków Accolade w tym regionie powstało 3 600 nowych miejsc pracy. – powiedziała Joanna Sinkiewicz, Group Commercial Director w Accolade. 

Poza Szczecinem, w województwie zachodniopomorskim, Accolade posiada parki przemysłowe również w Goleniowie, Kołbaskowie i Koszalinie, oferujące powierzchnie dostosowane do potrzeb najemców, z różnych sektorów. Zgodnie z planami firmy docelowo powierzchnia w tym województwie wyniesie ponad 900 000 mkw. Skala działań i ambicje inwestora a także chęć utrzymania dobrych relacji z najemcami skłoniły Accolade do otwarcia regionalnego biura w Szczecinie. Zatrudnieni tam pracownicy świadczą usługi asset management i zapewniają aktywną współpracę z samorządem i miejscową społecznością.

 - Województwo zachodniopomorskie stanowi w ostatnich latach miejsce szczególnej aktywności Cushman & Wakefield oraz najemców, którym doradzamy. Warto podkreślić, iż 81% aktualnych zasobów rynku stanowią budynki wybudowane w ciągu ostatnich sześciu lat, a prawie 50% w latach 2020-2023. Liczby te mówią same za siebie, i jasno pokazują, że w ciągu siedmiu ostatnich lat powierzchnia magazynowa urosła siedmiokrotnie. Ponadto czynniki takie jak jeden z najniższych wskaźników pustostanów w Polsce i wysoki potencjał popytowy sprzyjają planowaniu nowych inwestycji w regionie. Tym bardziej, że rosnąca wśród konsumentów presja lead time, a wśród najemców nacisk na optymalizację kosztów operacyjnych, pozycjonuje Szczecin jako miejsce idealne dla dostaw SDD (same day delivery) na rynek niemiecki oraz zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników znacznie mniejszym nakładem finansowym niż w odległym o 40 minut drogi samochodem miejscowości Pasewalk. Minimalna stawka godzinowa w Niemczech (12,41 EUR) jest wciąż wyraźnie wyższa, niż w Polsce (28,10 PLN), a dodając do tego atrakcyjne koszty najmu i zielone rozwiązania w zakresie mediów, najemcy rejestrują koszty o 64% niższe przy prowadzeniu analogicznej operacji za zachodnią granicą. – powiedziała Paulina Machałowska, Associate, Northern & Western Poland Lead.

 Dla Accolade kluczowe są długotrwałe relacje z najemcami, a bogate portfolio oraz ponad 10-letnie doświadczenie zarówno na polskim, jak i europejskich rynkach umożliwiają elastyczne dostosowanie powierzchni magazynowych do wymagań firm z różnych krajów i branż. Oprócz gotowych do wynajęcia parków przemysłowych, inwestor przygotowuje także powierzchnie pod konkretnego najemcę, indywidualnie ją dostosowując. Tak obrana strategia biznesowa zaowocowała współpracą z lokalnymi, ale i międzynarodowymi firmami, cieszącymi się ugruntowaną pozycją na rynku.

Największym najemcą wśród szczecińskich parków jest niemiecki Autodoc, który zajmuje ponad 70 000 mkw. powierzchni. Co istotne, najemca jest także obecny w innym parku z portfolio Accolade, w Parku Cheb South w Czechach, gdzie wynajmuje ponad 31 000 mkw. powierzchni. Przeszło 50 000 mkw. w Szczecinie wynajmuje także Tyco Electronics. Wśród najemców znajdują się, również niemiecka firma DS Produkte, a także skandynawskie firmy takie jak m.in. Pierce, Svendsen, Change oraz polskie: PartyDeco, Comad, AS Max, Jaro, Inpost, Iglotex, i Inter Cars. 

Accolade dąży do tego, aby wszystkie nowe parki były certyfikowane na poziomie minimum Excellent, koncentrując się m.in. na podnoszeniu efektywności energetycznej budynków, zapewniając najemcom dostęp do energii ze źródeł odnawialnych, inwestując w sprzęt AED czy pojemniki na elektroodpady. Inwestor nie ogranicza się do biznesowych aktywności, o czym świadczy m.in. otwarta w ubiegłym roku wystawa plenerowa poświęcona historii przemysłowej szczecińskiej dzielicy Załom, a także warsztaty edukacyjne dla dzieci. Pracownikom praków udostępniono także zewnętrzne siłownie. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

marta.lewicka@marielhaan.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »