Rozrywka i wypoczynek » Święta

Alior Bank przyłącza się do Orszaku Trzech Króli

Alior Bank przyłącza się do Orszaku Trzech Króli
Zobacz więcej zdjęć »
Alior Bank dołączył do grona partnerów X Orszaku Trzech Króli, czyli największych ulicznych jasełek na świecie. 6 stycznia 2018 r. rozśpiewane i kolorowe orszaki przemaszerują ulicami ponad 600 miejscowości w Polsce, a także kilkunastu miast za granicą.

Już po raz dziesiąty w święto Trzech Króli w kilkuset miejscowościach w kraju wyruszą barwne orszaki kolędników. Przypominają one o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej oraz zachęcają do wspólnego i radosnego przeżywania obchodzonego tego dnia święta. Co istotne, Orszaki są organizowane z inicjatywy samych mieszkańców: rodzin, szkół, nauczycieli czy lokalnych władz. Dzięki staraniom Fundacji „Orszak Trzech Króli" jasełka odbędą się również w 16 miastach za granicą.

 
W Warszawie, podobnie jak w latach ubiegłych, Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12.00 z Placu Zamkowego, przemaszeruje Traktem Królewskim, a następnie ulicą Królewską dotrze do Placu Piłsudskiego. Tam odbędzie się uroczysty koncert kolęd.

Udział w wydarzeniu to świetny pomysł na celebrowanie święta Trzech Króli w rodzinnej, radosnej atmosferze. Przejście Orszaku to ogromna atrakcja dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których
w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski. Do pochodu może przyłączyć się każdy. Podczas Orszaków rozdawane będą papierowe korony oraz śpiewniki z kolędami.


W trakcie pochodu uczestnicy Orszaku będą mogli podziwiać świąteczne iluminacje, które tradycyjnie rozbłysły na najbardziej reprezentacyjnych ulicach Warszawy. Tysiące światełek i wyjątkowych dekoracji
w kolorach złota i burgundu mieni się na ulicy Nowy Świat, od ronda de Gaulle'a aż do ul. Świętokrzyskiej. Mecenasem tej części iluminacji jest Alior Bank.


Co roku Orszakowi, którego organizację wspiera ponad 50 tys. wolontariuszy, towarzyszą również działania edukacyjno-kulturalne: wystawy, koncerty oraz konkursy o charakterze ogólnopolskim i lokalnym (plastyczne, fotograficzne, konkurs na wykonanie szopki czy Gwiazdy Betlejemskiej).

W 2017 r. Orszak Trzech Króli odbył się w 515 miejscowościach i 21 miastach za granicą. Wzięło w nim udział milion osób.

 
Od stuleci Święto Trzech Króli wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one pokazywane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Jedna z legend głosi, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowy szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce historia jasełek sięga kilkuset lat. Sama nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło" oznaczającego żłób. Od 2011 r., po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy, podobnie jak ma to miejsce w wielu innych krajach, np. we: Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.www.orszak.org.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

UPR
http://ketchum.com/warsaw

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »